Okapniki do bulajów

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Okapniki do bulajów

Post autor: taganc »

Jako że próby z wykonaniem okapników wywołały dyskusję, więc zademonstruję moje wypociny.
Przyrząd jest prowizorką wykonaną na szybko do testu. Teraz już wiem że przy robieniu większej ilości, blaszkę z otworem trzeba wykonać ze stali, bo w aluminium po kilku sztukach robią się wgnioty. Tak samo można zmodyfikować dobijak, ale to już zostawiam każdemu do rozważenia, kto zdecyduje się wykorzystać ten sposób. Pierwsze próby robiłem z rurki mosiężnej o grubości ścianek 0,3 mm, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby była to rurka miedziana.
Załączniki
po wstępnej obróbce pierścień przecięty na pół, wykonanie do tego momentu zajmuje mi około 20 minut
po wstępnej obróbce pierścień przecięty na pół, wykonanie do tego momentu zajmuje mi około 20 minut
wyjęty pierścień do obróbki na wymiar
wyjęty pierścień do obróbki na wymiar
po końcowym rozklepaniu małym młoteczkiem
po końcowym rozklepaniu małym młoteczkiem
do rozklepania wstępnie użyłem sworznia zaszlifowanego w stożek, potem kulką którą akurat miałem pod ręką
do rozklepania wstępnie użyłem sworznia zaszlifowanego w stożek, potem kulką którą akurat miałem pod ręką
tulejka włożona do płytki, otwór w płytce jest o 0,1 mm większy od średnicy rurki
tulejka włożona do płytki, otwór w płytce jest o 0,1 mm większy od średnicy rurki
przycięcie rurki na wymiar, w moim przypadku grubość blachy z otworem plus około jeden milimetr na zaklepanie. To zależne jest od wielkości kołnierzy okapnika
przycięcie rurki na wymiar, w moim przypadku grubość blachy z otworem plus około jeden milimetr na zaklepanie. To zależne jest od wielkości kołnierzy okapnika
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Okapniki do bulajów

Post autor: taganc »

Trochę namieszałem z tymi okapnikami, te które zademonstrowałem nie są konkretnie przeznaczone do Groma, a ja z rozpędu je na próbę przykleiłem. Pokażę wam teraz właściwe i przyrząd do nich.
Załączniki
po wyjęciu, sory za jakość zdjęcia, śpieszyłem się
po wyjęciu, sory za jakość zdjęcia, śpieszyłem się
na rurkę nasunięty dobijak krawędzi zewnętrznej, średnica wewnętrzna dopasowana do średnicy zewnętrznej rurki
na rurkę nasunięty dobijak krawędzi zewnętrznej, średnica wewnętrzna dopasowana do średnicy zewnętrznej rurki
2015-11-03 11.19.35.jpg (129.19 KiB) Przejrzano 2278 razy
wytłoczenie płaszczyzny wewnętrznej, rurka jest dopasowana do pręta prowadzącego, należy pamiętać żeby rurka miała mniejszą średnicę o 2 x grubość blaszki tłoczonej, od średnicy gniazda
wytłoczenie płaszczyzny wewnętrznej, rurka jest dopasowana do pręta prowadzącego, należy pamiętać żeby rurka miała mniejszą średnicę o 2 x grubość blaszki tłoczonej, od średnicy gniazda
nałożenie blaszki na sworzeń prowadzący, tu akurat jest włożony gotowy element
nałożenie blaszki na sworzeń prowadzący, tu akurat jest włożony gotowy element
włożenie pręta prowadzącego, gniazdo powstało poprzez przylutowanie blaszki z otworem o średnicy wytłoczenia i odpowiedniej grubości
włożenie pręta prowadzącego, gniazdo powstało poprzez przylutowanie blaszki z otworem o średnicy wytłoczenia i odpowiedniej grubości
a tak wygląda wytłoczony pierścień przed przecięciem
a tak wygląda wytłoczony pierścień przed przecięciem
tak to wygląda w oryginale
tak to wygląda w oryginale
Pozdrawiam Tadeusz
ODPOWIEDZ