Modelarskie maszynki.

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: oksal »

Wzorując się na pomysłach Kazika( Kagry) wyrzezałem sobie ścierarkę bębnową. Działa:))) pomimo, że silnik był kilka dni w maju pod wodą. Pasuje mi jeszcze teraz dorobić piłę na frez tarczowy, ale to potem.

Kółka drewniane- ta sam idea co u Kazika- bukowa deska kuchenna. Pasek mam trochę za długi

Obrazek

Mechanizm podnoszenia

Obrazek

Bębenek:) Jedynie muszę wymienić blokadę papieru ściernego z listewki drewnianej na płaskownik aluminiowy.

Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: myszor »

Adasiu to Ty zdolny jesteś :ohmy: . Panowie a odpowiedzcie mi czy taki bęben z papierem to nie można zamontować bezpośrednio na wałek silnika . Obejdzie się bez łożysk , piast i pasków . Przecież taki bęben do szlifowania listewek nie musi być szeroki . Nie wiem czy tak byłoby dobrze . Ale widziałem gdzieś taki bęben na wiertarce . Druga sprawa . Czy takie przełożenie ma jakiś wpływ na efekty tego urządzonka ? Kusi mnie też taka maszynka ale jak pomyśle o kombinowaniu piast ,łożysk , kół i paska to mnie się już nie chce . Pomyślałem że można by było tak zrobić . Gabarytowo mały silnik ale mocny i do szafki się schowa maszynka .:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: kagra »

No nieżle.Każdy sposób który prowadzi do celu jest dobry.W tym wszystkim najważniejsze jest uzyskanie odpowiednich listewek.A to jest spełnione.Moim zamiarem było pokazanie,że można bez specjalistycznych narzędzi i pomocy fachowców zbudować urządzenie z łatwo dostępnych materiałów.Zdaję sobie sprawę,że nie są to cuda techniki ale spełniają założone kryteria.I o to właśnie chodzi.Adam gratulacje.

Andrzej,można i tak.Ale wtedy wałek z osią silnika musi być już na stałe i najlepiej podparty(ułożyskowany) z drugiej strony.To wszystko musi stanowić stabilny układ.To warunek dokładności szlifowania.Przełożenie zależy od tego co chcesz uzyskać.Jak masz mocny silnik i chciałbyś zwiększyć obroty na urządzeniu to na silniku dajesz większe kółko a na urządzeniu mniejsze i odwrotnie.W naszym wypadku nie przejmuj się przełożeniem.Najlepiej 1:1 lub na urządzeniu nieco mniej.Zaznaczam,że silnik z pralki jest w tym wypadku za słaby.Minimum 600-800w.przy obrotach ok.3000/min.
Powodzenia w budowie.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: oksal »

kagra napisał:
...W tym wszystkim najważniejsze jest uzyskanie odpowiednich listewek.A to jest spełnione.Moim zamiarem było pokazanie,że można bez specjalistycznych narzędzi i pomocy fachowców zbudować urządzenie z łatwo dostępnych materiałów.Zdaję sobie sprawę,że nie są to cuda techniki ale spełniają założone kryteria...


Potwierdzam:) Kazik ma w 100% rację. Pomysł na wykorzystanie piast rowerowych jest jak na warunki domowych maszyn idealny. Bębenek wypluwa super listewki:) Można zejść dużo poniżej 0,5mm. Tylko na tą chwilę takich wymiarów nie potrzebuję. Może do szalup?
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: oksal »

Zrobiłem test ścierania. Wrzuciłem cześć listewki pod bęben. Papier 120. Zszedłem do grubości listwy 0,3mm. miejscami nieco mnie. Chyba mam nieznaczne bicia. Ale ogólnie, koniec ścieranej listewki trzyma0,3mm. Ciekawe, ile by dało nałożenie na bęben papieru nr 240 ? Można robić gretingi i do skali dużo większej niż 1:96.
Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: kagra »

Adam,tu może mieć wpływ i papier.Musi być naciągnięty na wałku jak najściślej.Szczególnie załamanie przy szczelinie.Tak nawiasem 0,3mm to i tak duża dokładność.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: myszor »

Może znowu o głupotę pytam . Ale po co hechłać listwe z 2mm na 0.3 jak można użyć forniru . Czy fornir się nie nadaje ? A co do mocowania papieru to słyszałem że zamiast listwy drewnianej czy metalowej nadaje się guma . Taka z uszczelek jakie stosuje się do rur kanalizacyjnych PCV.Musi być ona szersza od szczeliny . Dobrze naciąga papier .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ubyr
Posty: 0
Rejestracja: 29 kwie 2014, 19:47

Re: Modelarskie maszynki.

Post autor: ubyr »

witam panie. Widziałem link do tematu na jednej z dyskusji stron modelistskih. Patrzyłem na ten temat, naprawdę mi się podobało (wiem bardzo zły polskiego). Widziałem, że wziąłeś rysunki z książki, a książka ta w postaci elektronicznej nie mogłem znaleźć. Nie, czy może mi pomóc w tej sprawie? Fakt, że nie wiem, jak kupować i sprzedawać w Rosji. Mam nadzieję, że za zrozumienie.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Modelarskie maszynki.

Post autor: kagra »

Ubyr,masz wiadomość na PW.Pozdrawiam.Kazimierz
ODPOWIEDZ