Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Brnę dalej, wkleiłem "barierki" dolnego balkonu. Lekkie utrudnienie w tych balkonach wynika z połączenia podstawy z "barierką" po łuku, dodatkowo w środkowym barierka łączy się z burtą tworząc kąt ostry, a w dolnym kąt rozwarty.

DSC0878.jpg
DSC0882.jpg

DSC0877.jpg

Na wzór modelu Tannerona w barierce górnego balkonu wyciąłem ażury (w modelu docelowym ażury będę robił również w balkonie środkowym).

DSC0883.jpg

DSC0887.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Zabawa z "papierzakiem" powinna zakończyć się na tym etapie.

DSC0890.jpg

Teraz powinienem zająć się wycinaniem i sklejaniem owrężenia modelu docelowego.

DSC1203.jpg
DSC1204.jpg

DSC1210.jpg
DSC1217.jpg
DSC1220.jpg

Co stało się faktem kilka miesięcy później.

Jednak na tym etapie postanowiłem nieco "uszlachetnić" model obłogiem i fornirem, dodając skrzynki imitacji ambrazur. Skrzynka z zaślepką, w której będzie można osadzić imitację lufy.

DSC0899.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Tak to jest jak się robi model bez planów (w oparciu głównie o zdjęcia) :twisted:
Wkleiłem pierwszą skrzynkę i tak jak wcześniej mi się wydawało w świetle jest nieco za duża (pasowałaby pewnie bardziej do wersji Beraina).
Zrobiłem kolejną, pomniejszając o 1,5 mm (w świetle z felcami ma 10,5 x 10,5 mm, bez felców 12 x 12 mm) i teraz będę miał miejsce na ornament między ambrazurami ;) .

DSC0915.jpg

Kolejne, skrajne skrzynki.

DSC0906.jpg

Przy wklejaniu niezbędna była wykałaczka zaklinowana w otworze skrzynki.

DSC0919.jpg


DSC0923.jpg

DSC0924.jpg


cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Jeszcze nie podjąłem decyzji o dalszych losach "papierzaka".
Bez względu na finał zdecydowałem się jeszcze na korektę "felernej" skrzynki.
Korekta w sumie niewielka - cztery wklejki wewnątrz skrzynki, dwie z obłogu z jednej i dwie z forniru z drugiej strony, zniwelowały tę 1,5 mm różnicę.

DSC0929.jpg
DSC0931-.jpg

DSC0934.jpg

I to na razie wszystko.

Model posłuży jeszcze do rozrysowania ambrazur oraz układu gwoździowania.

LISTWY ODBOJOWE / OPASKI

Na tym etapie planowałem jeszcze zrobić próbę kolorystyczną, czyli na czarno pomalować opaski, nawis pawęży, podpory burtowe dolnego balkonu, hełmy z nadburciami oraz lustro, a na kolor drewnopodobny resztę poszycia. Zacząłem od opasek,

DSC0937.jpg
DSC0939.jpg

ale niestety przez mózg przeszła myśl oklejenia fornirem (i niestety głęboko się zagnieździła :twisted: ), a na farbę Wikol słabo klei ;), więc na razie sobie odpuściłem (już rozplanowuję jaki fornir, jaki obłóg, gdzie drewno, co odkleić, co czym okleić :roll: ).

DSC0936.jpg
DSC0940.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: lkemot »

Wygląda super...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Dzięki Tomek, ale "...my tym misiem jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa..." ;)

Obrazek

SEKCJA RUFOWA I / WERSJA DREWNIANO-FORNIROWA

Model dalej będzie powstawał z "odpadków", tym razem drewnianych (w tym fornir i obłóg). Postanowiłem, że gdzie się da, to będę usuwał papierowe elementy.

Pisałem o próbie kolorystycznej, zdecydowałem się na kolor drewniano-czarno-złoty, z czerwonym w ambrazurach (tak samo jak w Ambitieux) - niebieski rezerwuję na model docelowy ;-) , który w tamtym czasie był rozrysowywany ponownie.

Zanim zacząłem usuwać co zbyteczne, to jeszcze wkleiłem tylnicę (gr. 6 mm), kawałek stępki (6 x 7 x 80 mm), z obu stron kilka najniższych listew poszycia (z obłogu - pierwsza warstwa) i zacząłem poszywać nawis pawęży listwami (również z obłogu) pomalowanymi na czarno.

DSC0943.jpg

DSC0945.jpg

DSC0942.jpg

Są dwie szkoły poszywania w miejscach ambrazur, najpierw kleimy listwy, a potem wycinamy otwory lub naklejamy już przycięte listwy do otworów - ja stosuję drugą metodę.

DSC0950.jpg

DSC0958.jpg

W tym wypadku mam poszycie dwuwarstwowe (zdarza się w zestawach przy końcowym poszyciu z mahoniu), więc po wklejeniu listwy podkład na krawędzi maluję na czarno, aby ewentualne szparki nie "świeciły" na biało (często to się zdarza w zestawach, dlatego gdy nie robimy uszczelnień to pierwszą warstwę warto zabejcować na kolor mahoniu lub ciemniejszy).

DSC0962.jpg

DSC1038.jpg


DSC1036.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 383
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: TomekA »

Superciekawy projekt, troche taki spekulacyjny, z braku autorytatywnych, historycznych zrodel n/t oryginalnego okretu.
Mysle, ze zadales sobie zbedny klopot z tym pierwszym, papierowym (kartonowym) modelem, ktory teraz probujesz pokrywac drewnem. Podwojna robota!
Uwazaj tez na proces poszywania. Najpierw poszyj drewnem ta plaska trojkatna rufe i dopiero potem kladz listewki burtowe tak, by ich koncami przykryly zewnetrzna krawedz poszycia rufy, a nie odwrotnie!
Zauwazylem tez, ze czesciowo polozone juz przez Ciebie drewniane poszycie nie pokrywa sie dokladnie z poszyciem kartonowym lezacym pod spodem - listewki drewniane maja tendencje do rozchodzenia sie na piórze rufy, zamiast lezec dokladnie na analogicznych z kartonu, lezacych pod spodem.
Zanim bedziesz kontynuowal poszywanie, zrob dokladnie w olowku przebieg tam tych planek, najpierw mierzac dlugosc obu odcinkow - tego tuz przy listwie (stewie) rufowej i drugiego przy krawedzi konczacej twoja sekcje i podziel je na calkowita liczbe listewek ktore beda tam lezec - da ci to dokladna szerokosc kazdej planki, tak przy stewie rufowej jak i przy w/w krawedzi - wg. procedury zwanej spiling. Szerokosc ta nie bedzie jednakowa dla obu ich koncow, dlatego trzeba bedzie te planki odpowiednio wyprofilowac, by wypelnily tam ciasno ta przestrzen.

Boje sie tez, ze po polozeniu drewna, calosc moze sie mniej lub bardziej zwichrowac, bo bedzie na owrezeniu z kartonu - mniej stabilnego materialu niz np. sklejka. Dlatego jest b. waznym wstepne wygiecie i dopasowanie kazdej listewki do oblosci kadluba tak, zeby ona tam lezala luzno, bez koniecznosci dociskania jej tam klejem, bo to moze pozniej sprezynowac i sie wygiac i wypaczyc caly kadlub.
Nie wiem, moze sie myle...

A poza tym, to gratuluje modelu i samej koncepcji!!! :D
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Tomku dzięki za zainteresowanie, faktycznie budowa tej sekcji to jedna wielka improwizacja i radosna twórczość ;-) w oparciu o wszystko co można znaleźć w sieci.

Czy zabawa z "papierzakiem" była zbędna - raczej nie, miał to być model próbny/testowy, miał spełnić kilka podstawowych zadań i je spełnił, ponadto dał mi sporo frajdy (taki powrót do dzieciństwa - ostatnie modele papierowe, nawet sporo, kleiłem w podstawówce). Pewnie gdybym miał jakieś doświadczenie w konstruowaniu kadłuba to mogłoby się obyć bez "papierzaka".

Ostatnio znalazłem budowę sekcji https://shipsofscale.com/sosforums/thre ... anos.5070/ i jak widać kol. Janos też robił model próbny (wł. półmodel)

Janos1.jpg

Teraz do meritum.
Mimo, że nie mam ambicji budowy modelu w stylu admiralicji i ma to być typowa dekoracja (początkowo ścienna, ale i to uległo zmianie gdyż robię pokłady), to jednak staram się trzymać ustalonych zasad budowy, jednak z uproszczeniami.
O poszyciu pawęży w pierwszej kolejności pamiętam, dlatego ten fragment poszycia na dejwudzie (który nie jest poszyciem końcowym, a jedynie pogrubieniem dejwudu) zatrzymałem właśnie w tym miejscu.

Listwy poszycia nie pokrywają się na sterburcie, gdyż tu papierowe poszycie zrobiłem błędnie - w tamtym momencie nie miała dla mnie znaczenia ich poprawność (pisałem o tym w relacji:
viewtopic.php?p=86052#p86052 ), dlatego listwy nie mają właściwych szerokości i profilowań, a co za tym idzie i właściwego kąta ułożenia.

Po uzyskaniu wręgi i wyznaczeniu pokładów, ten modelik miał jedynie służyć do testów, a po wykonaniu modelu docelowego (drewnianego) miał wylądować w śmietniku. Jednak sytuacja wymusiła niejako dalszą "zabawę" z papierzakiem, włącznie z drugim bardziej poprawnym poszyciem na bakburcie uwzględniając to o czym pisałeś.

DSC1131a.jpg

W drewnianym jeszcze bardziej dobierając szerokości listew.

Papierowe owrężenie usunąłem, zastępując je wręgami ze sklejki - faktycznie mogło dojść do przekoszenia, ale chyba się udało. Poszczególne etapy będą w relacji.
Zamieszczam "zezole" i 3D anaglify modelu na dzień dzisiejszy.

_DSC4255.jpg

3DSC4255.jpg


_DSC4260.jpg

3DSC4260.jpg


_DSC4264.jpg

3DSC4264.jpg


PS
Pozdrowienia z Gdyni

3DSC4306.jpg

3DSC4307.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Pierwsze próby ozdób hełmu galerii bocznych - symbol Króla Słońce (jeszcze bez bocznych "kędziorków").
Prototyp z drewnianych listewek, ale myślę, że łatwiej na obłym hełmie będzie ukształtować odlew z Distalu.

DSC1044.jpg
DSC1041.jpg


Dalsze prace plankowania nawisu wymagały niestety usunięcia barierki dolnego balkonu.

DSC1050.jpg

I dalej co z takim mozołem przyklejałem ;) , teraz odklejam m.in. odbojnice i podest balkonu na sterburcie - wymagał korekty.

DSC1058.jpg

wkleiłem nowy jednak nie udokumentowałem tego faktu (widać tylko we fragmencie na tym zdjęciu).
wkleiłem nowy jednak nie udokumentowałem tego faktu (widać tylko we fragmencie na tym zdjęciu).

Z bakburtą przy odklejaniu problemów nie zanotowano :P

DSC1052.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le SOLEIL ROYAL, 1670 / Sekcja rufowa

Post autor: Karrex »

Kolejne prototypy ozdób.

DSC1081.jpg
DSC1087.jpg

Kolejne formy.

DSC1105.jpg
DSC1084.jpg

Kolejne odlewy.

DSC1096.jpg
DSC1099.jpg

Kolejne przymiarki.

DSC1094.jpg
DSC1107.jpg

Zacząłem poszywać burty.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ