"SüD.1" - litewski KURENAS

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

\"SüD.1\" - litewski KURENAS

Post autor: jaxa »

Na gdańskim nabrzeżu Ołowianki stanęła nietypową łódź, a na burcie widniał tylko napis „SüD.1”. Nie mogąc zdobyć żadnych informacji na jej temat (w bosmanacie mariny nikt nic nie wiedział, a załogi nie było), postanowiłem poszperać w internecie przed publikacją zdjęć na forum i dowiedziałem się troszkę. Otóż:

„Kurenas” (lit., niem. „Kurenkahn”), to tradycyjna łódź litewskich rybaków znad zalewu kurońskiego. Łodzie te były dwumasztowe, mierzyły 11-12 m. i były płaskodenne, w związku z czym przy wadze około 4 ton zanurzały się tylko do 40 cm. Nazwa ich pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego sieci.
Cechą charakterystyczną łodzi jest to, że na topie masztu znajduje się wimpel (kurenwimpel), czyli metalowy proporzec będący oznaczeniem miejscowości, z której pochodziła łódź. Kolory tego oznaczenia na Mierzei Kurońskiej były czarne i białe. We wschodniej część Mierzei obowiązywały kolory czerwony i biały, w południowej zaś niebieskie i białe. Dekoracja wimpli stała się częścią tradycyjnej sztuki ludowej regionu. Na takich łodziach pracowali rybacy z okolic Kłajpedy do połowy XX wieku.

Replikę udało się zrekonstruować dzięki staraniom muzeum morskiego w Kłajpedzie. Prace nad łodzią przeprowadzono tradycyjnymi technikami szkutniczymi w niemieckim Anklam. Przy rekonstrukcji łodzi największym problemem było znalezienie odpowiedniego drewna dębowego do wykonania kadłuba.

Załoga „SüD.1” bierze udział w programie Lagomar, który ma na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego zatok i dorzeczy południowego Bałtyku - Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego i Kurowskiego na Litwie.

"Kurenas" kilka dni temu przybył do niemieckiego Sassnitz, skąd odbywał rejsy po zalewie szczecińskim, po polskiej i niemieckiej stronie a następnie odwiedzi zalew wiślany.

PLAN REJSU
1-2 czerwiec – Gdańsk
3-4 czerwiec - Kąty Rybackie
5-6 czerwiec - Krynica Morska
6-7 czerwiec - Frombork
8-9 czerwiec - Elbląg
9-10 czerwiec - Drewnica
10-12 czerwiec - Gdańsk

Kilka zdjęć zrobionych przeze mnie (jeśli kogoś zainteresuje, to mam też więcej detali):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie udało mi się zrobić zdjęcia w z ożaglowaniem, ale w sieci znalazłem... ;)
Obrazek
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:\"SüD.1\" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: ataman »

Fajne fotki Jaxa.. szkoda, że nie widziałem ich półtora roku temu...
Jako lekturę uzupełniającą polecam: http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,11192/catid,7/
;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:\"SüD.1\" - litewski KURENAS

Post autor: Mietek »

Witam.
Na tym forum jest kilka tematów poświęconych łodziom z rożnych regionów i państw świata. Ja również interesowałem się tym tematem i nawet mam trochę zdjęć łodzi, głównie z rejonu morza Śródziemnego. Sporo jest na stronie Pietra Cristiniego z Włoch. Jeżeli was to zainteresuje mogę jakoś to wszystko zebrać i umieścić gdzieś na serwerze.
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:"SüD.1" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: jaxa »

Drogi atamanie, mogę wkleić resztę fotek, zwłaszcza że admin ostatnio proponował opcję publikacji w galerii (Morombe) i mimo tego, że już model zbudowałeś, to może komuś się przyda. Ja patrzę na to jak na dokształcanie w podejściu do szkutnictwa, gdyż... Ale miło ;)
Mietku, myślę że to super pomysł i jeśli chcesz to możesz przesłać mi na mail'a r@wxw.pl (ja bardzo chętnie się zapoznam), albo po prostu wklej ...i już :)
Dla mnie ta relacja jest ciekawa ponieważ pokazuje "prymitywne" metody budowy łodzi, łączenia i detale konstrukcyjne, a to w moim modelarstwie jest najistotniejsze, bo chodzi przecież o zrozumienie...
Dziękuję
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:"SüD.1" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: mirek »

Łodzie z zalewu Kurońskiego są pięknie opisane w tej książce :

Obrazek

Moim zdaniem korzystając z tej publikacji można śmiało zrobić replikę takiej łodzi.
Jeżeli macie koledzy jakieś materiały na temat właśnie takich łodzi to oczywiście wstawiajcie je do galerii bo temat jest naprawdę ciekawy i mało popularny a modele wyglądają bardzo efektownie co udowodnił Ataman budując swoją łódeczkę.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:\"SüD.1\" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: Mietek »

Pozbieram ładnie wszystko co mam i postawię na serwer ale to trochę potrwa. Narazie podaję link do strony Pietra. W dziale "Progetti navalli" jest sporo ciekawych łodzi. Wszystkie z regionu Włoch.
http://www.pietrocristini.com/
Inne działy też są interesujące. ;)
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:"SüD.1" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: jaxa »

no to ja tymczasowo wrzucam wszystkie zdjęcia na stronkę http://wxw.pl/sud1
i zamieszczam link do spakowanych zdjęć w formacie ZIP :)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:"SüD.1" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: Mietek »

Prezentuję łódź Katalońską (Francja). Nie jest to jakieś cudo ale chyba przyznacie, że wygląda zgrabnie. Więcej zdjęć wykonania modelu, zdjęć łodzi i plany (co prawda nie kompletne ale modelarz z Francji nie chciał mi dosłać) będą w zipie. Trochę główkowania i model może się udać.
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:\"SüD.1\" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: Mietek »

Coś naknociłem z fotką w poprzedniej informacji.
Zobacz ją tu:
http://www11.asphost4free.com/Mieczyslaw/barkakatalonska.jpg
Obrazek
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:"SüD.1" - litewski KURENAS w Gdańsku

Post autor: jaxa »

znalazłem w necie niemiecką stronkę pokazującą łodzie z zatoki kurskiej (zdjęcia, rysunki, model). Jeśli kogoś interesuje ten temat, to na pewno powinien ją zobaczyć ;)
ObrazekObrazek
(podobny rodzaj mocowania stosuje się przy budowie dżonki)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ