Trabaccolo 1:100 (WAK 9-10/2015)

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Trabaccolo 1:100 (WAK 9-10/2015)

Post autor: Kon_Bar »

Tydzień minął, czas pokazać postępy :)
Zanim pokażę kadłub najpierw pochwalę się pierwszymi wytoczonymi samodzielnie drzewcami :)
Materiał to bukowe łopatki (maszty) oraz bukowe patyczki do szaszłyków (rejki). Do zrobienia zostało mi jeszcze kilka elementów, ale w tym tygodniu powinienem dać radę :)
Oczywiście nie mogłem się powstrzymać i poukładać "całości" aby zobaczyć zarys całości

trabaccolo_024_przymiarka_drzewców.jpg

Postanowiłem wykorzystać zakupione żagle wycięte laserowo z materiału. Przy tej skali uznałem przeszywanie za niepraktyczne (tych laserowo wyciętych i tak nie mógłbym przeszyć - są zbyt delikatne na krawędziach). Postanowiłem więc poprawić rysunek po stronie "laserowanej" a następnie odtworzyć go po drugiej, czystej stronie (kopiowanie na szybie :) )

trabaccolo_025_obrysowywanie_żagli.jpg

Efekt zadowala mnie. Myślę tylko o "psiknieciu" żagli fiksatywą (boję się, że kredka zetrze się albo, nie daj Panie, rozpłynie w czasie kształtowania żagla na mokro). Nawet jeżeli użyję fiksatywy to chyba tym razem żagle będę utrwalał jakimś lakierem w sprayu, bo na moczenie żagla w roztworze kleju raczej się nie odważę. Zanim jednak przejdę do kształtowania najpierw trzeba jeszcze dopracować same żagle (reflinki, likliny) więc trochę to potrwa :)
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Trabaccolo 1:100 (WAK 9-10/2015)

Post autor: Kon_Bar »

Zgodnie z zapowiedzią wykańczam kadłub, a że robota "drobna" to "na boku" dalej toczę drzewce ;)

Najpierw dwie fotki dziobu

trabaccolo_027_wyposażenie_dziobu.jpg

trabaccolo_028_wyposażenie_dziobu.jpg

Zmieniłem na dziobie parę drobiazgów:
- podciąłem kotbelkę tak, aby otwory rolek przebiegały +/- pionowo (wg wycinanki wychodziła jakaś przekrzywiona, bo równoległa do płaszczyzny nadburcia);
- belki wystające obok kotbelki zeskosowałem tak, aby były pionowe;
- na stopie bukszprytu dorobiłem pętlę okucia (jakoś bez tego drzewce po prostu oparte o stopę wyglądały głupio).
Na dziobie pozostał do zrobienia jeszcze kołowrót (winda kotwiczna)

Na rufie przykleiłem zejściówkę

trabaccolo_029_wyposażenie_rufy.jpg

Na śródokręciu powinna stanąć kuchnia, ale jeszcze nie wiem dokładnie gdzie ją przykleić :D . Postoi trochę w magazynie

trabaccolo_030_kuchnia.jpg

trabaccolo_031_kuchnia_bok.jpg

Na koniec dzisiejszego wpisu widok na całość.

trabaccolo_032_przymiarka_masztów.jpg

Teraz muszę pogadać z Mirkiem o linkach i bloczkach, bo swoich "zapasów" po przeprowadzce nie mogę odnaleźć :lol:

Zupełnie na marginesie - trabaccolo jeszcze w stoczni, saetia i America leżą smętnie w szufladzie a tu pojawiły się już 2 nowości: Allege d'Arles i Muleta de Seixal. Ta druga jest... urzekająco szpetna - aż chce się to olinować!

Obrazek
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Trabaccolo 1:100 (WAK 9-10/2015)

Post autor: Kon_Bar »

Nieco wbrew świeckiej tradycji, że wpisy robię w odstępie tygodnia postanowiłem od razu pokazać pierwszy wykryty "babol" merytoryczny:

trabaccolo_033_wysokość_knag.jpg

Przykleiłem knagi, przymierzyłem maszt i ... ZONK! Knagi są w projekcie osadzone na wysokości +/- 2 metrów. Myślę, że nawet jeżeli załogi trabaccolo były werbowane z rosłych chłopów, to okładanie lin lekko nad głową (ostatecznie na wysokości głowy jeżeli akurat mamy załogantów z NBA) nie jest łatwe ani przyjemne... Maszt został szybciutko przerobiony (i chciałbym skłamać, że żadna knaga nie ucierpiała w czasie tej operacji 8-) )
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Trabaccolo 1:100 (WAK 9-10/2015)

Post autor: mirek »

Plany są planami i trzeba z nich korzystać , ale myślenie i logikę też trzeba czasem włączyć ;)
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ