Czółno z madagaskaru piotr

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
piotrekC
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: piotrekC »

Witam po dżonce przydało by się trochę potrenować więc wymyśliłem te czółenko z którym się zmaga Robert . Zero finezji i super dłutek, dremelek i szlifierka wrzecionowa z silnika od frani jako narzędzia, trochę papieru ściernego drewno; olcha, patyczki od szaszłyków patyczki od lizaków itp. śmiecie. To co wyskubałem do tej pory to weekendowa wariacja. Aktualnie skubię pagaje i będę toczył mocowanie pływaka myślę że do końca przyszłego tygodnia da się zwodować te pływadełko. Plany z jakich korzystam to dokładnie te same z których korzysta Jaksa więc nie będę ich zamieszczał dodam tylko że je nieco na ksero powiększyłem i w tej wielkości będzie się jakoś okazalej prezentować. Pozdrawiam piotr
Piotr Cieślewicz
piotrekC
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: piotrekC »

Przepraszam trochę się pośpieszyłem oto fotki tego co do tej pory wymęczyłem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotr Cieślewicz
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: bartes123 »

Piękna i szybka robota!
Oby tak dalej - pilnie obserwuję i się uczę!
Awatar użytkownika
robert82
Posty: 158
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: robert82 »

Witam

Całkiem ładnie to czółno zaczyna wyglądać . Powodzenia w dalszej budowie i OBY TAK DALEJ !!!!
Pozdrawiam robert82
Pozdrawiam robert82
........................................................
W stoczni:
DŻONKA
USS CONSTITUTION CROSS SECTION
2X12 POUND USS ESSEX
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: jaxa »

Jeśli chcesz fotki oryginału, to mogę Ci przesłać. Mogę też zamieścić w galerii - nie sądziłem, że znajdą się amatorzy tego typu łodzi/modeli, ale skoro...
Ja jednak tego budował chyba nie będę - wolę skoncentrować się na realizacji modeli zgodnych z moimi zainteresowaniami - lubię chińską kulturę (starą), więc dżonka jest w temacie, zwłaszcza, że mogę przy niej poznać techniki i problematykę. Co do czółna, to raczej europejskie, a nie afrykańskie, czy polinezyjskie (choć to wdzięczny temat). Staram się zbierać materiały do realizacji modelu dłubanki z klepkami znalezionej w Gdańsku, bo to słowiańska łódka i...
A wracając do tematu - obrobię fotki i wrzucę na serwer, a potem wkleję tu link :)
PS: fajnie wychodzi Ci ten model (ja jednak wolę dłutka niż dremelka;))
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: jaxa »

no to zrobiłem i jest to TU. Jeśli kogoś interesuje oryginał to zapraszam ;)
Obrazek
(admini i moderatorzy mogą sobie ściągnąć i powiesić, bo dla mnie to zbyt czasochłonne :P)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
piotrekC
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: piotrekC »

Witam, czółenko zbliża się do końca w budowie zostało solidnie wypieścić drobnym papierkiem i pomalować. W planach jest że górna część burt była malowana na zielono ale zostanę przy malowaniu na czarno do linii wodnej a reszta zostanie tylko zapokostowana, olcha jest tak piękna po zaimpregnowaniu że zbrodnią by było ją zamalowywać. Dorobiłem nowy pływak ten pierwszy mi się nie podoba wydaje mi się że ten drugi jest o wiele lepszy dlatego na zdjęciach umieściłem je dla porównania obydwa. Pagaje wstawię w wersji z gałką, zostało obszyć żagiel i wodowanie. Kiedy wybierałem materiał miałem do wyboru olchę lub lipę wydaje mi się że olcha jako twarde drewno daje większy margines błędu. Modelik nie jest trudny w budowie aczkolwiek jak każdy uczy cierpliwości i skazuje budującego na szukanie własnych rozwiązań w dochodzeniu do efektu końcowego. Autor planów pominął np. taki drobiazg jak nacięcia w żerdziach łączących pływak z kadłubem które w orginale są po to żeby wbić w nie klin i zablokować łączenie i tu się Robertowi należy 18 letni janek wędrowniczek za tak szczegółowe foty z muzeum. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli piotr
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotr Cieślewicz
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: jaxa »

widzę poprawiony dziób :) mam nadzieję, że fotki się jeszcze przydadzą (w końcu po to były robione). To fajny model i ciekaw jestem w jakiej skali go robisz?
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
piotrekC
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: piotrekC »

Witam Koleżanki i Kolegów z powodu nadmiaru obowiązków zawodowych nie dało się skończyć czółenka a jak wiadomo pośpiech jest niezbędny tylko w przypadku polowania na pchły to pokażę co mi się udało wydłubać do dziś. Stan obecny to tylko taki wstępny montaż na pokaz, muszę przygotować trochę wyposażenia no i oczywiście porządnie to wszystko powiązać. Całość jest zaimpregnowana pokostem a malowanie na czarno farbą akrylową pokrytą po wyschnięciu pastą do woskowania karoserii samochodowych, żagiel oczywiście czeka kąpiel w herbacie jest za ładny i kombinuję jak postarzyć żerdzie łączące pływak i podtrzymujące żagiel. Jeśli idzie o skalę modelu o którą pytał Robert to nie bawię się jeszcze w takie szczegóły po prostu powiększyłem plany na ksero o do formatu a3. Pozdrawiam piotr
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotr Cieślewicz
Awatar użytkownika
robert82
Posty: 158
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Czółno z madagaskaru piotr

Post autor: robert82 »

Witam !!!

No no całkiem ładne to czółno, bardzo mi się podoba. Gratuluje
A mam pytanie odnośnie planów , czy są ogólnie dostępne w sieci czy kupione.

Pozdrawiam robert82
Pozdrawiam robert82
........................................................
W stoczni:
DŻONKA
USS CONSTITUTION CROSS SECTION
2X12 POUND USS ESSEX
ODPOWIEDZ