Narzędzia

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Narzędzia

Post autor: Rogal113 »

Dzień dobry,
Planuję zakupić sobie stojak + szlifierko - wiertarkę proxxona. Proszę o porady czy warto zainwestować w taki model czy poszukać czegoś innego. Interesuje mnie abym mógł używać tego jako frezarkę także, później chcę zakupić stół krzyżowy itd. Czy to się nadaje czy inny sprawdzony sprzęt polecicie.
Pozdrawiam

Szlifierko - wiertarka Proxxon FBS 240/E

Stojak do wiertarki Proxxon Micromot MB 140/S
Załączniki
stojak.jpg
fbs.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Narzędzia

Post autor: Dziecko »

FBS 240/e nie nadaję się do frezowania. Do tego jest ibs/e.
Jeśli chodzi o statyw to ten na samym początku bym odrzucił ponieważ nie ma on podanej skali ustwienia (nie ma napisane czy jest pochylone pod kątem 90stopni). Mb200 ma to jak i również inne fajne ułatwienia, a dużej różnicy w cenie ma.
Wiem bo sam miałem podobny dylemat, jak i posiadam również fbs 240/e jak i ibs/e.
ZAZNACZAM, ŻE SĄ TO TYLKO MOJE ODCZUCIA.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2020, 22:47 przez Dziecko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Narzędzia

Post autor: sotter »

Rogal113 pisze:Stojak do wiertarki Proxxon Micromot MB 140/S


A ten stojak jeszcze jest w sprzedaży? Chyba został zastąpiony przez MB200
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Re: Narzędzia

Post autor: Rogal113 »

znalazłem w necie tanio i dlatego pytam
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Narzędzia

Post autor: Witek... »

Wiktor nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że fbs240 nie nadaje się do frezowania. Cały czas używam i daje radę. Frezowałem profile lawet, rozcinałem je, naciąłem gretingi i frezy w innych duperelach. Fakt że ibs jest z pewnością wytrzymalszy ale do sporadycznych zadań fbs też wystarczy. Ten podstawowy statyw na pewno też, z tą różnicą że przy ustawieniu pod kątem np 90stopni i założeniu piłki można nim ciąć z góry na dół co jest zaletą natomiast mb 200 przy ustawieniu pod kątem umożliwia z kolei np wiercenie pod kątem. Każdy ma trochę inne możliwości. Skala się przydaje ale do wytyczenia kąta nie jest to niezbedne. Sprzęt pomaga ale jeszcze trzeba umieć go wykorzystać. Niektórzy scyzorykiem zrobią więcej niż inni na cnc. Osobiście byłbym usatysfakcjonowany z takiego zestawu a jeszcze do tego stół krzyżowy to już bajka.
Pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Narzędzia

Post autor: Dziecko »

FBS 240/e na najwyższych obrotach ma niemiłosierne wibracje a ponadto jego obudowa jest całą z jakiegoś rodzaju plastiku nie jak w przypadku ibs/e, być może tylko w moim ale na internetach też drga. A ponadto, frezując nim jakiś czas temu (przed ibs/e) poleciał z niego lekki smrodek, więc nie polecam do frezowania. Obecnie chodzi.
Zaznaczam, że są to tylko moje odczucia.
ODPOWIEDZ