Opałek

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Opałek

Post autor: wodzu »

Postanowiłem rozpocząć moją przygodę z modelarstwem RC od czegoś prostego i sprawdzonego. Zdecydowałem się na żaglówkę "Opałek".

"Opałek" jest żaglówką zaprojektowaną przez pana Pawła Dejnaka z Zespołu Pracowni Modelarskich Młodzieżowego Domu Kultury im. M. Kopernika we Wrocławiu, zgodnie z wymogami międzynarodowej klasy FOOTY.

Budowa "Opałka" nie powinna nastręczać trudności nawet komuś, kto wcześniej nie miał zbyt dużo do czynienia z modelarstwem. Projekt jest bardzo uniwersalny i można zastosować do jego realizacji całą gamę materiałów - najprostszym sposobem jest użycie sklejki po cytrusach i folii. Można skorzystać z dostępnych planów i opisu budowy w oryginalnym artykule z "Młodego Technika" (06.2008). Dostępne są również FAQ i kilka relacji z budowy.

Zaplanowałem budowę kadłuba ze spienionego PCW oraz polistyrenu. Stwierdziłem, że wykorzystam okazję na zapoznanie się z tymi materiałami.

Wycięte części szkieletu i montaż "na sucho":
P7032712_.JPG
P7032713_.JPG
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Opałek

Post autor: mirek »

Tak na moje oko to możne być naprawdę fajny modelik pływający RC
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Opałek

Post autor: wodzu »

mirek pisze:Tak na moje oko to możne być naprawdę fajny modelik pływający RC

Tak, tutaj pływający zestawowy "Opałek" na zdjęciu ze sklepu modele.sklep.pl
Obrazek

Zapomniałem wcześniej dodać, że dostępne są zestawy z gotowymi częściami do złożenia.

W planach jest też wersja dla drewniaków :D
Paweł Dejnak pisze:Aktualnie przygotowuję również komercyjną wersję "klasyczną" Opałka, posiadającą całodrewniany kadłub (bardzo możliwe, że z nadbudówką), drewniane drzewca i metalowe (miast plastikowych) akcesoria.
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Opałek

Post autor: wodzu »

Mając już wycięte części szkieletu, które pasują "na sucho", nie pozostaje nic innego jak je skleić.
P7042714_.JPG
Większość części jest ze spienionego PCW. Wzmocnienia przy skrzynce mieczowej i półki pod serwa są z polistyrenu. Wstawiłem też rurkę na antenę odbiornika - wężyk od filtrów do wody - niestety klej się jej nie imał, więc jest zablokowana odpowiednio wkejonymi kawałkami.

Dziób wypełniłem styropianem - ma to zapewnić unoszenie się jachtu po wywrotce i zalaniu. Mam wątpliwości czy taka ilość będzie w stanie zapewnić pozytywną pływalność jak dojdzie elektronika i balast, ale zabezpieczeń nigdy dość.
P7042715_.JPG


Po poszyciu dna można było wkleić gniazdo steru. Wykorzystałem pomysł autora planów. Do zakończenia rurki posłużyły części z nitów zrywalnych - służą one jako panewki dla osi steru zrobionej ze szprychy rowerowej.
P7052716_.JPG


Teraz można zapakować wszystko do środka i dopracować mechanikę sterowania.
P7052724_.JPG
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Opałek

Post autor: rekmak »

Jeżeli trzeba będzie uszczelnić miejsca łączenia poszycia to ten styropian będzie przeszkodą. Pęknięcia mogą też powstać po pewnym czasie.
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Opałek

Post autor: wodzu »

Słuszna uwaga.

Lepszym wyjściem byłoby jakieś łatwo "wyjmowalne" wypełnienie. Może wsadzić tam zwykły dmuchany balonik - w razie W łatwo wyciągnąć i równie łatwo włożyć nowy?
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Opałek

Post autor: rekmak »

Nic złego nie powinno się stać. Zdarzały się pęknięcia i model nabierał wodę ale nie było dużo i model dopłynął do brzegu. Czy ja dobrze widzę, na rufie serwo? Wg planów opałka w tym miejscu jest dźwignia steru a serwo jest w innym miejscu. Są różne rozwiązania, można wygooglować. Ja zastosowałem takie http://www.rcmodelfordon.zafriko.pl/kat ... ass_stopka i takie http://www.rcmodelfordon.zafriko.pl/kat ... lass_cobra .
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Opałek

Post autor: wodzu »

rekmak pisze:Nic złego nie powinno się stać. Zdarzały się pęknięcia i model nabierał wodę ale nie było dużo i model dopłynął do brzegu.
W ogóle nie dawałeś żadnego wypełnienia?

Generalnie muszę chyba zmienić koncepcję pokładu. Miałem zamiar zakleić przednią część "na amen", ale teraz chyba wytnę dziurę w pokładzie i zakleję ją folią samoprzylepną (tak jak sugeruje autor w oryginalnym artykule) - to mi pozwoli na w miarę łatwy dostęp w przypadku awarii.



rekmak pisze:Czy ja dobrze widzę, na rufie serwo? Wg planów opałka w tym miejscu jest dźwignia steru a serwo jest w innym miejscu.
W starszych wersjach serwa były koło siebie na środku, w nowszych serwo steru przeniesione jest na rufę.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Opałek

Post autor: rekmak »

W Cobrze jest pośrodku przegroda. W Stopce kadłub jest na styropianie. Cały styropian nie został usunięty bo warstwa styropianu a na nim cienka warstwa laminatu dają twardą powierzchnię.
Awatar użytkownika
wodzu
Posty: 29
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Opałek

Post autor: wodzu »

Powierzchnia steru jest dość duża w porównaniu do kadłuba. Pióro zrobiłem z polistyrenu, oś ze szprychy rowerowej, rumpel z pleksi, mocowanie rumpla do osi ze "złączki" do kabli elektrycznych.
P7082727_.JPG


Co do sterowania, na początku przyjąłem takie rozwiązanie, w którym osie steru i serwa są w jednej linii z osią kadłuba i orczyk z rumplem "pokrywają" się w położeniu neutralnym.
P7082728_.JPG
Takie rozwiązanie skutkuje tym, że zakres wychylenia steru jest mniejszy niż zakres wychylenia orczyka.

Rozmawiałem z panem Dejnakiem i taki zmniejszony zakres może być zbyt mały do zadowalającej sterowności jachtu. Polecał drugie rozwiązanie, gdzie orczyk i rumpel są cały czas równoległe i zakresy wychyleń są takie same. Okazało się, że wystarczyło obrócić serwo.
P7082730_.JPG
Na zdjęciu widać porównanie maksymalnego wychylenia steru przy rozwiązaniu pierwszym (zielony) i drugim (czerwony.)
ODPOWIEDZ