szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Awatar użytkownika
ARIS20
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: ARIS20 »

hmmm no wszystko pięknie ładnie ale ja nie posiadam żadnych książek na ten temat ani modelarz. Dlatego zwróciłem się o pomoc do was.
-----------------------------------------
| W porcie: HMS BOUNTY z MM |
| Dżonka (kogowa) |
-----------------------------------------
| W stoczni: HMS VICTORY z MM |
| Karl und Marie |
-----------------------------------------
Awatar użytkownika
ROBERT
Posty: 268
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: ROBERT »

Witaj ARIS20 Numery Modelarza to 8/2007, 9/2007, 10/2007. Zwracając się do redakcji Modelarza można zakupić wydane już numery. Można również spróbować porozmawiać na temat innych materiałów które pewnie posiadają, ale ich nie opublikowali.Redakcja ma na pewno kontakt z autorem Maciejem Roszkowskim i może kontakt z nim Ci pomoże. Ktoś kto opracowywał plany posiada materiały i wiedze potrzebną do opracowania takich planów. Koszt jednego to 8.5 zł. Nie ma tam tego bardzo dużo, ale jest artykuł i zdjęcia Vasy wraz z opisem i planami. Tyle tylko mogę pomóc. Robert
robert.lewinski@wp.pl
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: Tomek Aleksinski »

Kon_Bar napisał:
Tomek Aleksinski napisał:
(czy ktos wie, jak jest prawidlowo, "Vasa" czy "Wasa"?)


Vasa


Otoz przyjmowane za prawidlowe sa obie wersje!
Kiedys na moje identyczne pytanie na liscie dyskusyjnej Seaways, odpowiedzial szwedzki archiwista marynistyczny, Lars Bruzelius (dosc nieprzystepny gosc, ale istna chodzaca encyklopedia marynistyki!). Wg. niego, w czasach, gdy budowano ow okret, prawidlowa jego nazwa byla "Wasa" - od dynastii rzadzacej wowczas w Szwecji (takze i w Polsce).
Od tamtego czasu zmienily sie nieco zasady gramatyki jezyka szwedzkiego i dzis pisze sie to jako "Vasa".

Tak wiec, jesli chcesz byc autentycznym z punktu widzenia historii, uzywaj "Wasa", jesli jednak jestes czlowiekiem w kazdym calu wspolczesnym - bedzie wowczas "Vasa". Na internecie i w litereturze pojawiaja sie obie wersje nazwy tego okretu.
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: wurcelstock »

Na stronie http://shipmodeling.ru/books.php
jest książka "Убранство русских кораблей" - atlas z fotografiami modeli i reprodukcjami planów carskich okrętów.
Np.
Obrazek
Obrazek
Książka jest do pobrania w kilku plikach *.zip.
Jest też tekst przewodni, który po przetłumaczeniu możesz jakoś wykorzystać...

Tomek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ARIS20
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: ARIS20 »

Dziękuję za wasza pomoc. Można na was polegać.:)
PS. wurcelstock mam mały problem bo nie umiem ruskiego i nigdy sie go nie uczyłem.:P

I jeszcze jedno mógłbym prosić o małą pomoc bo jakoś tak nie za bardzo umiem o tym znaleźć informacji.
W których wiekach powstawały: LE SOLEIL ROYAL i Vasa. HMS Prince to wiem że w 1670r.
-----------------------------------------
| W porcie: HMS BOUNTY z MM |
| Dżonka (kogowa) |
-----------------------------------------
| W stoczni: HMS VICTORY z MM |
| Karl und Marie |
-----------------------------------------
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: wurcelstock »

Do obrazków (a jest ich przeszło 200!) nie potrzeba znać rosyjskiego :)
W rzazie czego mogę przetłumaczyć to i owo...
Awatar użytkownika
ARIS20
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: ARIS20 »

Ale on wyraznie pisze o "Szkutnictwie jako rodzaju sztuki" a nie o "Modelarstwie szkutniczym jako rodzaju sztuki"
Chodzi mu wiec o jednostki pelnowymiarowe a nie ich modele w skali.


Będę się musiał wesprzeć o modele niektórych jednostek bo jakoś nie znalazłem zdjęć oryginalnych jednostek takich jak HMS Prince czy HMS Royal Katherine. Bo takie chyba nie istnieją tak mi się wydaje.
-----------------------------------------
| W porcie: HMS BOUNTY z MM |
| Dżonka (kogowa) |
-----------------------------------------
| W stoczni: HMS VICTORY z MM |
| Karl und Marie |
-----------------------------------------
Awatar użytkownika
ROBERT
Posty: 268
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: ROBERT »

Witaj ARIS20. Znalazłem jeszce to, może Cię zinteresuje: www.vasamuseet.se/ Pozdrawiam Robert
robert.lewinski@wp.pl
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: Tomek Aleksinski »

ARIS20 napisał:
Ale on wyraznie pisze o "Szkutnictwie jako rodzaju sztuki" a nie o "Modelarstwie szkutniczym jako rodzaju sztuki"
Chodzi mu wiec o jednostki pelnowymiarowe a nie ich modele w skali.


Będę się musiał wesprzeć o modele niektórych jednostek bo jakoś nie znalazłem zdjęć oryginalnych jednostek takich jak HMS Prince czy HMS Royal Katherine. Bo takie chyba nie istnieją tak mi się wydaje.


Ejze, czy Ty czasem nie chcesz sobie tylko poogladac kolorowe obrazki jakichs modeli, a to pisanie pracy to tylko mydlenie naszych oczu? Za kazdym razem bowiem wspominasz coraz to inne jednostki, skaczac z tematu na temat.
Najpierw tez bylo o zaglowcach pelnowymiarowych, teraz chodzi o modele, a co bedzie w nastepnym poscie?

Szwedzki Wasa (Vasa) byl zbudowany w roku 1627, francuski Le Soleil Royal - w r. 1669 - latwo to znalezc na internecie w Google.

Ja nie mam nic przeciwko temu, ze ktos chce sobie poogladac zdjecia modeli, ale czemu nie zapytac o to wprost? I jakich konkretnie modeli?

Dobrze wiec..., tu masz zdjecie modelu francuskiego Le Soleil Royal. Model ten jest w kolekcji paryskiego Musee de la Marine. Zbudowal go przed z gora 170 laty francuski modelarz Jean-Baptiste Tanneron z drewna orzechowego, bukszpanu i hebanu. Model pokazuje najwyzszy kunszt modelarstwa mimo tego, ze nie jest on w zupelnosci zgodny z prawda historyczna (budowany byl w oparciu o ryciny Jeana Berain'a, zawierajace pewne bledy, m.in. co do umiejscowqienia i ksztaltu latarni rufowej, a takze co do otwartosci cwiercgalerii rufowych, ktore powinny byc zamkniete). W oparciu o ten wlasnie model zostal opracowany swietny, nota bene, zestaw plastikowy francuskiego Hellera z tym zaglowcem, gdzie owe galerie sa juz zamkniete.
http://img209.imageshack.us/img209/9069/lesoleilroyaluj2.jpg

Ja mam mnostwo zdjec najrozniejszych modeli - nie sposob tego wyslac tutaj, ani nawet e-mailami na prywatny adres (Twego nie posiadam, bo sie kryjesz za jakimis pseudonimami, nie podawszy swej kompletnej informacji).
A czy obejrzales sobie galerie zdjec modeli z kolekcji US Navy Academy w Annapolis, Maryland, ktora to galeria znajduje sie na stronie Marka Kalka? Tam, co prawda, zdjecia sa w zmniejszonych formatach (ok. 1/4 oryginalnej wielkosci), ale zawsze to lepsze niz nic...
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:szkutnictwo jako rodzaj sztuki

Post autor: RomekS »

ARIS20 napisał:
…… No i wybrałem sobie taki temat "Szkutnictwo jako rodzaj sztuki". głównie chce się oprzeć o piękne zdobienia rufy. np Vasa. …..


Myślę, że czy to całą pracą , czy też w formie artykułu, pochwalisz się Kolegom na Forum.
Na pewno jest to temat bardzo ciekawy, i każdy z chęcią przeczyta i poogląda.
Ja czekam z niecierpliwością, chociaż nie mogę pomóc.
Kiedy masz to zaliczenie ?
ODPOWIEDZ