Router Lathe Duplicator plany free

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Router Lathe Duplicator plany free

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Przeglądając dzisiaj czeluście Internetu wpadłem na taki - moim zdaniem - ciekawy pomysł kopiarki do toczonych elementów. Można w miejsce routera wstawić zwykłego Dremelka, albo inną szybkoobrotową maszynkę. Takie rozwiązania można zaadoptować do naszych możliwości i potrzeb modelarskich. Zamieszczam więc link do strony, na której są filmy o pomyśle i rysunki (darmowe i z wymiarami). Może kogoś zainteresuje.
Pozdrawiam
Kapitansio

http://thiswoodwork.com/router-lathe-duplicator/
Załączniki
router.jpg
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Router Lathe Duplicator plany free

Post autor: PanLipazMiodem »

RomekS chyba był pierwszy :D

Podobna zasada działania i już zminiaturyzowane
viewtopic.php?f=520&t=22432&hilit=tokarka

Zresztą tu jest więcej Romka pomysłów
viewtopic.php?f=520&t=45160&p=53241&hilit=minitokarka#p53241

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Router Lathe Duplicator plany free

Post autor: Kapitansio »

Co do tego, że Romek był pierwszy nie mam najmniejszych wątpliwości. Ja wtedy nie budowałem swoich szkunerów, ale jakiś Sportiny, Tanga i inne temu podobne koromysła. Prawdziwe, do pływania, nie na wystawę.
Jednak czy to:
viewtopic.php?f=520&t=22432&hilit=tokarka

czy to aby to samo ustrojstwo? Mnie zainteresowało, że w tokarce profil rzeźbi nie nóż tokarski, ale router. Na dodatek powtarzalny.
To zasadnicza różnica. Temat pod dyskusję zaawansowanych modelarzy.
Pozdrawiam
Kapitansio
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Router Lathe Duplicator plany free

Post autor: myszor »

Ta metoda mnie już jakiś czas interesuje . Jest to ciekawe , bo materiał obrabiany można obracać ręcznie i połączyć z przesuwem . Dokładnoćść "toczenia" zależy od gubości frezu . Fajna sprawa .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Router Lathe Duplicator plany free

Post autor: Kon_Bar »

Metoda bardzo interesująca szczególnie dla dużych elementów.

W rozwiązaniu Romka mamy do czynienia z miniaturową tokarką. Aby zbudować tokarkę do duzych elementów trzeba mieć silnik potrafiący rozkręcić obrabiany [ciężki] element do dużych obrotów.

W prezentowanym przez Kapitansio rozwiązaniu wystarczy relatywnie słaby (wysokoobrotowy) napęd (w routerze) i coś (jak napisał Myszor - nawet ręce) do obracania (nawet powolnego) obrabianego elementu. Na szybko widzę zastosowanie tego rozwiązania do toczenia gwintów (frez w routerze wycina rowek a tempo obrotu i posuwu decydują o skoku gwintu) - ktoś może poda inne zastosowania. W modelarstwie (moim skromnym zdaniem) wystarczy użyć dremela do napędu elementu (= minitokarka Romka)
ODPOWIEDZ