santa maria

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
jacek691
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

santa maria

Post autor: jacek691 »

witam wszystkich. mam za soba troszke modeli kartonowych ok. 30 i modeli plastikowych (czolgi 1:35) ok 80 szt. ale do rzeczy. wpadl mi w rece statek drewniany santa maria. zostal on zakupiony w dawnym DDR przez mojego wujka jakies 30 lat temu. po jego smierci model ten platal sie z rak do rak az w koncu kilka lat temu trafil w moje rece , ale niestety trafil juz bez planow. przepraszam z planow jedynie zostaly wzory zagli. i teraz nie wiem od czego zaczac jest sporo elementow (listewek) z ktorych trzeba cos zrobis i gdzies to zamontowac ale jak to zrobic i gdzie zamontowac to nie mam zielonego pojecia. dlatego mam ogromna prosbe zwlaszcza do starszych modelarzy (dolaczam zdjecie opakowania modelu) moze sie z czyms takim kiedys spotkali, moze znajomy ma gdzies na strychu plany od tego modelu, lub ewentualnie z jakich planow moglbym skorzystac przy jego budowie. za wszelka pomoc bardzo dziekuje
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:santa maria

Post autor: oksal »

Cześć
Kiedyś taką Sanata Marie z Małego Modelarza kleiłem Wydanie (chyba) 1977 +/-2 lata To znaczy kształt kadłyba i układ żagli był taki jak pokazany na opakowaniu. Prawdopodobnie mozna znaleźć plany do tego opracowania u
a) Chinczyków/ Japończyków?:) - http://www.copyship.com/bbs/index.asp
b) u Rosjan - http://shipmodeling.uw.hu/

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:santa maria

Post autor: mirek »

Mam bardzo podobne plany , ale one zostały wydane w 1959 r !

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Mirek Rybus
jacek691
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:santa maria

Post autor: jacek691 »

witam serdecznie ja zaraz zrobie zdjecie elementow z jakich ma sie ten statek skladac i moze jakies plany udalo by sie dopasowac
jacek691
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:santa maria

Post autor: jacek691 »

to sa czesci jakie mam , prawdopodobnie sa wszystkie i to jest sterta listewek z ktorej cos trzeba wskrzesic .pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:santa maria

Post autor: Dziadek »

Plany do tego modelu wydanego przez niemców ale równiez i włochów sa na rosyjsko wegierskiej stronie z planami. Jest to wersja wg pana Adametza repliki Santa Marii z 1927 roku bodajze.
Projekt wymaga bardzo specyficznego sposobu budowy do góry kilem. Jak na pierwszy drewniany model nie najłatwiejszy. pozdrawiam
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:santa maria

Post autor: rczarnec »

Witaj Jacku,

jak obejrzałem wzory wręg na twoich materiałach okazało się że mam odpowiadające twemu modelowi plany (tyle że po włosku). Swojego czasu ściągnięte z rosyjskiej strony wspomnianej przez Dziadka. Obecnie ani strona ani jej węgierski mirror nie działają. Podaj na PW swój mail to ci wyślę.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
jacek691
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:santa maria

Post autor: jacek691 »

witam a czy moglbym prosic o jakies namiary na ta strone z planami
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:santa maria

Post autor: rczarnec »

No właśnie w poście powyżej napisałem, że dotychczasowe adresy nie działają - ani rosyjski ani węgierski. Plany mogę wysłać na mail.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
marsjano
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:santa maria

Post autor: marsjano »

Warto skserowac arkusze sklejki z wykreslonymi czesciami (kopia zapasowa). Widac ze sa one narysowane bardzo blisko siebie, wiec podczas wycinania moga ulec zniszczeniu (np dygnie zmeczona reka).Tym bardziej ze jest to twoj debiut w drewnie i nie spodziewasz sie chyba ze 100 % uda ci sie wyciac bezblednie.
ODPOWIEDZ