Mary Ann z Billing Boats

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Mary Ann z Billing Boats

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów,
czytając relacje i różne korespondencje Kolegów, często natrafia się na zachęty do założenia własnej relacji i pokazania dokonań, choćby były one nie całkiem na najwyższym poziomie (wszak nie wielu jest mistrzów, a wielu chce się uczyć). Zachęcony, postanowiłem zamieścić fotki z budowy kutra wykonanego z elementów z zestawu. Taki zestaw to dobra rzecz, szczególnie z dobrej firmy, a za taką należy chyba uznać Billing Boats. Wszystkie materiały w dobrym gatunku i nieco nadmiernej ilości (przydają się później), laserowo wycięte oraz dobra, czytelna, obrazkowa instrukcja - to doskonały przyczynek aby się nauczyć dobrego rzemiosła. Z takiego założenia wychodząc, zdecydowałem się właśnie na zestaw. Była to moja pierwsza budowa z drewna metodą poszywania listewkami, z malowaniem Humbrolami i innymi „nowinkami”. Zachęcam do budowy z zestawów.
Poniżej kilka spostrzeżeń:
1. Bardzo ważne jest niedopuszczenie do zwichrowania szkieletu przy klejeniu poszycia. W tym modelu dobrym zabezpieczeniem jest wcześniejsze wmontowanie pokładu.
2. Przekonałem się do - podpowiadanego wielokrotnie - wypełniania części dziobowej i rufowej szkieletu miękkim drewnem w celu uzyskania poprawnego, bez załamań i spłaszczeń, kształtu kadłuba.
3. Szpiki modelarskie, używane do mocowania miękkich listew balsowych, nie sprawdziłyby się chyba przy twardszym drewnie. Gną się i łamią na balsie i sklejce.
4. Sprawdziłem, że czernienie krawędzi desek pokładu mazakiem lepiej robić po uprzednim zabezpieczeniu ich przed nasiąkaniem (np. klejem).
5. Wykonywanie wewnętrznych „drobiazgów”, daje tylko satysfakcję budującemu, bo dla „zwykłego oglądacza” drobiazgi te są niezauważalne.
6. Przy okazji spróbowałem wykonania podłogi z patyczków od mieszania kawy, kołkowanych czernionymi wykałaczkami i malowanych drewnochronem, (lub mieszaniną drewnochronów) dla uzyskania odpowiedniej barwy. Uważam, że efekt jest do przyjęcia.
7. Spróbowałem malowania aerografem – wymaga ćwiczeń, ale się udaje.
8. Najtrudniejsze i wymagające największej precyzji i czasu było wykonanie i pomalowanie wraz z kadłubem pionowych listew ochraniających kadłub przed uszkodzeniami sprzętem połowowym.
9. Przetestowałem kołkowanie pokładu. Do wiercenia otworów dobrze jest mieć szablon, lub chociaż twardą linijkę, o którą można oprzeć wiertło. Każdą wykałaczkę można wykorzystać do czterech otworów, ostrząc ją do kolejnego na szlifierce. Klejenie należy wykonywać z minimalną ilością kleju. Wciśnięta wykałaczka nie wypadnie, a nadmiar kleju wokół wciśniętego patyczka bardzo utrudnia późniejsze cyklinowanie.
10. Bardzo dobre są farby akrylowe – dobrze kryją nie wymagają wielokrotnego malowania.
Pozdrawiam
Wojtek
Załączniki
Mary Ann (10).JPG
Mary Ann (9).JPG
Mary Ann (8).JPG
Mary Ann (7).JPG
Mary Ann (6).JPG
Mary Ann (5).JPG
Mary Ann (4).jpg
Mary Ann (3).jpg
Mary Ann (2).jpg
Mary Ann (2).jpg (109.95 KiB) Przejrzano 9458 razy
Mary Ann (1).jpg
Awatar użytkownika
mjg
Posty: 58
Rejestracja: 02 maja 2012, 12:18

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: mjg »

Witam!
Zapowiada się kolejna ciekawa relacja. Mam tylko nieśmiałe pytanie: pierwsze zdjecia są z datą 2010, czy od temtej pory nic się nie zmieniło, czy czeka nas cała relacja od początku do dnia dzisiejszego?
Pozdrawiam
Mirosław J. Golik
Awatar użytkownika
Seb77
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2011, 11:54

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: Seb77 »

Czy mógłbyś napisać jeszcze w jakiej skali jest ten model i w jakiej cenie można go zakupić?
I czy żagielki były już w tym zestawie.
Jestem ciekawy jak Ci to wyjdzie.
Ukończone: - "Dżonka" - Projekt Koga.
W trakcie prac: - "Santa Maria" - Projekt Koga.
W dalekiej przyszłości : - "Karl und Marie" - Projekt Koga.
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: Sance »

Obrazek
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: woj195 »

Witam Kogowiczów,
Odpowiadając Kol. Golikowi: właśnie zamieszczam ciąg dalszy relacji.
Dla Kol. Seb77: kuter jest w skali 1:33. Można go kupić w kilku polskich modelarskich sklepach wysyłkowych, w cenie trochę ponad 500 zł. Może to nie jest tanio, ale masz kompletny zestaw wszystkich materiałów, super przygotowanych i w dobrej jakości. Materiał na żagle jest w zestawie, takoż patyczki na maszty oraz wycięte elementy sklejkowe i wszystkie rodzaje listewek balsowych i mahoniowych. Nie miałem do czynienia z innymi zestawami, ale uważam, że ten jest b. dobry. Zestawy tej wytwórni zajmują poczesne miejsce wśród zestawów sprzedawanych w wielu europejskich sklepach modelarskich.
Proponuje zajrzeć na stronę internetową producenta, tam jest dużo ciekawych propozycji różnych „pływadeł”, a w zakładce „PDF Download” znajdują się obrazkowe instrukcje do prawie wszystkich produkowanych przez nich zestawów. Życzę udanego wyboru.

Pozdrawiam
Wojtek
Załączniki
Mary Ann (20).JPG
Mary Ann (19).JPG
Mary Ann (18).JPG
Mary Ann (17).JPG
Mary Ann (16).JPG
Mary Ann (15).JPG
Mary Ann (14).JPG
Mary Ann (13).JPG
Mary Ann (12).JPG
Mary Ann (11).JPG
Awatar użytkownika
mjg
Posty: 58
Rejestracja: 02 maja 2012, 12:18

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: mjg »

Witam!
Linki do strony sąsiadów, może przydadzą się fotki:
http://www.rc-modellbau-schiffe.de/wbb2 ... 77123a9822
http://www.schiffsmodell.net/showthread.php?t=34246

Pozdrawiam
Mirosław J. Golik
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: woj195 »

Witam, dziękuję, chyba już nie przydadzą się. Oto dalszy ciąg relacji. Pozdrawiam
W. Łączyński
Załączniki
Mary Ann (30).JPG
Mary Ann (29).JPG
Mary Ann (28).JPG
Mary Ann (27).JPG
Mary Ann (27).JPG (71.25 KiB) Przejrzano 8879 razy
Mary Ann (26).JPG
Mary Ann (25).JPG
Mary Ann (24).JPG
Mary Ann (23).JPG
Mary Ann (22).JPG
Mary Ann (21).JPG
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: krystiano007 »

Witam. Przepraszam a mógłbyś bardziej szczegółowo opisać etap od momentu poszycia kadłuba listewkami do momentu który prezentujesz na zdjęciu? , a mianowicie czy impregnowałeś czymś listewki ?, szpachlowałeś ? (jeżeli tak to jaką szpachlą ), lakierowałeś (czym?) itp. tzn wszystko krok po kroku w tym temacie-jeżeli nie sprawi to problemu oczywiście. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: woj195 »

Witam,
listewek nie impregnowałem ( nie widzę takiej potrzeby, gdy model ma być "suchy"), szpachlowałem zwykłą szpachlówką do drewna, dostępną w każdym sklepie z materiałami malarskimi. Ta moja jest w tubie (nazwy nie pamiętam); dobre opakowanie, bo łatwo się wyciska odpowiednia ilość i nie wysycha, jak z otwartej puszki. Łatwo się obrabia, szybko schnie i udawało mi się przy jej pomocy likwidować naprawdę małe ubytki i nierówności.
Jeśli chodzi o lakierowanie, to na razie ograniczam się do tego, co łatwo dostępne, a więc farb w aerozolu. Mają jednak podstawową wadę - trzeba bardzo uważać z grubością warstwy. Są b. rzadkie i szybko płyną. Pokrycia kolorem można oczekiwać dopiero przy czwartej - szóstej warstwie.
Na razie tyle wyjaśnień, a teraz dalszy ciąg budowy.
Pozdrawiam
Wojtek
Załączniki
Mary Ann (40).JPG
Mary Ann (39).JPG
Mary Ann (38).JPG
Mary Ann (37).JPG
Mary Ann (36).JPG
Mary Ann (35).JPG
Mary Ann (34).JPG
Mary Ann (33).JPG
Mary Ann (32).JPG
Mary Ann (31).JPG
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mary Ann z Billing Boats

Post autor: woj195 »

Witam,
oto ostatni etap relacji.
Pozdrawiam wszystkich
Wojtek
Załączniki
Mary Ann (51).jpg
Mary Ann (50).jpg
Mary Ann (49).jpg
Mary Ann (48).jpg
Mary Ann (47).jpg
Mary Ann (46).jpg
Mary Ann (45).jpg
Mary Ann (44).JPG
Mary Ann (43).JPG
Mary Ann (42).JPG
Mary Ann (41).JPG
ODPOWIEDZ