owrężenie

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
antek58
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

owrężenie

Post autor: antek58 »

Witam Wszystkich Kogowiczan!!!
Mam na imię Jurek.
Od dłuższego czasu obserwuję Kogę i podglądam wyczyny modelarzy.Kiedyś udało mi się skleić z Małego Modelarza kilka modeli.Odnoszę się z zamiarem zbudowania jakiegoś,czegoś pływającego.Znalazłem w "szafie" jakieś resztki planów.Chyba są to plany jakiegoś kutra.Chciałbym go zbudować zaczynając od kadłuba,ew.coś podobnego,ale bardzo prostego na początek.Nie bardzo wiem,jak zabrać się za plany owrężenia i jak je rozmieścić,tzn.jak przenieść na sklejkę.Są jakieś cyfry,literki itp.Po próbie zeskanowania rysunku owrężenia okazało się,że nie zgadzają się (minimalnie)wymiary i kształt.Jak określić długość i kształt stępki?Jak określić kształt pokładu?Czy jest to możliwe na podstawie rysunku owrężenia?
Załączam rysunek.
Pozdrawiam i będę wdzięczny za pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:owrężenie

Post autor: Andrzej1 »

Witaj

Zamiast się "owrężać" - zacznij od dżonki.
Jak zadżonkujesz, to potem się "owrężysz", odprężysz, czy sprężysz :).

Z ukłonami i życzeniami samych sukcesów na niwie i łonie
Andrzej Korycki
antek58
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:owrężenie

Post autor: antek58 »

Panie Andrzeju,
dżonka też ma wręgi.Są gotowe modele dżonek z wręgami wycinanymi laserowo.Ale ja nie chciałbym iść na łatwiznę.Zapytałem po prostu,jak zbudować kadłub?Od czego zacząć?
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:owrężenie

Post autor: Bartek_W »

Niestety z resztkami planów możesz jedynie improwizować. Z kształtu wręg nie odczytasz kształtu stępki. Możesz jednak przenieść wręgi do jakiegoś programu graficznego 3D (np. Blender) i próbować je jakoś sensownie rozmieścić w przestrzeni, a następnie według własnego uznania zaprojektować kształt stępki. Chociaż wydaje mi się, że fragment planów, który prezentujesz powinien pochodzić z arkusza, na którym znajduje się również rzut boczny jednostki. Przypatrz się dobrze.
A jak zacząć? Ja przerysowuję wręgi na cienki pergamin, który następnie naklejam na jakiś grubszy materiał. Otrzymane w ten sposób szablony są super - mogę od nich rysować, przycinać je, notować na nich. Wypieszczone szablony przenoszę na materiał, z którego ma być wykonany szkielet, a dalej już wiadomo...
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:owrężenie

Post autor: wurcelstock »

Witaj;

O nie nie!
Andrzejowi nie chodziło o dżonkę z zestawu...
Zacznij od TEJ dżonki.
Plany do pobrania masz tu:
http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,select/id,7/
Tutaj jest najważniejsza relacja z jej budowy:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,6429/catid,530/
A tu są pozostałe wariacje:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,showcat/catid,530/

Serio :)

PZDR Tomek
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:owrężenie

Post autor: grzegorz75 »

A po co jakieś dżonki ??? Dajcie spokój !!!! Prawdziwy współmodelarz pełnom gembom zaczyna swoją przygodę z modelarstwem od YAMATO .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:owrężenie

Post autor: RomekS »

grzegorz75 napisał:
A po co jakieś dżonki ??? Dajcie spokój !!!! Prawdziwy współmodelarz pełnom gembom zaczyna swoją przygodę z modelarstwem od YAMATO .
A nie prawda, bo od VICTORY.
W każdym razie na pewno nie od D.

antek58 napisał:
będę wdzięczny za pomoc.


Zrób jednak D bo ten Twój plan, który załączyłeś,
jest wycinkowy i wyjdzie z niego G.
Spróbuj z kartonem i fornirem, bo to tanie i wiele uczy.
Było już wiele napisane na ten temat.
Niech sie wypowiedzą Ci którzy pytali o to samo.

Aczkolwiek nikt Ci nie broni robić modelu Y lub V.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:owrężenie

Post autor: ataman »

RomekS napisał:
A nie prawda, bo od VICTORY.


Plany VICTORY do pobrania stąd:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,21970/catid,508/
Pozdrawiam
antek58
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:owrężenie

Post autor: antek58 »

No trudno.Widzę,że od nikogo nie dowiem się nic na mój temat.No oprócz Bartka_W.
Poszukam gdzieś w literaturze o szkutnictwie modelarskim,gdzie na pewno znajdę,jak projektuje się wręgi.
I tak sobie myślę,że po prostu wielu,nawet doświadczonych modelarzy nie wie,jak to się robi.
Tak więc zamykam temat.
I pozdrawiam "dżonkowców".Nie obrażając ich.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:owrężenie

Post autor: myszor »

Witaj . Na tym Forum nie szukaj pomocy . Dobrze że zamknełeś temat . Napisz do mnie na PW . Pozstaram się pomóc na tyle na ile będe potrafił . Pozdrawiam .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ODPOWIEDZ