[Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

[Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

Witam po długiej przerwie.
Czas wrócić do modelarstwa. Dawno nie kleiłem, a w kartonie prawie w ogóle, postanowiłem spróbować swoich sił z prostym modelem na początek. Wybór padł na Zenita niemieckiej firmy HMV.

Bild_2_Zenit.jpg
Bild_2_Zenit.jpg (14.88 KiB) Przejrzano 7734 razy


Słyszałem dużo dobrych opinii o tych wycinankach, dodatkowym atutem była skala, która pozwala zgromadzić sporą ilość modeli na jednej półce i zestaw dodatkowych elementów kartonowych wycinanych laserem. ( sic!)
okładka wygląda tak :

374049597177.png
374049597177.png (135.85 KiB) Przejrzano 7734 razy


a tu zestaw części wycinanych laserkiem :

055160439972.png
055160439972.png (68.45 KiB) Przejrzano 7734 razy


Przyznam, że pozytywnie zaskoczyła mnie jakość kartonu. Zobaczymy jak będzie ze składaniem. Liczę na podpowiedzi Kolegów, bo jak wspomniałem w kartonie jestem całkiem zielony. Pierwsza sprawa, spotkałem się z czymś takim, że maluje się karton caponem, to to jest konieczne, czy tylko w starszych wycinankach ? 2, jakie kleje polecacie, mam oczywiście cyjanopany pattex wood exspres , ale słyszałem o chińskim jakimś wodnym kleju do papieru, który jest podobno idealny ... model nie jest okazały, liczy zaledwie 12 cm dł, i można go zbudować jedynie do lini wodnej, łącznie to 213 części.
pozdrawiam Seba
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 18:25 przez Sacrebleu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Borek »

Witaj.
Impregnowanie caponem arkuszy nie jest konieczne. Niektórzy jadą caponem prosto z puszki, inni rozcieńczają. Na pewno z\pobiega to uszkodzeniom druku np. na zagięciach ( ścieranie druku od "miętolenia" w palcach. Dodatkowo na to można położyć lakier matowy akrylowy, ponieważ kartonowy model statku ciężko dobrze polakierować gdy jest sklejony. Jednak skoro nigdy tego nie robiłeś, to odpuść sobie coby nie zepsuć wycinanki. Chyba, ze zakupisz jakiegoś małego modelarza za 5 zeta do testów.
Co do klei jest ich cała masa i każdy ma inne zastosowanie. Radzę unikać klei wodnych zwłaszcza do większych powierzchni, gdyż odkształcają papier. Niezastąpiony jest butapren,cyjanoakryl. A ten magiczny klej o którym piszesz to zapewnie BCG ( Brand Clear Glue) nadaje się on do nasączania kartonu i formowania elementów - jego przykłady zastosowania są opisane w relacjach z budowy na różnych forach kartonowych. I tym klejem naprawdę trzeba umieć kleić. Pewnych rzeczy jednak trzeba na własnej skórze doświadczyć. Zatem życzę powodzenia bo skala zabójcza :) I buduj pełny model a nie do linii wodnej.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

Dziękuję za pomoc, :) problem z tym modelikiem jest taki że jest przygotowany tylko powyżej lini wodnej, choć na początek odpowiada mi to, z powodu mojego braku umiejetnosci :) zrobię dioramkę. Wieczorem ciąg dalszy relacji .
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Borek »

To ja źle przeczytałem, ponieważ myślałem, że są dwie opcję do wyboru - z pełnym dnem i do linii wodnej.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

Z powodów rodzinnych, mam dosłownie godzinę czasu dziennie, ale będę starał się uzupełniać relację na bieżąco. Dziś powstał szkielet kadłuba. z powodu rozmiarów, ( tak sądzę ) producent nie zaleca podklejania wręg i podłużnic żadnym dodatkowym wzmocnieniem, przyznam się, że trochę się obawiałem, że konstrukcja będzie wiotka, ale myliłem się. Zastosowałem klej Pattex wood expres. dość sztywna spoina, szybko wysycha a karton nie nasiąka i nie odkształca się ... zobaczymy rano ;)

SDC11814.JPG


SDC11815.JPG


pozdrawiam
Sac
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 18:23 przez Sacrebleu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

Dziś kolejny mały kroczek, pokłady. Model składa się całkiem przyjemnie, po przyklejeniu pokładów, kadłub usztywnił się choć obawiałem się, że może być z tym problem.

SDC11816.JPG


wycięte też już burty, ale czekają na wyschnięcie kadłuba i igły by wykonać kluzy, jakoś tak wszystkie mi wyszły ... ;)
Ostatnio zmieniony 08 lut 2013, 18:20 przez Sacrebleu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: woj195 »

Witam, też bym chciał tę relację zobaczyć, a nie mogę!
Były już prośby na naszym forum, aby zamieszczać zdjęcia na stronie, a nie w "obcych miejscach". Przyłaczam się do tego apelu.
Wojciech Łączyński
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

:oops: bardzo przepraszam, już poprawiłem ...
SDC11821.JPG


oczywiście, chciałem być mądrzejszy od radia i wewnętrzną część rufy wyciąłem z naddatkiem by lepiej trzymały się burty. potem okazało się, że brakuje mi tego jednego mm na dziobie :(, musiałem dociąć pasek i wkleiłem go na dziobie ... nauczka - nie wymyślać armaty dla zabicia muchy ( tak mawiał mój matematyk ... )
SDC11823.JPG


po sklejeniu w całość, krawędzie retuszowałem akrylową farbką ... Hellera ( akurat taka była pod ręką ) otwory kluz były wycinane przy pomocy igły lekarskiej, obciętej i delikatnie spłaszczonej w celu nadania owalnego kształtu, i młotka, którym wybijałem te otworki ... problem z tym narzędziem jest taki, że to jednorazówka a do tego trudno ustawić w odpowiedniej pozycji, myślę że kolejnym razem wsadzę taką igłę w uchwyt cyrkla, powinno się łatwiej manewrować .
SDC11822.JPG


na razie jestem zadowolony, wszystko pasuje, a to co nie pasuje spowodowane jest moim brakiem umiejętności, np. prawa burta klejona była na cyjanopan i nie jestem z niej zadowolony, zapadła się trochę bo papier klei sie błyskawicznie i nie daje możliwości odpowiedniego ułożenia na łukach, lewą burtę kleiłem na butapren i tu wszystko poszło jak z płatka . ale cóż ... nauka nie poszła w las ;) . Papier jest bardzo dobry, nie nasiąka cyjanoakrylem, nie tworzy się taki nieładny prześwit. Oczywiście zanim go zastosowałem na modelu zrobiłem próbę na kawałku papieru.
SDC11825.JPG

SDC11826.JPG
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

poranek z Zenitem . powzmacniane burty, przyklejone listwy odbojowe. Montaż tych takich trójkątów przy burtach bardzo łatwy z tymi laserami, choć denerwuje mnie troche ich kolor, gdyż w wyniku cięcia laserem krawędzie są żółte będę musiał podmalować je na biało.
krawędzie listew odbojowych retuszowałem na raty, z powodu ich grubości ...
SDC11827.JPG

SDC11828.JPG

SDC11829.JPG

SDC11830.JPG
Załączniki
die-zenit-bremerhaven-beim-hafenfest-13582.jpg
Awatar użytkownika
Sacrebleu
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [Relacja] HMV Zenit skala 1:250 karton

Post autor: Sacrebleu »

a tak z innej beczki, czy ktoś z Kogowiczów wie coś na temat dremela 200 ? mam okazje kupić toto w okazyjnej cenie, ale ciekaw jestem Waszych opinii .
pozdrawiam
Sac
ODPOWIEDZ