Dzień dobry - witam pasjonatów

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Słoniu
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2021, 21:15
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Wiele\u0144,gmina Przem\u0119t,powiat wolszty\u0144ski,wojew\u00f3dztwo wielkopolskie,64-234,Polska,pl","lat":"51.9530717",&

Dzień dobry - witam pasjonatów

Post autor: Słoniu »

Sam nie wiem jak to się stało, że zaczęły fascynować mnie stare żaglowce choć sam jestem bardzo młody - 55lat 8-) . Trochę żegluję i wiem skąd wieje i jak ustawić wszystko na statku aby płynął tam gdzie chcę, ale jak to robiono kiedyś? Podobnie, tylko sprzęt był nieco inny... Wspaniały jak się okazuje. Postanowiłem to sprawdzić i zacząłem budować statek z wykorzystaniem elementów rodem "piratów z Karaibów" ale słuchajcie - 1:1. Wcale nie jest to takie głupie. Bardzo mocno się zaangażowałem i portal Koga bardzo mi pomógł w tym przedsięwzięciu. Tak, byłem tym cichym kibicem w wydarzeniach, które tutaj się działy. Bardzo cenię sobie ludzi tu działających, służą prawdziwą dobrą radą i nikt tu nie wyśmiewa się z prawdziwej pasji innych forumowiczów. Wspomniany wyżej statek już pływa (silnik) statek waży 16 ton i za honor przyjąłem, że popłynie na żaglach i to rejowych z prawdziwym olinowaniem i obsługą przez załogę! Już posiada wszystkie żagle "ostre" czyli foksztaksel + kliwer, grot sztaksel + grot stensztaksel oraz na trzecim maszcie - bezan. Nie jest dla mnie prostym zbudowania olinowania ruchomego dla tych żagli - będę się pytał fachowców z kogi :) , Kraken, bo takie nosi imię będzie pierwszym statkiem na śródlądziu pływającym na rejach! I tak sobie pomyślałem... Czy Wy! Dzielni forumowicze, Ci, którzy budują przepiękne modele statków, galeonów, kogi, itd. ;) , poczuliście jak to jest, chociaż troszkę, poczuć pracę tych statków w drodze? Po prostu zapraszam. Poza tym kieruję ośrodkiem nad jeziorem gdzie wraz z instruktorami prowadzimy prawdziwe spotkania z wodą dla młodzieży zatem warunki do budowania tego typu statków mam.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dzień dobry - witam pasjonatów

Post autor: oksal »

Słoniu pisze: 04 mar 2021, 20:58 Wspomniany wyżej statek już pływa (silnik) statek waży 16 ton i za honor przyjąłem, że popłynie na żaglach i to rejowych z prawdziwym olinowaniem i obsługą przez załogę! Już posiada wszystkie żagle "ostre" czyli foksztaksel + kliwer, grot sztaksel + grot stensztaksel oraz na trzecim maszcie - bezan. Nie jest dla mnie prostym zbudowania olinowania ruchomego dla tych żagli - będę się pytał fachowców z kogi :) , Kraken, bo takie nosi imię będzie pierwszym statkiem na śródlądziu pływającym na rejach!
Zapomniałeś o "Biegnącej po falach". Skoro ma sztaksle,to jestem w stanie je obsłużyć;) Na rejowcach ie pływałem. Piszę się się na majtka, jak termin pozwoli. Ba nawet, chętnie się opłacę, tylko aby żonka nie wiedziała na co idzie kasa.
PS
Dlaczego Kraken? Nazwij go Perun, bliżej sercu patron leży, no chyba, że marketing tego wymaga
Awatar użytkownika
Słoniu
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2021, 21:15
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Wiele\u0144,gmina Przem\u0119t,powiat wolszty\u0144ski,wojew\u00f3dztwo wielkopolskie,64-234,Polska,pl","lat":"51.9530717",&

Re: Dzień dobry - witam pasjonatów

Post autor: Słoniu »

Nie zapomniałem o "Biegnącej". Żagle rejowe, które ma to ściema, tylko wygląda i to niekompletnie. Krakenowe reje mają być prawdziwe - czyli komplet lin na kołkownicach (gordingi, gejtawy, szoty, brasy itd.) Namiętnie teraz podglądam i studiuję którędy te liny są prowadzone. Właśnie wykonałem drewniane bloki pod nie no i będą wiązane tradycyjnie, bez metalowego ucha - szplajsami.
Chętnie pokazałbym na fotce ale jakoś nie umiem tu jeszcze zamieścić...
Serdecznie zapraszam na jazdy próbne, myślę, że w kwietniu to nastąpi. Żonka może być zachwycona dzielnością męża oksal!
Ps.
Podoba mi się Perun ale miałbym przerąbane u synka...
ODPOWIEDZ