Occre Polaris - przygotowanie

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
yendrzei
Posty: 1
Rejestracja: 06 wrz 2022, 11:32

Occre Polaris - przygotowanie

Post autor: yendrzei »

Cześć wszystkim,

słowem wstępu - do tej pory składałem modele, a raczej puzzle 3D, metalowe z firmy Piececool. Przyniosło mi to tyle radości i satysfakcji, że chciałbym pójść dalej. Przypadkowo trafiłem na modele drewniane firmy Occre, gdy zobaczyłem statek Amerigo Vespucci zamarzyłem, aby kiedyś taki zbudować. Jednak ze statkami jak z miastami - nie od razu Rzym zbudowano, więc chciałbym zacząć naukę od najbardziej podstawowego modelu - Polaris. Jestem na etapie zdobywania wiedzy jak prawidłowo wykonać model i narzędzi jakie będę potrzebował - chciałbym, aby jak najmniej elementów mnie zaskoczyło początkowo. Spisałem sobie potrzebne narzędzia, proszę powiedzcie, czy czegoś tutaj nie zabrakło:
- klej stolarski - Titebond będzie, ok?
- klej cyjanokrylowy
- farby
- bejca
- klej "kontaktowy?" - do poszycia pokładu
- pędzle - jakie wielkości?
- nóż segmentowy
- papier ścierny - jakie gradacje?
- mały młotek / gwozdziarka
- ręczną wiertarka
- obcęgi boczne
- dok modelarski
- mata do cięcia
- metalowa linijka
- zaciski modelarski
- cyklina ręczna
- ołówek (spisuje wszystko :))
- pilniki - jakie?
- cyrkiel
- miara papierowa

Elementy, które spodziewam się, że będą dla mnie najtrudniejsze - tutaj poproszę o uzupełnienie wiedzy i od razu przepraszam za brak fachowego słownictwa:
- w kroku C 5-7 jest pokazane szlifowanie szkieletu, aby poszycie dobrze przylegało - jak to zrobić symetrycznie i pod odpowiednim kątem. Nie lubię metody na oko ;)

- poszycie stataku - udało mi się wyczytać, że instrukcja nie jest dobrym przykładem jak powinno się to robić. Czytałem cały opis umieszczony przez użytkownika (chyba) TomekA, ale nie jestem przekonany czy wszystko dobrze zrozumiałem. Tutaj jest seria filmików, która w miarę zrozumiały sposób pokazuje jak to robić, co o nich sądzicie?
- drugie pytanie - skąd mam wiedzieć jak wyznaczyć poszczególne segmenty i ile ma ich być (linie idące wzdłuż całego szkieletu, a następnie odległości pomiędzy nimi odpowiednio dzieli)

Dziękuje bardzo za pomoc i porcję wiedzy!

-
ODPOWIEDZ