mini frezarka z drewna

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
obi
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

mini frezarka z drewna

Post autor: obi »

Do budowy tej frezarki zdecydowałem się po obejrzeniu strony poświęconej takim maszynom CNC i zrobieniu kilku bloczków do mojego modelu :x . Moja niestety będzie manualna (jeśli projekt się powiedzie). Całość ma działać na prowadnicach Ø10mm po 200mm dla osi z x i 300mm dla y z tulejkami z brązu 70mm, przy czym y zamierzam usztywnić szynami do szuflad, konstrukcja z płyt 15 i 20 mm. Jeżeli uda się to równolegle poskładać prowadnice to powinno działać. Projekt na razie wirtualny w dużym uproszczeniu, powstał w celu wymiarowania poszczególnych desek i teoretycznego rozmieszczenia części.
Stół roboczy szklany tylko w projekcie.
Załączniki
8.jpg
7.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: jeskom »

ładny renrering...w jakim programie to robiłeś?
Awatar użytkownika
obi
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: obi »

Autodesk 3ds Max
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: RomekS »

Może się przyda...
viewtopic.php?f=536&t=35589
Awatar użytkownika
korasonek
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: korasonek »

Witam
Jakie pole robocze planujesz?
Widzę, że wybrałeś opcje z ruchomą bramą, a przy małym polu roboczych nastręcza to więcej kłopotów niż korzyści.
Radził bym jeszcze raz przemyśleć całość, i przeliczyć koszty czy bardziej opłaci się kombinować z prowadnicami od szuflad i cieniutkimi wałkami, czy nie lepiej dołożyć trochę i od razu kupić grubsze wałki.
Np.rozwiązanie jak kolegi oprawcafotografii na forumCNC
Obrazek
i cały wątek TUTAJ

Albo coś droższego i metalowego:)

Obrazek
Oczywiście zamiast silników korbki:)
Jak cię wciągnie dokupisz silniki i masz CNC:)
Pozdrawiam
Piotr

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." (Albert Einstein)
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: TomekA »

Jesli juz zdecydowales sie na takie narzedzie - w zwyklym tradycyjnym modelarstwie szkutniczym, (tj. budowanie modeli jak na tym forum) frezarka ta ma raczej male zastosowanie, no chyba ze chcesz zatrudnic sie w fabrykowanie bloczkow lub jufersow na skale przemyslowa - dla innych), to wydaje mi sie, ze lepiej by bylo od razu zbudowac ja z lepszego materialu niz drewno. Ta na ostatnim zdjeciu (metal, np. aluminium czy jeszcze lepiej - duraluminium) wyglada znacznie lepiej. Trzeba tez wziac pod uwage ewentualne luzy. W takiej miniaturowej obrabiarce (frezarce) luzy powinny byc jak najmniejsze, trzeba dazyc do ich wyeliminowania, o ile sie da. Ciasne spasowanie wiec czesci jest sprawa pierwszorzedna
Druga sprawa, to to, ze jesli zbudujesz sobie frezarke reczna (korbki) a chcesz na niej produkowac wiele identycznych elementow, to bedziesz mial problem z ich powtarzalnoscia - kazdy z nich bedzie sie nieco roznil od poprzedniego. Problem ten wyeliminuje frezarka kontrolowana komputerowo, poprzez zastapienie tych recznych korbek silnikami skokowymi (czy to tak Wy w polsce je nazywacie?) i za pomoca odpowiedniego programu. Programy darmowe maja bardzo ograniczone funkcje, a te zakupione moga byc raczej drogie (w USA moga isc w nawet tysiace dolarow).

Pamietam, ze swego czasu kolega Marecki budowal gdzies (bodajze na PWM) bardzo podobna mini obrabiarke, ale nie z drewna czy metalu, a z tekstolitu (chodzilo pewnie o wzgledy finansowe) i wyszlo mu to nawet niezle, jesli mnie pamiec nie zawodzi. Ale jego maszyna byla skomputeryzowana.

Ja mam frezarke amerykanskiej firmy Sherline - http://www.sherline.com (kontrolowana recznie, mimo ze konwersja cyfrowa jest mozliwa, ale zbyt droga jak na moja kieszen, wiec sobie odpuscilem.). Do prac recznych jest doskonala, ciasno spasowana, ale - jak juz wspomnialem, zastosowanie jej do budowy modeli jest raczej rzadkie.
Załączniki
Sherline mill_a.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: Andrzej1 »

TomekA pisze:... Problem ten wyeliminuje frezarka kontrolowana komputerowo, poprzez zastapienie tych recznych korbek silnikami skokowymi (czy to tak Wy w polsce je nazywacie?) i za pomoca odpowiedniego programu.
...


U nasz, w knieji, gdy odgonimy już białe misie, nazywamy te cudactwa silnikami krokowymi.
Jednocześnie chciałbym Cię poinformować, że nazwę kraju, na ten naprzykład : Polska
piszemy używając klawisza shift (to daje dużą literę, co ma cóś wspólnego z szacunkiem),
chiba, że Obama go wyeliminowała (shift, nie szacunek (przybliżone określenie wartości)).


Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: TomekA »

Nie ma potrzeby byc tu zgryzliwym, dowcipnym czy oryginalnym.
Mnie sie po prostu przydarzyla zwykla literowka - czasami tak jest, mimo ze zazwyczaj sprawdzam to co pisze PRZED wyslaniem - chocby dlatego ze nie jestem mistrzem na klawiaturze.
Mieszkam juz poza Polska przez 32 lata, a wiec dluzej niz wiekszosc z Was zyje na tej planecie, i zaczynam juz dostrzegac u siebie pewne poczatki zapominania ojczystego jezyka w gebie - prosze z tej przyczyny o wyrozumialosc.
A'propos, Obama to facet a nie kobieta, wiec wyeliminowal, a nie "wyeliminowala" - to tak gwoli przypomnienia.

Informuje tez, ze nie ma potrzeby przypominac mi, (gdyby Cie naszla taka ochota) zebym w jez. polskim uzywal polskich znakow przestankowych - wiem i pamietam o ich istnieniu, ale poniewaz dzis juz gros mej korespondencji robie w jez. angielskim, nie warto mi za kazdym razem przestawiac komputer dla tych "ogonkow" - mam nadzieje, ze bez nich moje zdania sa ogolnie zrozumiane?
W koncu, liczy sie tu wartosc merytoryczna wypowiedzi i nie czepiajmy sie mniej istotnych bledow czy bledzikow, a raczej koncentrujmy sie na modelarstwie! Dla zasad gramatycznych sa inne fora (l. mnoga od forum).

A za "Polske" z malej litery przepraszam - mea culpa! Obiecuje poprawe i prosze o rozgrzeszenie! :)

Pozdrowienia dla Wszystkich!
:)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: RomekS »

TomekA pisze:... frezarka ta ma raczej małe zastosowanie....


Potwierdzam całkowicie to twierdzenie.
Do czego będziesz jej używał ? Zastosowanie będzie sporadyczne,
a powtarzalnych i skomplikowanych elementów tym nie zrobisz.
Druga sprawa to Dremel jak na fotce jest rozwiązaniem "raczej krótkotrwałym".
Maszyny tego typu pracują godzinami bez przerw.
sina2
Posty: 63
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mini frezarka z drewna

Post autor: sina2 »

cnc byłaby pomocna, pod warunkiem że mamy zrobiony model wirtualny, wtedy można wykonywać wszystkie kształtki za pomocą maszyny, no ale to trzeba zrobić model 3D a to już nie modelarstwo
ODPOWIEDZ