Flota Zygmunta III Wazy

Gdzie co warto zobaczyć....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marten_kuna
Posty: 182
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Flota Zygmunta III Wazy

Post autor: marten_kuna »

Proszę wszystkich kolegów dysponujących odpowiednimi informacjami o podanie na tej stronie, w których polskich ( i nie tylko) muzeach są prezentowane modele polskich okrętów wojennych z XVII wieku.
Z ksiązek E. Koczorowskiego wynika, że istnieje kilka modeli muzealnych, zbudowanych wg. jego założeń przez L. Klawisza. To między innymi "Wodnik" - podobno w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, "Św . Jerzy" - nie wiem ,gdzie?. Z dawnych lat coś kojarzę, że w Malborku są wystawiane jakieś modele - pomóżcie , jakie?
Myślę, że taki spis, możliwie z dokumentacją zdjęciową, byłby bardzo przydatny dla braci modelarskiej. Stale chodzi mi po głowie myśl: nasza historia morska jest taka ubożuchna z różnych powodów, że powinniśmy jej mocno pomóc. Jerry Bee napisał ostatnio o odnowie Muzeum Wisły w Tczewie. Te wspaniałe puste hale aż proszą się o wystawę np. Polskiej i szwedzkiej floty wojennej z okresu największych zmagań w latach 1626-1629.
Co można zrobić nawet z niewielkimi tradycjami morskimi i jak je zaprezentować, zobaczyłem przy okazji zwiedzania Muzeum Morskiego w Warnie. Bułgarzy w oparciu o jeden zachowany torpedowiec z początku XX wieku i wspaniałe modele okrętów, okręcików i drobnoustrojów, które choćby krótko funkcjonowały pod ich banderą wojenną , potrafili stworzyć bardzo ciekawą wystawę. Ahoj! Marten.
ODPOWIEDZ