Dżonka-pierwszy model

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Witam, mam na imię Damian i pochodzę z pięknego miasta Łodzi ;) . Modelarstwem nigdy się nie zajmowałem więc ta dżonka będzie moim pierwszym modelem jaki mam zamiar zbudować . Na początek podkleiłem wręgi modelu na tekturę 2 mm i wyciąłem je nożykiem do tapet , złożyłem szkielet na sucho i chciałbym abyście mi powiedzieli czy wszystko zrobiłem dobrze i czy tektura nie jest za cienka ?
Załączniki
SDC10931.JPG
SDC10932.JPG
SDC10930.JPG
Nie wiem czemu ale mój model  jest chyba krzywy ? A jeśli jest krzywy to co mogę zrobić aby go wyprostować
Nie wiem czemu ale mój model jest chyba krzywy ? A jeśli jest krzywy to co mogę zrobić aby go wyprostować
SDC10934.JPG
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Witam. Przepraszam , że nie prowadziłem relacji ale koniec roku szkolnego do burzliwy okres . Gdy tylko miałem czas od razu zabierałem się za budowę dżonki. Jak na razie zrobiłem tylko pół pod poszycia .
Załączniki
SDC10956.JPG
SDC10958.JPG
SDC10949.JPG
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Borek »

Witam.
Mądrze robisz zaczynając od tego modelu. Pomału, bez pośpiechu, a na pewno wyjdzie ładny model dający dużo satysfakcji.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Dziękuje za miłe słowa :) . Mam pytanie czy fornir z czereśni się nada na poszycie ?
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Borek »

Nada się. Równie dobrze możesz wykorzystać olchę łatwo dostępną na poszycie i brzozę na pokład.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Po długiej przerwie spowodowanej przygotowaniami do zakończenia roku szkolnego ,a później wyjazdem związanym z wakacjami wracam do budowy modelu. Jeśli mój model można wogóle nazwać modelem ,ponieważ w porównaniu z innymi modelami, moja dżonki wypada według mnie trochę gorzej. :D
Na razie udało mi się zbudować pokład. ;)
SDC11027.JPG
Własnego pomysłu prowizoryczna podstawka do dżonki :D
Załączniki
SDC11026.JPG
SDC11025.JPG
SDC11029.JPG
SDC11030.JPG
SDC11031.JPG
SDC11032.JPG
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Ciąg dalszy prac nad modelem na razie opkleiłem fornirem rufę . Wiem ,że to mały krok jak na 5 dni pracy ale nie mam zamiaru się spieszyć ,ponieważ tu chodzi o frajdę ze sklejania modelu. ;)
Załączniki
SDC11041.JPG
SDC11042.JPG
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

Witam

Po bardzo, bardzo długiej przerwie spowodowanej innymi ważnymi sprawami wracam do modelarstwa i sklejania „Dżonki” . Jeśli ktoś pomyślał , że kolejny młokos się wycofał ze sklejania to się grubo pomylił. ;) Na początek udało mi się dokończyć poszycie modelu . Zdjęcia poniżej.
Załączniki
SDC11153.JPG
SDC11152.JPG
SDC11151.JPG
Pozdrawiam Damian
Awatar użytkownika
InsomniacI
Posty: 0
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:00

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: InsomniacI »

No bardzo fajnie to wygląda ;) A mógłbyś mi powiedzieć jak uzyskałeś efekt kontrastowych krawędzi listewek położonych na pokładzie? Właśnie sam eksperymentalnie będę się zajmował całym poszyciem i nie mogę uzyskać kontrastu (choć to może być spowodowane rodzajem, jakością i wiekiem mojego forniru :D ) i nie wiem czy nie porzucić pomysłu zastosowania krótszych listewek na rzecz pojedynczych długich (mówię tutaj o pokładzie)
Awatar użytkownika
Damian12
Posty: 0
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:48

Re: Dżonka-pierwszy model

Post autor: Damian12 »

InsomniacI jeśli chodzi o ten efekt to sprawa wygląda tak: po wycięciu desek na pokład użyłem czarnego brystolu o grubości 1,5mm aby wypełnić szczeliny pokładu . Przed przyklejeniem brystolu do listewek pomalowałem jego końce na czarno .Natomiast wybór długości listewek na pokład pozostawiam tobie , ponieważ to od ciebie zależy jak chcesz mieć zrobiony pokład. Mam nadziej że ci pomogłem ale myślę , że lepiej by było jak byś skierował pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy na forum, ponieważ jestem początkującym modelarzem i mogę się mylić.
Pozdrawiam Damian
ODPOWIEDZ