Dżonka

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Powstały maszty. Drzewce zrobione z pędzli. Pozostałe elementy wycięte z drewna nożykiem, obrobione pilnikami i papierem ściernym.

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
20151205_221228_resized.jpg
Ostatnio zmieniony 07 gru 2015, 23:44 przez ostry_gl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,

Powstały pierwsze bloczki i trzy "przelotki" mające na belce prowadzić linę kotwicy. Na zdjęciu wygląda to tak:)

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
20151207_232030_resized_2.jpg
20151207_232030_resized_2.jpg (133.8 KiB) Przejrzano 8011 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Powstały wiosła. Ogólnie model został pozbawiony steru i rumpla bo jednak myślę o bejcowaniu - skoro Dżonka ma być nauką i poligonem doświadczalnym, kupiłem bejce dąb rustykalny firmy dragon i pokost lniany. Burty chcę zabejcować, a pokład i nadbudówkę zostawić w kolorze forniru. Rozumiem, że zabejcowane burty i inne detale po wyschnięciu, także maluję pokostem?

Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
wiosla.jpg
wiosla.jpg (107.52 KiB) Przejrzano 7860 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Powstały, beczka z podstawką (dna ścięte z wałka i pokryte klepkami z forniru, korek to końcówka ściętej wykałaczki), wiaderka kwadratowe i okrągłe, dno i pokrywka jak w beczce i reszta ze ściętych i wyszlifowanych wykałaczek. Rączki są z drutu. Następnie wystrugałem nożykiem i wyszlifowałem pilnikami knagi przy masztach oraz wykonałem dulki do wioseł. Wszystko przedstawia zdjęcie.

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
drobiazgi.jpg
drobiazgi.jpg (145.52 KiB) Przejrzano 7614 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Prace powoli, ale idą do przodu. Powstały żagle - niestety debiut z klejem pattex classic zaliczam do średnio udanych. Zamieszczam kilka zdjęć drobiazgów zrobionych aparatem. Bloczki z poprzedniego postu szlifowałem jak na zdjęciu:).

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
Pozostałe drobiazgi.
Pozostałe drobiazgi.
Wiadro i beczka w powiększeniu.
Wiadro i beczka w powiększeniu.
Belka kotwicy z naklejonymi prowadnicami liny.
Belka kotwicy z naklejonymi prowadnicami liny.
Żagle i maszty.
Żagle i maszty.
Gotowe bloczki.
Gotowe bloczki.
Szlifowanie bloczków - pomysł na szlifierkę z wiatraczka komputerowego zaczerpnięty z Kogi.
Szlifowanie bloczków - pomysł na szlifierkę z wiatraczka komputerowego zaczerpnięty z Kogi.
szlifowanie.JPG (92.8 KiB) Przejrzano 7448 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Cześć,

Bejcowanie prawie ukończone. Zrobiłem też nowe bloczki. Proszę o radę czy teraz cały model pokryć pokostem lnianym, czy raczej kaponem? Pokład i nadbudówka zostają w pierwotnych kolorach forniru. Czy tym samym specyfikiem traktować zabejcowane elementy?

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
Niestety zdjęcie przy sztucznym  swietle nie oddaje koloru pokładu.
Niestety zdjęcie przy sztucznym swietle nie oddaje koloru pokładu.
2.JPG
1.JPG
0.JPG
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Jeśli Twoja bejca,to bejca spirytusowa, bądź wodna, używaj pokostu lnianego. Piękny efekt murowany i dobrze zabezpieczysz materiał. Osobiście polecam (jak i zapewne wielu kolegów) olej lniany tłoczony na zimno.
Ładny model.
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Dziękuję, za radę i pierwszą pochwałę :) Faktycznie bejca jest spirytusowa i jak to piszę, większość modelu jest już pokryta pokostem lnianym. Pozostały jeszcze tylko detale i dach nadbudówki, na którym leżał model schnąc na specjalnym "rusztowaniu" ze względu na maszty. Tak model wyglądał przed pokostowaniem, detale są tylko ułożone na pokładzie, maszty, ster i belka kotwicy są już przyklejone.
Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
d2.JPG
d1.JPG
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Dżonka

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,

Wiem, że nie bardzo jest się czym chwalić, ale po ponad 0,5 roku moja dżonka została ukończona :D
Jaka, jest dżonka, każdy widzi i wie - ja jednak chcę napisać co daje dźonka początkującemu modelarzowi i nie chodzi mi o to co już wymienił RomekS w swojej relacji. Przez te 0,5 roku, faktycznie wkręciłem się w modelarstwo szkutnicze, poczytałem literaturę na ten temat, a wraz z modelem powstał mały modelarski warsztat i były gromadzone narzędzia. Odkryłem też, że Koga uzależnia i jakoś to zaakceptowałem :D Dziękuję kolegom, którzy poradzili mi co mam budować i tym, którzy doradzali w trakcie budowy. Zamieszczam kilka zdjęć modelu - te na niebieskim tle są robione z lampą, a te przy oknie bez, niestety dzisiaj rano nie było słońca.

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Dżonka

Post autor: janek44 »

No i piękną dżonkę zrobiłeś. Gratuluję.
ODPOWIEDZ