Sprężarka do malowania

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Sprężarka do malowania

Post autor: PawelCH »

Witam wszystkich
Kilka tygodni temu postanowiłem zbudować sprężarkę do areografu, który posiadam.
Rozpocząłem od poszukiwania agregatu ze starej lodówki.Było z tym troche kłopotu no ale teraz to już mam nawet kilka sztuk na zapas.Ten który zainstalowałem przy sprężarce trochę się nagrzewa ale dopóki działa nie będę go zmięniał.Butlę kupiłem na złomie 20l , ciśnienie do 8.atm. Na początku chciałem podłączyć dwa agregaty naraz, żeby szybciej pompowały, bo butla duża. Okazało się, że jeden pompuje dosyć szybko i nie ma sensu montować dwóch.Wyłącznik ciśnieniowy kupiłem na allegro a redukcję, kolanka itp.. w castoramie. Podstawa jest pospawana z nóg od ławki szkolnej.Wszystko pomalowałem sprayem.Zamontowałem zawór zwrotny, żeby powietrze z butli nie cofało się do agregatu, ale chyba go zdemontuję i założę zwykły kulowy.Czeka mnie jeszcze trochę przeróbek, a tak to narazie wygląda.
Pozdrawiam
paweł
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Paweł
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: Emilius »

kawał solidnej roboty Paweł, tylko dysponując tak dużą butlą dałbym jeszcze po drodze jakieś odwadniacze
niech tam sobie syczy i psyczy, ale wytrąci pare i nie będzie pluło wodą. W niemal identycznym układzie w pracy dałem po jednym na wejściu i wyjściu, bo miałem różne niespodzianki.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
artur
Posty: 214
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: artur »

Witam no prawdziwe cudo ,i dołanczam się do wypowiedzi Emiliusa ze odwadniacze są natychmiast potrzebne bo potrafią czasami takie figle wyrządzic ze trzeba odnowa malowac powierzchnię.;) ;) ;)
Kocham Laubzegę
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 464
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Sprężarka do malowania

Post autor: antosiek »

Odwadniacze, odwadniaczami, ale agregaty lodówkowe pracują w oparach oleju i odolejacz naprawdę dobry jest nieodzowny. Na zdjęciach widać, że coś jest założone. Nieźle. Z ciekawości, jakie koszty?
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: PawelCH »

Witam
Jeżeli chodzi o koszty to:
Wyłącznik ciśn...100zł
Butla 50zł
Kolanka,kółka,rurki,spraye 50zł
Resztę części dostałem za darmo.
Trochę pracy było ale z efektu końcowego jestem zadowolony.
Pisaliście coś o odwadniaczach-ja do areografu zamontowałem reduktor taki jak na rysunku

Obrazek

Podobno to jest taki, króry żadnego oleju ani wody nie przepuści.Sprężarkę dla swojej wygody trochę zmodyfikowałem.Później zamieszcze zdjęcia.
pozdrawiam
paweł
Paweł
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: PawelCH »

Witam ponownie.
Przerobiłem trochę swój sprzęt do malowania.Obniżyłem o 15cm wył.ciśnieniowy, bo wydawało mi się że trochę za bardzo odstaje.Obróciłem też reduktory żeby ułatwić sobie podłączanie wężyka areografu.
Zamontowałem także włącznik sprężarki.Jescze tylko parę drobnych rzeczy i sprężarka będzie gotowa.


Obrazek

Dodałem także kawałek rurki co przesunęło reduktory bardziej do środka. Już tak nie sterczą jak na początku.Jeszcze muszę wymyśleć jakieś mocowanie dla nich.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


P.S.
Dziękuję koledzy za słowa uznania:) :) :)
Pozdrawiam
Paweł
Paweł
Awatar użytkownika
Cezar65
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: Cezar65 »

Witam!

Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze.

Agregat sprężarkowy, jeszcze działający w chłodziarce, pracuje w obiegu zamkniętym, czyli nawet przez wiele lat pracy nie wymaga uzupełniania oleju sprężarkowego. Po zaadaptowaniu go na potrzeby modelarza, jako sprężarkę do zasilania aerografu, pracuje on, jakby nie patrzeć, w obiegu otwartym. W związku z tym co jakiś czas trzeba uzupełnić poziom oleju.

Skonstruowałem już kilka takich sprężarek. Agregat 'lodówkowy' ma wiele zalet - wydajny, cichy, wytworzy duże ciśnienie [nawet do 8,0 bar], ma małe wymiary. Wadą jest jednak to, że 'pluje' olejem. Rozwiazaniem jest, jak zauwazył autor wątku, odolejacz. W moich sprężarkach zastosowałem bardzo prosty - filtr od benzyny rozcięty i wypełniony gąbką. Na jakiś czas to wystarza, potem trzeba wymienić gąbkę.

Ostatnią sprężarkę, obecnie przeze mnie eksploatowaną, zbudowałem minimalnym nakładem kosztów. Trzonem urządzenia jest duża sprężąrka membranowa, wyprodukowaną w USA. Służyła chyba jako część sprzętu medycznego. Solidnie wykonana, ma wszystkie elementy na łożyskach kulkowych. Silnik posiada dwa wentylatory chłodzące. Wytwarza ciśnienie ok. 4 Bar. Manometr pochodzi z taniej pompki do ogumienia, nabytej w supermarkecie za 8 zł. Wszystkie rurki kleiłem za pomocą cyjanoakrylu. Zbiornik wyrównawczy to butla po tlenie medycznym o poj. ok. 1,8 l. Wszystko to jest umieszczone w obudowie, zaś wyłącznik pochodzi ze starego komputera. Jedyna wada tego urządzenia to hałas, jaki produkuje, ale da sie przeżyć. (;

Poniżej zamieszczam zdjęcia mojego dzieła xD


Obrazek

Obrazek
http://budowa-modelu-atlas-ll.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: PawelCH »

Witaj cezar65
Czy mógł byś zamieścić trochę większe zdjęcia?Na tych nie wiele widać a powiększyć się nie da.Jeżeli masz zdjęcia innych sprężarek zdudowanych przez siebie to również proszę o zdjęcia:) :) :)
Pozdrawiam
Paweł
Paweł
Awatar użytkownika
Cezar65
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sprężarka do malowania

Post autor: Cezar65 »

Zdjęć sprężarek zbudowanych poprzednio nie mam. Poszły gdzieś w świat do innych modelarzy :) Ale zawsze służę pomocą techniczną w sprawie budowy takiej sprężarki.


Przepraszam za niewyraźne zdjęcia, już zmieniłem ich rozmiar.
http://budowa-modelu-atlas-ll.blog.onet.pl
ODPOWIEDZ