SS Sołdek 1/100

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
muchomor
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2021, 21:53
Lokalizacja: {"name":"Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

SS Sołdek 1/100

Post autor: muchomor »

Witam Wszystkich.
Po ponad dwudziestoletniej przerwie postanowiłem wrócić do modelarstwa, pomógł mi w tym mój kilkuletni syn.
Jakieś pojęcie i doświadczenie mam choć trochę z innej epoki. Zatrzymałem się na sklejce, piance niskoprężnej, żywicy epoksydowej, wikolu, butaprenie i szpachli samochodowej. Jestem pod wrażeniem oferty materiałów i chemii jakie dziś można dostać od ręki. Przekopuję internety ale mam wrażenie, że czym bardziej zagłębiam się w temat to rodzi się coraz więcej pytań.
Sołdka wybrałem dlatego, że byliśmy z synem już dwukrotnie na nim. Chyba nie ma lepszego sposobu na wciągnięcie kogoś w modelarstwo jak budowa w pełni namacalnego obiektu.
Połakomiłem się na gotowy kadłub z laminatu Poliestrowo-Szklanego. Nie wykonywałem wcześniej ani modeli pływających ani nigdy nie robiłem kadłubów na "kopycie", dlatego poszedłem trochę na łatwiznę.
Swieżo pachnący kadłub Poliestrowo-Szklany
Swieżo pachnący kadłub Poliestrowo-Szklany

Mam sporo pytań i będę pytał, nie chciałbym zaliczyć niewypału już na starcie lub katastrofy zaraz po zetknięciu z wodą.
Pierwsza i najważniejsza sprawa to kleje. Czym konkretnie kleicie taki laminat z PVC, HIPS i odmiany spienione, sklejką? Jakiej szpachli użyć do wygładzenia nadburcia aby zakryć i wyrównać włókno szklane?
Czy do wklejenia wału najlepsza będzie żywica poliestrowa czy coś innego polecacie jakiś zamiennik?
Z góry dziękuję za wszelkie porady i pomoc.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: SS Sołdek 1/100

Post autor: futaba »

Jeśli kadłub jest z żywicy poliestrowej to do klejenia głównych elementów konstrukcyjnych też używaj tej żywicy. Do HIPSA przy dużych konstrukcyjnych skleinach Revell Contacta, Tamiya Cement, Tamiya Extra Thin Cement, do drobnych elementów z HIPSa klej CA lub Tamiya Extra Thin Cement. Do PVC - kleje CA.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: SS Sołdek 1/100

Post autor: rekmak »

Czekam na postęp prac przy budowie modelu statku.
ODPOWIEDZ