Ścierarka bębnowa po raz enty

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: ralfee3 »

Po co tyle kombinować. Wejdź na Allegro, kup za dwie stówy szlifierkę, zdejmij taśmę, na bęben naklej papier ścierny 80 i masz ścierarkę jak się patrzy. Ja tego używam od dwóch lat i jest to najlepsza moja samoróbka.

A i jeszcze zdejmij kamień szlifierski z drugiej strony, żeby nie było niepotrzebnych wibracji.

https://allegro.pl/oferta/szlifierka-st ... gLI9PD_BwE


magnum.png
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Dziecko »

Hej.
Główny element ścierarki zrobiony. Jak widać, całość będzie się trzymała dzięki śrubie m10 i ślizgała dzięki nowiutkim łożyskom.
Załączniki
20191219_203537.jpg
20191219_203541.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Dziecko »

Ciąg dalszy.
Powinienem skończyć w max 2 dni.
Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem.
Załączniki
20191221_224336.jpg
20191221_224340.jpg
20191221_224344.jpg
20191221_224347.jpg
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Hadżi »

Anulowana
Ostatnio zmieniony 22 gru 2019, 18:04 przez Hadżi, łącznie zmieniany 1 raz.
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Hadżi »

Witam!

Teraz powinieneś poziomicą laserową sprawdzić ustawienie osi walka i ewentualnie wprowadzić korekty. Następnie podpiąć wiertarkę do osi i wałek wprowadzić na obroty. Ze zdjęć widać, że wałek jest nierówny. Należy go przetoczyć. Musisz wykonać tymczasową metalową podpórkę długości wałka, wysoką prawie do osi wałka i ustawić ją w odległości około 1 cm od wałka. Na jakieś proste dłuto dorobić jakiś ogranicznik, który by nie pozwalał na wgłębianie dłuta w wałek więcej niż na zadaną głębokość np: 2 mm. Dłuto powinieneś przykładać do wałka na podpórce poniżej osi wałka nie więcej niż 2 mm, inaczej wyrwie Ci dłuto z reki. Ogranicznik przesuwać na dłucie po 2 mm do momentu uzyskania równej powierzchni wałka. Na takim wałku jak teraz będą wibracje i ucierpią na tym łożyska, a powierzchnia szlifowana nie będzie równa. Wałek trzeba przetoczyć czołowo dłutem, a w żadnym wypadku pilnikiem. Dłuto podczas toczenia musi być ustawione lekko pod katem w stosunku do powierzchni wałka i skrawać końcem, a nie cała płaszczyzną. Chyba, że posiadasz dłuto wyokrąglone.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Borek »

Nie ma co kombinować z toczeniem, to nie ma prawa się udać.
Skręć to do końca, na blat który będzie regulował grubość materiału podłóż kawałek papieru ściernego, wprowadź na obroty i dociskaj blatem z papierem do wałka. Wyszlifuje się równolegle do blatu.
Ogólnie konstrukcja przekombinowana. Pręt gwintowany jest miękki i moim zdaniem nie nadaje się do takich konstrukcji.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Karrex »

Mam niemiłe wrażenie, że nasz młody kolega wyciął już szczelinę w tym nieobrobionym wałku.

224344.jpg
224344.jpg (111.03 KiB) Przejrzano 4726 razy

Trochę bym się bał toczyć z tą szczeliną, zwłaszcza z niewielkim doświadczeniem, a wątpię żeby Wiktor posiadał jakiekolwiek doświadczenie w toczeniu.
Przychylam się do opini Piotra.
Wiktor, nie wiem na jakim etapie jesteś obecnie i co zamierzasz zrobić, ale dla twojego bezpieczeństwa lepiej przedstaw swoje zamiary na forum i pytaj o opinie kolegów.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Dziecko »

Borek pisze:Nie ma co kombinować z toczeniem, to nie ma prawa się udać.
Skręć to do końca, na blat który będzie regulował grubość materiału podłóż kawałek papieru ściernego, wprowadź na obroty i dociskaj blatem z papierem do wałka. Wyszlifuje się równolegle do blatu.
Ogólnie konstrukcja przekombinowana. Pręt gwintowany jest miękki i moim zdaniem nie nadaje się do takich konstrukcji.

Toczyć nie planowałem.
Tak-włoże między blat a bęben papier ścierny. coś jak tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ykh_o2ANYY4&t=458s


Nie wydaję mi się, iż pręt byłby za słaby, w końcu z tego co patrzałem większość robiła to mniej więcej jak ja.
Fakt-jedna końcówka prętu jest krzywa. Przy próbie podłączenia wiertarki do tego końca nie było to najbezpieczniejsze. Ale z drugiej strony jest już ok.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty

Post autor: Hadżi »

Witam!

Na filmiku, którego podałeś link pokazane jest właśnie toczenie wałka. Z tym, że ja proponowałem stabilną podpórkę, ale i taka od biedy może być. Z grubsza wałek można wyrównać pilnikiem. później wyrównać tocząc dłutem [tu pokazano dłuto wyokrąglone]. A na koniec wygładzić papierem jak radzi Piotrek. Papier musi być solidnie przytwierdzony do blatu, bo inaczej go wałek przy dotknięciu wyrwie.

Pozdrawiam i jeszcze raz życzę powodzenia.

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bębnowa po raz enty-koniec

Post autor: Dziecko »

Witam.
Dziękuje wszystkim za rady!
Dałem radę wykończyć bęben... toczeniem-później wykańczając papierem ściernym.
Ścierarka ukończona.
Jestem zadowolony z efektu, nie jest ona najpiękniejsza, ale działa, a to chyba najważniejsze w tego typu sprzęcie? ;)
Największy problem sprawiło mi zamocowanie papieru ściernego do bębna.
Najfajniej bawiłem się przy klejonce podstawy. Choć reszta była równie ciekawa :)
Precyzja jest akceptowalna. Do wstępnego obrobienia deski (np. gruszki) do modelu gdzie zbiór jest niewielki daję rade. By ustawić blat precyzyjnie-idealnie równoległy do bębna chwilkę trzeba ale chyba warto?
Dodam na pewno jeszcze odciąg.
Filmik z działania ścierarki ukaże się niebawem, miałbyć też filmik z robienia, ale przy końcowej (najważniejszej) fazie robót zapomniałem włączyć nagrywania... :oops:
Załączniki
20191222_220505.jpg
20191222_220446.jpg
20191222_220502.jpg
20191222_220505.jpg
20191222_220439.jpg
ODPOWIEDZ