elektronika

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

elektronika

Post autor: gruby0606 »

witam w moje ręce wpadły jakieś podzespoły do zdalnego sterowania tylko że mam mały problem bo za bardzo nie wiem co do czego służy wiem ze są jakieś 4 serwa które prawdopodobnie pochodzą z zestawu Spitfire z deagostini i jakieś inne silniczki itp a w przyszłości planuje zrobić jakiś statek zdalnie sterowany czy to m się do czegoś przyda poniżej zdjęcia.
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:elektronika

Post autor: Andrzej1 »

Nawet jak nie zadziała, to balast pierwsza klasa jest.

Z ukłonami
Andrzej Korycki

P.S.
Tam widać silniki, silniczki i programator na krzywkach jakiś.
Cóś takiego jak masz we w pralce automatycznej co Ci majtki i skarpetki pra.
Możliwe, że inne kolegi powiedzą więcej, ja mogę tylko tyle.
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: gruby0606 »

dziękuje Andrzeju za wypowiedz :) tzn o które te silniczki ci chodzi ?? te całe okrągłe widoczne na 1 zdjęciu ??
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: Jarek »

Dwa silniki z pierwszego zdjęcia (te z zielonymi naklejkami to prawdopodobnie z jakichś wkrętarek akumulatorowych. Twierdzę po grubości kabli, otworach chłodzących i zębatkach na osiach. Te mógłbyś wykorzystać do napędu. Sprawdź jeszcze na jakim napięciu pracują. Musiałbyś mieć max 12V. Często elektronarzędzia spotyka się na 18V. To trochę za dużo ze względu na pozostałe wyposażenie elektryczno elektroniczne. Dwa pozostałe pochodzą prawdopodobnie z drukarek. Nie nadaję się ze względu na znikomą moc.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: Jarek »

Te z programatorami (jak Andrzej wspomniał) to absolutnie nie nadają się, bo to chyba prąd zmienny i 220V. Pozostałe (małe) nie znam, do napędu modelu raczej nie, bo moc pewno żadna. Może do napędu jakichś urządzeń na wyposażeniu kadłuba. Jedynie ten z przykręconą kwadratową płytką pomiędzy programatorami, a tymi czterema okrągłymi wygląda , że ma reduktor obrotów (to czarne z przodu) musisz sprawdzić obroty. Jeżeli ma bardzo wolne obroty możesz wykorzystać do napędu np. tylnokołowca. Ale to też zależy na jakim napięciu pracuje?
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: gruby0606 »

witam Cie Jarku


zgadza sie te z zielonymi naklejkami działają na 12 V

a te serwa srebrno czarne ??? na coś się nadadzą ???
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: Jarek »

gruby0606 napisał:

a te serwa srebrno czarne ??? na coś się nadadzą ???


Dziwne te serwa. Nie wiem od czego to jest. Nie podobne do serw modelarskich.
Trudno ocenić na podstawie jedynie zdjęcia. Trzeba by sprawdzić obroty, napięcie, moc. I wtedy ocenić czy do czegoś się to przyda. Znam doskonale Twój problem, bo sam mam kilkanaście takich silników pochodzących z rozbiórki i też to trzymam. A może się kiedyś przyda ? ;)
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:elektronika

Post autor: antosiek »

Ta tym zdjęciu nie ma żadnych gotowych komponentów do zdalnego sterowania. Zwykłe silniki prądu stałego. Nawet serwo modelarskie to nie sam silnik i przekładnia. Tam jest jeszcze elektronika. Te srebrno czarne to też silniki , tylko prawdopodobnie to czarne to przekładnie planetarne. Tego wszystkiego nie można!!!!! podłączyć bezpośrednio pod odbiornik. Owszem, jako różne napędy, układy wykonawcze mogą być nieocenione.
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:elektronika

Post autor: gruby0606 »

zdawało misie ze to srebrno czarne to z kolekcji deaogstini z spitfajera..... ale nie wiem sam juz...


aha a tak przy okazji to gdzie można by było jak coś kupić (tanio) potrzebne rzeczy żeby wykonać radio cudo :) (pływające) , oczywiście chodzi mi tutaj o elektronikę do okrętu bo nawet nie wiem bardzo jak na allegro wpisać żeby zobaczyć czy coś jest.

Może ktos dysponuje jakiś schematem z opisem nazwami itp ?? byłbym bardzo wdzięczny
Pozdrawiam Michał
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:elektronika

Post autor: vegelus »

Proponuję zastanowić się jakie RC chcesz budować. Jak niewielkie moce potrzebne do sterowania to można wyhaczyć nówki serwa po 25 zł. Używki są niebezpieczne ze względu na możliwość zjechanych zębatek lub innych uszkodzeń wewnętrznych. Teraz jest dobra okazja na zakup sprzętu bo większość przesiada się na wysokie częstotliwości i wyzbywa się tych starych :) czyli za parę zł można kupić cały komplet (nadajnik, odbiornik, może serwa, pakiet i ładowarkę)
ODPOWIEDZ