HMS Fly 1:64

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: TomekA »

Czy przypadkiem nie pomyliles maszty i nie wstawiles foka jako grota i odwrotnie? Fok - przynajmniej na zdjeciu, procz tego, ze dluzszy, wydaje mi sie tez nieco grubszy od grota, a nie powinien tak byc.
Sprobuj zamienic oba i zobaczyc, czy lepiej pasuja. A jak nie, to skroc nieco stope foka, tak, zeby po wstawieniu byl on nieco krotszy od grota.
Reszta modelu prezentuje sie wysmienicie!!!
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Szalupa. W samym zestawie czegoś takiego nie ma ale w dodatku uzupełniającym już jest z tym że, skorupa jest odlewem metalowym nawet dość dokładnym i to jeszcze z nadlewami. Nie umiem malować metalu tak by przypominał drewno. Postanowiłem wykonać szalupkę poszytą fornirem z gruszy. Będzie trochę więcej zdjęć i opisów bo przy budowie KiM było o to pytanie. Kogo to nudzi nich pominie. W szalupie brak jest dulek na wiosła ale nie znalazłem dobrego sposobu na ich wykonanie a nie chciałbym by wyglądała ja 9-cio centymetrowy jeżozwierz.
Załączniki
skorupa metalowa to jedynie wzór do kopytka
skorupa metalowa to jedynie wzór do kopytka
w kopycie jest rowek na nadstępkę a pineski jedynie przytrzymują cienką folię
w kopycie jest rowek na nadstępkę a pineski jedynie przytrzymują cienką folię
wręgi to dwa paseczki forniru sklejone ze sobą i ściągnięty palcami nadmiar kleju
wręgi to dwa paseczki forniru sklejone ze sobą i ściągnięty palcami nadmiar kleju
po poszyciu denne części można szkielet zdjąć z kopyta i oczyścić i pocienić górne fragmenty wręg bo będą  widoczne na podłogą
po poszyciu denne części można szkielet zdjąć z kopyta i oczyścić i pocienić górne fragmenty wręg bo będą widoczne na podłogą
po uzupełnieniu poszycia można już odciąć zbędną górę wręg
po uzupełnieniu poszycia można już odciąć zbędną górę wręg
wstawiona podłoga zakryje nadmiar kleju w części dennej
wstawiona podłoga zakryje nadmiar kleju w części dennej
doszły wiosła, kotwica i bosaki
doszły wiosła, kotwica i bosaki
przymiarka na pokładzie
przymiarka na pokładzie
jak wyżej
jak wyżej
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Przyszedł czas na linki. Korzystam z instrukcji ale pod kontrolą świetnej pracy Jarcia o olinowaniu Victory pisanej z polskimi nazwami a wtedy wszystko staje się jaśniejsze. Upierdliwe są te 3 mm jufersy - lubią wyskoczyć jak pchełki. Kolumny masztów są już osadzone a wanty wybrane. Niżej parę fotek ze stanu na dziś. Janek
Załączniki
P1015154.JPG
P1015167.JPG
P1015162.JPG
P1015161.JPG
20210407_171454.jpg
20210407_171306.jpg
P1015156.JPG
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Fly dostał liny na poziomie steng i jest przygotowany do zrobienia drabinek wantowych. Czeka mnie pewnie zawiązanie ok2000 wyblinek. To zajęcie na jakieś deszczowe dnie. Jeszcze parę fotek jak to wygląda. Pozdrawiam. Janek
Załączniki
P1015169.JPG
P1015170.JPG
P1015178.JPG
P1015177.JPG
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Drabinki wantowe wykonane. Wyblinki wiązałem z nici Guntermanna 0,15 mm kolor 464. Może są trochę cienkie bo po przeliczeniu wg skali miałyby średnicę 1 cm ale uważam że mimo ich istotności choćby z uwagi na ilość nie powinny być dominujące. Dalej z ciekawości poleciałem z olinowaniem stałym. Jest praktycznie skończone bo brakuje jedynie lin obrysowych ale z uwagi na bardzo delikatne topy masztów i możliwość ich uszkodzenie wykonam je po podwieszeniu rej. Najgrubsze liny czarne 1,3 mm a najcieńsze 0,5 mm. Zapraszam do zdjęć robionych dziś przy bardzo pochmurnej pogodzie. pozdrawiam Janek
Załączniki
P1015181.JPG
20210516_131920.jpg
P1015191.JPG
20210516_131509.jpg
20210516_131632.jpg
P1015196.JPG
P1015184.JPG
P1015180.JPG
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: ralfee3 »

Cześć, model wygląda przepięknie, gratulacje! Życzę wytrwałości przy wyblinkach.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

To już ostatnie prace w drewnie przy Fly. Wytoczyłem, wystrugałem reje, półreje (wytyki) pod lizele, gafel i bom, bomiki oraz zapasowe stengi masztów na których spoczywać będzie szalupa. Uzbierało się tego aż 24 sztuki. Każdy kto buduje 3-masztowy okręt musi się liczyć że tych drzewc się uzbiera. Dalsze prace to taklowanie tego urobku. Pierwszą reję udało się skończyć co prezentuję na zdjęciach. Pozdrawiam Janek
Gardy gafla i bomu to deseczka z przewierconym otworem o średnicy drzewca połączonych klejem i poddanym jedynie szlifowaniu
Gardy gafla i bomu to deseczka z przewierconym otworem o średnicy drzewca połączonych klejem i poddanym jedynie szlifowaniu
Załączniki
ta osadzona na naddatku reji wykałaczka służy jedynie do kontroli kąta przy szlifowaniu ośmiokątnego przekroju w centralnej części rej
ta osadzona na naddatku reji wykałaczka służy jedynie do kontroli kąta przy szlifowaniu ośmiokątnego przekroju w centralnej części rej
komplet drzewc
komplet drzewc
pierwsza reja otaklowana to tylko 16 bloczków
pierwsza reja otaklowana to tylko 16 bloczków
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

W czerwcu tempo prac spadło ale nie zamarło. Wcześniej model uzyskał maksymalną wysokość to teraz trzeba popracować nad szerokością. Otaklowałem wszystkie reje , bom i gafel i rozpocząłem wieszanie tego urobku. Zacząłem od grot masztu bo uważam że tak będzie najwygodniej. Z linami zaczęło robić się ciasno, czasami coś nie tak się pokrzyżuje i trzeba poprawiać. Nie można na razie nic porządnie wybrać bo brak kontry z dołu i rejki jadą w górę. Aktualny stan budowy na załączonych zdjęciach. Pozdrawiam Janek
Załączniki
P1015217.JPG
P1015218.JPG
P1015220.JPG
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Witam.
Najdłuższy etap budowy - olinowanie - zakończony, a zagadki z tym związane przechodzą do lamusa. Tak jak pisał PiotrekM rysunki z zestawu są dość dobrej jakości. Dla ewentualnych następnych kolegów budujących ten model podam że znalazłem dwa błędy. Pierwszy to brak w planach jednego bloczka podwójnego pod marsem fokmasztu w pierwszym rzędzie licząc dziobu. Powinny być tam dwa podwójne bloczki jeden obsługujący brasy rej podwieszonych pod bukszprytem a drugi fały lizelrejek. Drugi błąd dotyczy również fałów lizelrejek które w planach kończą się na bloczkach osadzonych na reji a powinny być na wewnętrznych końcach lizelreji tak by można było z pokładu zarówno wytykać jak i chować te żagle. Trzeba przyznać że dużo się nauczyłem a przy wykonaniu tej pajęczyny była niezła gimnastyka. Na same owijki zużyłem szpulkę (100m) nici czarnej i pół szpulki nici beżowej. Założyłem również podpory do założenia siatki na ściankę kulochronną ale nie znalazłem pasującej do skali siatki i prawdopodobnie zostawię w obecnym stanie. Pozostały do wykonania jeszcze kotwice, buchty lin i bandery. Pozdrawiam, Janek.
Załączniki
w tych warunkach trzeba było podwiesić jeszcze jeden bloczek
w tych warunkach trzeba było podwiesić jeszcze jeden bloczek
fał lizelreji
fał lizelreji
niewypełnione siatką uchwyty
niewypełnione siatką uchwyty
P1015239.JPG
20210901_090832.jpg
20210901_090736.jpg
P1015235.JPG
P1015228.JPG
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Fly 1:64

Post autor: Emerjan »

Dziś chwilami wyszło słońce to pstryknąłem parę ostatnich już zdjęć do relacji z budowy Fly. Żaden ze mnie fotograf i muszę czekać na jako takie światło by coś było widać. Zdjęcia z użyciem lampy błyskowej zrobione z mojego aparatu ( małpki) nie oddają właściwych kolorów. Model jest skończony, podwieszone kotwice, buchty i bandera. Co do efektu końcowego to w mojej ocenie uzyskałem to czego się spodziewałem. Nie ma "szału" bo nie może być go u początkującego modelarza. Dziękuję z uwagę. Janek
Załączniki
buchty wiązałem z przewiązem by się lepiej trzymały całości
buchty wiązałem z przewiązem by się lepiej trzymały całości
kotwice jak na okręt wojenny przystało są aż cztery
kotwice jak na okręt wojenny przystało są aż cztery
banderę podwiesiłem tylko jedną bo to nie defilada by wieszać na topie każdego masztu
banderę podwiesiłem tylko jedną bo to nie defilada by wieszać na topie każdego masztu
są w modelu 4 kluzy kotwiczne to wprowadziłem 4 liny choć w rzeczywistości tak pewnie nie było
są w modelu 4 kluzy kotwiczne to wprowadziłem 4 liny choć w rzeczywistości tak pewnie nie było
20210924_085453.jpg
P1015268.JPG
P1015274.JPG
przeniesiono ze stoczni do portu
przeniesiono ze stoczni do portu
P1015276.JPG
ODPOWIEDZ