Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Opisy budowy jednostek żaglowych

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Postprzez Karrex » 10 Cze 2020, 23:23

Brnę dalej, wkleiłem "barierki" dolnego balkonu. Lekkie utrudnienie w tych balkonach wynika z połączenia podstawy z "barierką" po łuku, dodatkowo w środkowym barierka łączy się z burtą tworząc kąt ostry, a w dolnym kąt rozwarty.

DSC0878.jpg
DSC0882.jpg

DSC0877.jpg

Na wzór modelu Tannerona w barierce górnego balkonu wyciąłem ażury (w modelu docelowym ażury będę robił również w balkonie środkowym).

DSC0883.jpg

DSC0887.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Miejscowość: Gdynia

Postprzez Karrex » 08 Lip 2020, 00:44

Zabawa z "papierzakiem" powinna zakończyć się na tym etapie.

DSC0890.jpg

Teraz powinienem zająć się wycinaniem i sklejaniem owrężenia modelu docelowego.

DSC1203.jpg
DSC1204.jpg

DSC1210.jpg
DSC1217.jpg
DSC1220.jpg

Co stało się faktem kilka miesięcy później.

Jednak na tym etapie postanowiłem nieco "uszlachetnić" model obłogiem i fornirem, dodając skrzynki imitacji ambrazur. Skrzynka z zaślepką, w której będzie można osadzić imitację lufy.

DSC0899.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Postprzez Karrex » 18 Lip 2020, 20:02

Tak to jest jak się robi model bez planów (w oparciu głównie o zdjęcia) :twisted:
Wkleiłem pierwszą skrzynkę i tak jak wcześniej mi się wydawało w świetle jest nieco za duża (pasowałaby pewnie bardziej do wersji Beraina).
Zrobiłem kolejną, pomniejszając o 1,5 mm (w świetle z felcami ma 10,5 x 10,5 mm, bez felców 12 x 12 mm) i teraz będę miał miejsce na ornament między ambrazurami ;) .

DSC0915.jpg

Kolejne, skrajne skrzynki.

DSC0906.jpg

Przy wklejaniu niezbędna była wykałaczka zaklinowana w otworze skrzynki.

DSC0919.jpg

DSC0923.jpg

DSC0924.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Postprzez Karrex » 27 Lip 2020, 23:24

Jeszcze nie podjąłem decyzji o dalszych losach "papierzaka".
Bez względu na finał zdecydowałem się jeszcze na korektę "felernej" skrzynki.
Korekta w sumie niewielka - cztery wklejki wewnątrz skrzynki, dwie z obłogu z jednej i dwie z forniru z drugiej strony, zniwelowały tę 1,5 mm różnicę.

DSC0929.jpg
DSC0931-.jpg

DSC0934.jpg

I to na razie wszystko.

Model posłuży jeszcze do rozrysowania ambrazur oraz układu gwoździowania.

LISTWY ODBOJOWE / OPASKI

Na tym etapie planowałem jeszcze zrobić próbę kolorystyczną, czyli na czarno pomalować opaski, nawis pawęży, podpory burtowe dolnego balkonu, hełmy z nadburciami oraz lustro, a na kolor drewnopodobny resztę poszycia. Zacząłem od opasek,

DSC0937.jpg
DSC0939.jpg

ale niestety przez mózg przeszła myśl oklejenia fornirem (i niestety głęboko się zagnieździła :twisted: ), a na farbę Wikol słabo klei ;), więc na razie sobie odpuściłem (już rozplanowuję jaki fornir, jaki obłóg, gdzie drewno, co odkleić, co czym okleić :roll: ).

DSC0936.jpg
DSC0940.jpg
Pozdrawiam
Karol

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Postprzez lkemot » 30 Lip 2020, 21:41

Wygląda super...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Karrex » 12 Sie 2020, 00:05

Dzięki Tomek, ale "...my tym misiem jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa..." ;)

Image

SEKCJA RUFOWA I / WERSJA DREWNIANO-FORNIROWA

Model dalej będzie powstawał z "odpadków", tym razem drewnianych (w tym fornir i obłóg). Postanowiłem, że gdzie się da, to będę usuwał papierowe elementy.

Pisałem o próbie kolorystycznej, zdecydowałem się na kolor drewniano-czarno-złoty, z czerwonym w ambrazurach (tak samo jak w Ambitieux) - niebieski rezerwuję na model docelowy ;-) , który w tamtym czasie był rozrysowywany ponownie.

Zanim zacząłem usuwać co zbyteczne, to jeszcze wkleiłem tylnicę (gr. 6 mm), kawałek stępki (6 x 7 x 80 mm), z obu stron kilka najniższych listew poszycia (z obłogu - pierwsza warstwa) i zacząłem poszywać nawis pawęży listwami (również z obłogu) pomalowanymi na czarno.

DSC0943.jpg

DSC0945.jpg

DSC0942.jpg

Są dwie szkoły poszywania w miejscach ambrazur, najpierw kleimy listwy, a potem wycinamy otwory lub naklejamy już przycięte listwy do otworów - ja stosuję drugą metodę.

DSC0950.jpg

DSC0958.jpg

W tym wypadku mam poszycie dwuwarstwowe (zdarza się w zestawach przy końcowym poszyciu z mahoniu), więc po wklejeniu listwy podkład na krawędzi maluję na czarno, aby ewentualne szparki nie "świeciły" na biało (często to się zdarza w zestawach, dlatego gdy nie robimy uszczelnień to pierwszą warstwę warto zabejcować na kolor mahoniu lub ciemniejszy).

DSC0962.jpg

DSC1038.jpg

DSC1036.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

Pozłotnictwo

Image
Awatar użytkownika
Karrex

Postprzez TomekA » 12 Sie 2020, 05:44

Superciekawy projekt, troche taki spekulacyjny, z braku autorytatywnych, historycznych zrodel n/t oryginalnego okretu.
Mysle, ze zadales sobie zbedny klopot z tym pierwszym, papierowym (kartonowym) modelem, ktory teraz probujesz pokrywac drewnem. Podwojna robota!
Uwazaj tez na proces poszywania. Najpierw poszyj drewnem ta plaska trojkatna rufe i dopiero potem kladz listewki burtowe tak, by ich koncami przykryly zewnetrzna krawedz poszycia rufy, a nie odwrotnie!
Zauwazylem tez, ze czesciowo polozone juz przez Ciebie drewniane poszycie nie pokrywa sie dokladnie z poszyciem kartonowym lezacym pod spodem - listewki drewniane maja tendencje do rozchodzenia sie na piórze rufy, zamiast lezec dokladnie na analogicznych z kartonu, lezacych pod spodem.
Zanim bedziesz kontynuowal poszywanie, zrob dokladnie w olowku przebieg tam tych planek, najpierw mierzac dlugosc obu odcinkow - tego tuz przy listwie (stewie) rufowej i drugiego przy krawedzi konczacej twoja sekcje i podziel je na calkowita liczbe listewek ktore beda tam lezec - da ci to dokladna szerokosc kazdej planki, tak przy stewie rufowej jak i przy w/w krawedzi - wg. procedury zwanej spiling. Szerokosc ta nie bedzie jednakowa dla obu ich koncow, dlatego trzeba bedzie te planki odpowiednio wyprofilowac, by wypelnily tam ciasno ta przestrzen.

Boje sie tez, ze po polozeniu drewna, calosc moze sie mniej lub bardziej zwichrowac, bo bedzie na owrezeniu z kartonu - mniej stabilnego materialu niz np. sklejka. Dlatego jest b. waznym wstepne wygiecie i dopasowanie kazdej listewki do oblosci kadluba tak, zeby ona tam lezala luzno, bez koniecznosci dociskania jej tam klejem, bo to moze pozniej sprezynowac i sie wygiac i wypaczyc caly kadlub.
Nie wiem, moze sie myle...

A poza tym, to gratuluje modelu i samej koncepcji!!! :D
Awatar użytkownika
TomekA

Miejscowość: dziupla w baobabie

Poprzednia

Wróć do Stocznia - Żaglowce

Użytkownicy On-line