ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

Witam wszystkich,

Chciałbym Wam pokazać część mojej relacji z budowy ORP Piorun. Nie wbijałem wcześniej na Kogę ze swoją relacją (choć podglądałem Wasze relacje), dopóki nie zmieniła się z czysto kartonowej na mieszaną. Początki relacji jeśli będziecie zainteresowani możecie zobaczyć choćby na Konradusie.

Postanowiłem połączyć moje umiejętności nabyte przez lata w modelowaniu 3D, zamiłowanie do modeli okrętów oraz moją najświeższą pasję druku 3D. Jak widzicie wyszło z tego kilka detali na kadłubie oraz największy do tej pory mój projekt w modelarstwie i druku 3D (oprócz moich figurek, których kilka popełniłem), czyli wyrzutnię torped. Sam wszystko modeluję w Modo i drukuję na Sonic Mini 4K. Jeśli technologia, której używam kogoś zainteresuje to oczywiście służę pomocą i poradami bo jest to bardzo satysfakcjonująca zabawa.

Co do samego modelu...
Udało mi się "zamknąć" rufę i dziób brakuje już tylko relingu dookoła. Zacząłem walkę z uzbrojeniem, jak widać wyrzutnia torped się pojawiła a obecnie pracuję nad działem przeciwlotniczym 102mm.

Wszystkie modele 3D opracowałem na podstawie świetnych planów modelarskich ORP "Piorun" autorstwa Pana Jana Schmidt'a (nie wiem czy powinienem odmieniać nazwisko, jeśli nie to z góry przepraszam) z Modelarstwa Okrętowego oraz dostępnych zdjęć "Pioruna" z netu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie pracuję nad 102 przeciwlotniczą.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

Popełniłem mały poradnik o druku 3D dla zainteresowanych tematem:

https://www.koga.net.pl/forum/520/47555.html
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

Lipcowe upały odpuściły to nieco się u mnie ruszyło. Pom-pom i Oerlikony są już fizycznie tylko jeszcze nie mam zdjęć.
Załączniki
001.jpg
002.jpg
003.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: ryszardw »

Prezentuje się niesamowicie .Powala dokładność wykonania przy takiej skali chyba 1:100 .Gratuluję R
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

ryszardw pisze: 19 sie 2021, 19:02 Prezentuje się niesamowicie .Powala dokładność wykonania przy takiej skali chyba 1:100 .Gratuluję R
Dzięki, skala to 1/200
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: emilc78 »

Hejka. Na wstępie, pozwól że Ci pogratuluję. Wspaniała robota. Piszę jednak aby się zapytać o twoją opinię i odczucia dotyczące softu (Blander vs. Modo). Od trzech miesięcy uczę się projektowania w blenderze (jak na razie tylko w celu uatrakcyjnienia gier planszowych), ale fakt - w kwestii drobnicy i modelarstwa jest tu potencjał. Jak na 10 sekund szukania, Modo jest płatne - chyba? (Blender-Modo 1:0), no ale jak już pisałem... Jak wrażenia, opinie i odczucia?
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

emilc78 pisze: 24 sie 2021, 10:40 Hejka. Na wstępie, pozwól że Ci pogratuluję. Wspaniała robota. Piszę jednak aby się zapytać o twoją opinię i odczucia dotyczące softu (Blander vs. Modo). Od trzech miesięcy uczę się projektowania w blenderze (jak na razie tylko w celu uatrakcyjnienia gier planszowych), ale fakt - w kwestii drobnicy i modelarstwa jest tu potencjał. Jak na 10 sekund szukania, Modo jest płatne - chyba? (Blender-Modo 1:0), no ale jak już pisałem... Jak wrażenia, opinie i odczucia?
Jak chyba pisałem w poradniku Blender'owi niczego nie brakuje względem Modo. Ja używam Modo bo od lat na nim pracuję więc nie było sensu się przesiadać. Jeśli zaczynasz to nie widzę żadnych przeszkód aby pracować w Blenderze.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: emilc78 »

Dzięki wielkie. Tak pytam, ponieważ czasami z blenderem mam kłopoty z łączeniem różnych elementów...z kawałkami geometrii łączonymi na "join" chitubox nie do końca sobie radzi, a z modyfikatorem boolean czasami wychodzą dzikie węże, i nie do końca chce wyjść to co zakładam za oczywisty rezultat.
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 35
Rejestracja: 25 maja 2021, 09:42
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: wieslaw_ »

Hej,
"Sznurki" zrobione, na maszcie zostały jeszcze latarnie. Ostatnio udało się dopiąć temat 102-ki, pom-pomów i Oerlikonów. Z większych rzeczy zostały relingi, łodzie, cały pomost z radarem 285 no i na końcu jako wisienka na torcie oczywiście 120-tki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Janusz53
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:38

Re: ORP Piorun - trochę karton trochę 3D

Post autor: Janusz53 »

Tak się składa, że bardzo powoli robię Pioruna w skali 1:100. Moja jakość wykonania dużo gorsza , ale chciałbym wykorzystać Twoje modele 3D , oczywiście 2 krotnie powiększone. Wstępnie widzę takie elementy jak: wyrzutnia torped , armata 102 mm, tratwy , artyleria p-lot. Proszę o info , czy możesz wykonać takie prace i jaki byłby ich orientacyjny koszt. Mój adres:
jdurlej@poczta.onet.pl
ODPOWIEDZ