Halcon ekologiczny

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
leszek64
Posty: 18
Rejestracja: 28 sty 2011, 16:47

Halcon ekologiczny

Post autor: leszek64 »

Jak pisałem w przywitalni buduję model Halcon 1840w skali ok.1/100.Dlaczego ekologiczny?
Jest bowiem budowany z materiałów odpadowych i tego co pląta się po warsztacie :lol:
Szkielet ze sklejki 3 mm ,pokrycie to fornir,wszystko ze szkrzynek po cytrusach.Pokład to fornir
z łubianki na owoce.Miał to być model do nauki technik modelarskich za pomocą narzędzi ręcznych.
Z czasem stwierdziłem,że spróbuję trochę trochę ulepszeń.Zbudowałem pilarkę według patentu Romka S
Do tego szlifierka tarczowa z silnika pompki Wiatka i scierarka bębnowa.Na dzień dzisiejszy model
wygląda tak:
całosc.jpg

calosc dol.JPG

Pokład:
pokład.JPG

poklad i dziala.JPG

Dziób:
dziob.JPG

Rufa:
rufa.JPG

Przy robieniu gretingów miałem fart,bowiem znalazłem w garażu ruską maszynkę do makaronu.W środku były dwa grzebienie z których zrobiłem prosty przyrzad:
gretingi.JPG

Wystarczyło w środek włożyć pakiet z deseczek fornirowych i iglakiem wypiłować rowki.Ten sam
przyrzad posłużył do montażu.Jufersy 5 i 3 mm robione za pomocą chińskiego dremela:
jufersy.JPG

Działa odlewane z distalu,w formie z silikonu sanitarnego.To tyle na początek.Proszę szanowne gremium o opinie.
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: jakmiz »

Witam
Leszku nie jestem ekspertem i daleko mi do "mistrzów" ale jak na pierwszy " drewniak" i do tego "ekologiczny" -dla mnie bomba :shock: . Z jakich planów korzystałeś ?
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
leszek64
Posty: 18
Rejestracja: 28 sty 2011, 16:47

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: leszek64 »

Plany ściągnięte z ruskiej strony,ale mało szczegółowe.Znalazłem inne,jakieś hiszpańskie ale wiele
nowego nie wniosły.Przekopuję cały net w poszukiwaniu olinowania kliprów baltimorskich,ale im
więcej znajdę,tym mniej wiem.Każdy prawie ma inaczej.Jak były napinane liny bukszprytu?
Widziałem jufersy.bloczki,bycze oka i serca.Które mogły być na halconie nie mam bladego pojęcia.
Chyba wytypuję drogą losowania :lol: Może ktoś pomoże?Na razie robię reje stengi i gafle.
gafe.JPG
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: Rado »

Pomóc Ci niestety nie pomogę, za cienki jestem jeśli chodzi o jankeskie pływadła, ale model bardzo zgrabny. Kciuki w górę.
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: bartes123 »

leszek64 pisze:Plany ściągnięte z ruskiej strony,ale mało szczegółowe.Znalazłem inne,jakieś hiszpańskie ale wiele
nowego nie wniosły.Przekopuję cały net w poszukiwaniu olinowania kliprów baltimorskich,ale im
więcej znajdę,tym mniej wiem.Każdy prawie ma inaczej.Jak były napinane liny bukszprytu?
Widziałem jufersy.bloczki,bycze oka i serca.Które mogły być na halconie nie mam bladego pojęcia.
Chyba wytypuję drogą losowania :lol: Może ktoś pomoże?Na razie robię reje stengi i gafle.


Ehhh kolego. Wchodzę na Kogę, w wyszukiwarce wpisuję Halcon. Patrzę i co widzę? No niemożliwe, relacja niejakiego Atamana. No ale czy ta Atamana jest dobrym modelarzem? Nie wiem, więc przeglądam jego relację z budowy tegoż, oraz pozostałe inne. I już wiem, że trafiłem na gościa z klasą, dodatkowo moderatora a jeszcze na dokładkę poznaniaka, a raczej Poznaniaka :shock:
No i już wiem, że lepiej trafić nie mogłem, ponieważ oglądając ostatnią stronę relacji z budowy Halcona:
http://koga.net.pl/forum/viewtopic.php? ... &start=100
widzę że do olinowania już dociągnął. Zatem ma jakąś dokumentacje. Zapewne nawet dokładną, bo Ataman to nie koleś, który zostawia rzeczy przypadkowi. Teraz tylko wystarczy skorzystać z opcji "pw" albo "email" i zawiadomić owego Atamana, że istnieję, mam kłopot w budowie, wymienić informacje, uwagi i tak dalej. I tak dalej.

A generalnie to śliczny model. Bardzo mnie się on podoba. Wrzuć jeszcze gdzieś fotki tych swoich narzędzi, bo to też wdzięczny temat.

Wybacz proszę formę podpowiedzi, ale zawsze się dziwię, dlaczego ludzi nie zastanawia do czego jest ta opcja "szukaj" z lupą...
Awatar użytkownika
leszek64
Posty: 18
Rejestracja: 28 sty 2011, 16:47

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: leszek64 »

Dzięki za zainteresowanie.Relację Atamana mam w "ulubionych" :P Była ona jedną z inspiracji mojej
"produkcji".Jednak została przerwana w najciekawszym momencie.Co do PW i e-maili to mam małe
doświadczenie w działalności na forum.Może jestem odmieńcem :oops: ,ale nie mam konta na gg,nk
i facebooku.Dlatego zalogowałem się na Kodze,by w mozliwie prosty sposób uzyskać pomoc,być może
od Atamana.Co do narzędzi,to tak wygląda mój warsztat:
warsztat1.jpg
warsztat4.JPG

Część narzędzi pamięta jeszcze czasy Składnicy Harcerskiej. :lol: Dorobiłem pilarkę:
pilarka.JPG

szlifierkę,
szlifierka.JPG

oraz ścierarkę:
Scierarka.jpg
Wszystko prowizorka,ale działa. :lol:
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: oksal »

Leszek, to jeszcze tylko brakuje Ci tego

ważna pozycja- olinowanie przedstawicieli trzech flot (Anglia- kuter, Francja- lugier, USA- szkuner)
ważna pozycja- olinowanie przedstawicieli trzech flot (Anglia- kuter, Francja- lugier, USA- szkuner)
rigging.jpg (64.71 KiB) Przejrzano 7793 razy


Kupisz tu

zamówienie w empik'u

lub

zamówienie w amazon

EDIT: Na wszelki wypadek: Zerknij na PW
Ostatnio zmieniony 04 lut 2011, 04:01 przez oksal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: ataman »

No to się melduję!
Na początek: moja relacja nie została przerwana... ino budowa idzie jak krew z nosa, jakiś czas temu zrobiłem reje, gafle bomy, wsadziłem do kartonu, a córeczka wykorzystała ten karton jako podstawę do choinki... no i byłem ugotowany na miesiąc.
Co do olinowania bukszprytu, to jest rzeczywiście zagłostka. Ja posiłkowałem się planami Albatrosa, publikacjami typu wymienionej przez Oksala, w tym jedna xerówka dotycząca olinowania właśnie szkunerów, oraz fotkami modelu zbudowanego przez Richardo Llorensa. No i jakoś to zrobiłem, postaram się w krótkim czasie wstawić rysunek i ew skany planów Albatrosa i z jakichś publikacji, może będzie to pomocne. Bo na "ruskich" planach i na tych hiszpańskich też, ten element jest potraktowany baaardzo schematycznie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: ataman »

Rado pisze:... za cienki jestem jeśli chodzi o jankeskie pływadła,...


Halcon to akurat nie jest jankeski szkunerek , ale tych co to przyjemność w tratowaniu się przez byki znajdują
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leszek64
Posty: 18
Rejestracja: 28 sty 2011, 16:47

Re: Halcon ekologiczny

Post autor: leszek64 »

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wszelką okazaną pomoc.Wiem już wszystko(prawie) :lol:
Można działać dalej.choć mam chwilowego lenia :evil:
Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ