Trirema Romana _RC

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
RazNaRok
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2021, 12:57

Re: Trirema Romana _RC

Post autor: RazNaRok »

Dobrze kombinujesz z przekładnią...
Silnik poprzez reduktor napędza dwa koła zębate, spięte łańcuchem lub paskiem zębatym by zsynchronizować ich obroty.
Do kół umocowane są poziome prowadnice z oczkami na końce wioseł.



SchiffsModell 04/2018



Ale czy nie za bardzo sobie komplikujesz ?
Np. łańcuch "rowerowy" można zastąpić paskiem zębatym z... drukarki 3D, ogólnie dostępne na GearBest itp.
Skomplikowany układ redukcji i przeniesienia napędu na koła zębate łańcuszka "rowerowego",
serwem 360°z osadzonym na nim kołem pasowym silnika drukarki 3d.

Dodatkowo w uproszczeniu "poruszasz" wiosłem tylko w dwu osiach Z+Y.
Taki napęd możesz również zrealizować za pomocą dwu serwomechanizmów na stronę.
Jeden do ruchu przód-tył (Z), drugi do ruchu góra-dół (Y).

W ramie osadzasz serwo "Z" i kilka tulejek poziomych oraz pionowych.
W poziomych tulejach ramy osadzasz popychacz z jarzmami do bomów wioseł, a ten z kolei łączysz z serwem "Z". Pionowe tuleje ramy osadzasz na pionowych słupkach/prowadnikach osadzonych miedzy pokładem, a dnem modelu i łączysz ramę z serwem "Y". W wypasionej wersji kontrolujesz ruchy dźwigni serw za pomocą mikro-kontrolera Arduino.

Skoro już o kontroli za pomocą mikro-kontrolera Arduino mowa, oraz ruchach w osiach Z+Y...
Potraktuj układ jak ploter CNC, którego końcówką wykonawczą są pióra wioseł zakreślające w uproszczeniu elipsę.
Czyli, możesz wręcz skopiować rozwiązanie z prostego CNC domowej roboty i zastosować silniki krokowe
połączone ze śrubą trapezową. Jeden silnik porusza wówczas wiosła w osi Z za pomocą jarzem na nakrętkach śruby trapezowej, drugi poruszą ramą pierwszego w osi Y. Silniki i śruby pozyskasz np. z napędów CD-ROM za grosze... Zdobycie prostego oprogramowania do plotera CNC domowej roboty też nie powinno być problem, a ruch piór wioseł opiszesz obrazkiem, który miały by "rysować" ich końce.


Idąc na zupełną łatwiznę... zdobądź gotowy układ z chińskiej zabawki (banggod, ali etc.) i tylko przedłuż popychacz o dodatkowe jarzma wioseł np. Tamiya No.114 Hand Rowing Boat Work Basic Set 70114 - raptem 10$, pewnie mniej niż wydałbyś na łańcuszek i koła zębate...


https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... th-Paddler

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ed-Rowboat
05.jpg
05.jpg (128.32 KiB) Przejrzano 1929 razy



Mój faworyt, stosunkowo prosty i realistycznie działający mechanizm:


Tu również zastosowano prosty mechanizm, ruch wioseł wygląda realistycznie.
Realizmu dodaje prosty układ zwiększający obroty silnika na czas gdy wiosła pozostają zanurzone.


Zabytkowy model łodzi ratunkowej Tytanic'a.
2021-04-16 13_20_55-Window.jpg
Awatar użytkownika
ZUPAPOMIDOROWA
Posty: 36
Rejestracja: 16 lut 2021, 16:38

Re: Trirema Romana _RC

Post autor: ZUPAPOMIDOROWA »

Przepraszam że mnie nie było, Ale po mału wracam do pracy.
Dziękuje za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ