Nave Egizia Amati

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
zizu82LR
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2023, 14:33

Nave Egizia Amati

Post autor: zizu82LR »

...czyli egipski statek handlowy

Ma to wyglądać tak:
nave.png
Poniżej efekty dotychczasowej pracy. Ponieważ nie mam porównania z modelami innych firm cieżko mi oceniać jednakże obserwacje są takie:
- jakość elementów/instrukcji robi bardzo dobre wrażenie
- po przebrnięciu zaledwie 2 stron instr widać pewne błędy/nieścisłości które moim zdaniem nie powinny się pojawić, wygląda jakby pisana na szybkości i nikt nie sprawdzał
- jedna wręga zdecydowanie za mała - dodatkowa robota

Ogólnie buduje się jednak całkiem przyjemnie choć moje doświadczenie z innych rodzajów modelarstwa procentuje bo gdyby robić literalnie wg instrukcji to troche proszenie sie o problemy. Na zdjęciach widoczna jest sekcja która ma pozostać otwarta do oglądania (nie przykryta pokładem), ma symulować starodawno-egipskie metody lączenia elementów za pomocą sznura - tutaj dbałem o estetykę, pozostała będzie przykryta pokładem i jak widać eksperymentowałem nieco z podklejkami: sklejka i tektura na różne sposoby.

Przede mną zamknięcie kadłuba i bejcowanie i tu mam dylemat: jaki kolor, bo instrukcja nic nie mówi, na czuja po zdjęciu typuję że orzech. No i mam obawy, że nie będe w stanie zrobić tego rownomiernie, że zaleje zakamarki. Myslę, żeby to robić szmatką a w zakamarkach jakąs gabeczką mocno odsaczoną. Przed bejowaniem kapon?
IMG_1039.jpg
IMG_1040.jpg
IMG_1057.jpg
IMG_1037.jpg
IMG_1051.jpg
IMG_1043.jpg
IMG_1041.jpg
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: Nave Egizia Amati

Post autor: Emerjan »

Nie znam tego zestawu ale jeśli poszycie kadłuba jest dwuwarstwowe to jako zewnętrzną warstwę dałbym cieniutkie (0,5mm) litewki z orzecha zwężające się ku stewom. W Egipcie nie mieli dużych drzew i łączyli stosunkowo krótkie coś na wzór muru z cegieł. Odpadłoby Ci wtedy bejcowanie a wystarczyłby olej lniany. Bejcujesz surowe drewno bez podkładu kaponu. Warto też na odpadach które zawsze znajdą się w zestawie zrobić próbę i sprawdzić jak kryje bejca.
zizu82LR
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2023, 14:33

Re: Nave Egizia Amati

Post autor: zizu82LR »

Emerjan pisze: 24 lis 2023, 09:34 ...jeśli poszycie kadłuba jest dwuwarstwowe...
...Bejcujesz surowe drewno bez podkładu kaponu...
...jednowarstwowe
...dzieki za tip
ODPOWIEDZ