Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Post autor: ryszardw »

Z tym ornamentem wygląda o wiele lepiej.Doskonale maskuje sklejkę .R
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Barierka kasztelu

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Odlałem drugą stronę ornamentu i niestety nie udało mi się zrobić tak dużych ażurów jak planowałem.
Po spasowaniu do otworu pomalowałem podkładem akrylowym pod pozłotę:

DSD_0017.jpg
przymiarek nigdy za dużo
przymiarek nigdy za dużo

Ornament pozłociłem (z obu stron, choć planowałem pozostawić od wewnątrz w czerwonym kolorze - cóż zagapiłem się :oops: ) i spatynowałem, a gdy sobie sechł, wyciąłem sklejkę z drugiej strony kasztelu, otwór doszlifowałem i zabejcowałem.

DSD_0021.jpg
DSD_0031.jpg

Następnie wkleiłem ornament i głowy knechtów na narożnikach kasztelu.

pozłociłem również profilowaną listwę na grodzi
pozłociłem również profilowaną listwę na grodzi

DSD_0023.jpg
DSD_0030.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Ornament

Post autor: Karrex »

kontynuacja

W analogiczny sposób zrobiłem mniejszy ornament, następnie akrylowy podkład, szelak,

DSD_0043.jpg
DSD_0068.jpg
DSD_0070.jpg

złocenie,

DSD_0074.jpg

patynowanie

DSD_0077.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Balustrada kasztelu

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Jak już pisałem, do wersji z hermami zrobiłem kilka prototypów i zdecydowałem, że wykorzystam je do wykończenia balustrady kasztelu, a po wewnętrznej stronie dam tralki (nawiązanie do balkonu i balustrady ćwierćpokładu).

DSD_0080.jpg

Przed wklejeniem tralki skleiłem z listewką (listwa przyburtowa).

DSD_0039.jpg


DSD_0093.jpg
DSD_0091.jpg
DSD_0094.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Balustrada kasztelu cd.

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Waloryzowanie modelu z zestawu (czy kolekcji zeszytowej), zwłaszcza jak nie ma konkretnego wzorca, wiąże się z ciągłym poprawianiem detali, a co za tym idzie klejeniem i odklejaniem tego co trzeba poprawić. Nie obyło się przy pracy po drugiej stronie "balustrady"...

Zdjęcie z etapu przymierzania herm (z prototypem)
Zdjęcie z etapu przymierzania herm (z prototypem)

Wkleiłem hermy oraz "koło ratunkowe z kokardą" ;) i zdecydowałem się na dodanie mało istotnego szczególiku na listwie, którą niejako przy okazji odkleiłem...

DSD_0089.jpg

i dodałem "kapitele" dla pilastrów (strasznie mi ich brakowało) ;)

DSD_0044.jpg
DSD_0049.jpg

DSD_0101.jpg

W uzupełnieniu dodam, że hermy będą również z drugiej strony schodni - na razie nie wklejam gdyż nie mam jeszcze rozwiązania narożnika burty z grodzią kasztelu. Burta śródokręcia przejdzie jeszcze jedną ekstremalną metamorfozę (właśnie nad nią pracuję), ale to już w innym wejściu :lol:
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Ornamenty na pawęż

Post autor: Karrex »

Ornamenty na pawęż

Jak widać w poprzednich postach do wykonania zdobień potrzebowałem ornamentów różnej szerokości od 5 do 9 mm. Teraz potrzebuje 2 mm na czoła podpór balkonu i nawisu,

DSD_0189.jpg

oraz 4 mm na pawęż pod balkonem.

ornamenty 4 mm, 5 mm - czerwone, 2 6-cio mm - jeszcze nie użyte, 7 mm na iglicy i 9 mm na kasztelu dziobowym
ornamenty 4 mm, 5 mm - czerwone, 2 6-cio mm - jeszcze nie użyte, 7 mm na iglicy i 9 mm na kasztelu dziobowym

Aby uzyskać w miarę jednakowy wymiar zastosowałem taki prosty przymiar:

DSD_0160.jpg

Wkleiłem ornamenty (te 4 mm) pomiędzy cienkie listewki, ozdobną listwę (2 mm) na podpory, a na ster kolejnego lewka ;)

DSD_0244.jpg
DSD_0348.jpg
DSD_0243.jpg


w świetle dziennym
w świetle dziennym
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Ozdoby cd.

Post autor: Karrex »

Szukając inspiracji na zdobnictwo, znalazłem kilka przykładów (gł. na galerach) zdobień pod balkonami.
Na nawisie pawęży jak i pod balkonem są przestrzenie, które wg mnie nadają się do ozdobienia (taki ozdobny plafon czy panneau - mało widoczne, ale co tam ;-) ).
Zrobiłem kilka odlewów i ich "permutacji" ;-), żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało.

DSD_0193.jpg

DSD_0190.jpg

Do drugiej wersji dodałem jeszcze inicjały

DSD_0195.jpg
DSD_0263.jpg

DSD_0248.jpg
DSD_0249.jpg

DSD_0247.jpg

Ornamenty (do zdjęcia) opierają się o pawęż, gdy zdecyduję się je użyć to będą oczywiście wypośrodkowane.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Figury do ozdoby pawęży

Post autor: Karrex »

Któż z nas nie bawił się w dzieciństwie plastikowymi (z Ruchu) czy ołowianymi żołnierzykami. Jako 10 - 12 latek nawet chciałem sobie sam odlewać takowe z ołowiu, ale zabrakło wiedzy i dobrej duszy, która pokazałaby jak to zrobić. Jedyne co mi się udało, to odlać kilka sztab zebranego ołowiu. Szkoda, że jak miałem 15 lat i możliwość odlewania w liceum temat już mnie nie interesował :oops:
Jak już pisałem jestem w posiadaniu metalowych figurek (37 - 38 mm bez podstawki) z jajek z niespodzianką.
Do tej pory wykorzystywałem ich fragmenty do zdobienia np. kabestanu 1, kabestanu 2, pachołów i herm.

01fig76.jpg

W zasadzie od samego początku, gdy jeszcze budowałem kadłub, zastanawiałem się czy da radę wykorzystać te figurki do ozdoby galerii rufowej zamiast tego "pasikonika morskiego". Teraz z dość dużym bagażem doświadczenia postanowiłem zrobić próby i odlać je w dwuczęściowej formie z plasteliny. Do tej pory odlewałem całość w formach silikonowych, a w plastelinie na dwa podejścia - chociaż mam też jedną udaną próbę odlewu figurki orła w trzyczęściowej formie z plasteliny ;) . Na odlewy w formach silikonowych potrzeba kilku dni, a "plastelinowego" mam już następnego dnia :) - wada, tylko jednostkowe odlewy.

Figury do ozdoby pawęży

Najpierw odcisnąłem przód, jako separatora użyłem talku, potem formę "wysłałem" do zamrażalnika - kilka minut i plastelina jest twarda jak kamień - to po to, aby nie deformowała się przy odciskaniu drugiej części formy. Następnie w formę wkładam figurkę, obsypuję talkiem i odciskam plecy - trochę wprawy to wymaga, bo druga forma lubi się rozłazić. Talk jest dobrym separatorem, więc formy rozdziela się bez problemu.
Jak wszystko jest w porządku to obcinam boki obu części i robię kreski na wszystkich bokach - takie pasery ;-) .

DSD_0269.jpg

Wybrałem Rzymian - jednego z laską z emblematami legionu (Roman1), a drugiego z harpunem (Roman2).

DSD_0209.jpg

Ze względu na gęstość Distal nakładam na formy oddzielnie, w harpun i "laskę" zatopiłem szpilkę (odcięty łepek i ostrze), następnie składam razem i po spasowaniu okręcam dratwą. Formę z odlewem "głową w dół" pozostawiam do wyschnięcia.

Pierwsze dwa odlewy po oczyszczeniu:

DSD_0213.jpg

Kolejny odlew barwiony bejcą acetonową:

z pierwowzorem
z pierwowzorem

Przy tych trzech odlewach nie miałem żadnych skuch.
Pierwszy odlew pozłocony i "spatynowany":

DSD_0283.jpg

Obie figury gotowe do przymiarki na pawęży

DSD_0286.jpg
Jeszcze fotka w niedoświetleniu światła dziennego
Jeszcze fotka w niedoświetleniu światła dziennego

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Facet z tyczką

Post autor: Karrex »

Kto zna plany Ancre, wie, że przewijają się tam postacie z epoki - np. facet z tyczką (mierniczy), szkutnicy, oficer (szlachcic) czy grupa oficerów.

toto1010.jpg
toto1010.jpg (160.89 KiB) Przejrzano 5754 razy

Francuscy modelarze (i nie tylko, bo np. w relacji Konrada też takową znajdziemy ;) ) często do relacji robią takie figurki w skali modelu z drewna, papieru, a ostatnio widziałem nawet sylwety z przeźroczystej pleksi.
Dodaje to uroku modelowi, a jednocześnie w/g mnie uatrakcyjnia relacje.
Też kilkakrotnie wykorzystywałem szlachcica od kol. Rado, a teraz, niejako idąc za ciosem, postanowiłem zrobić własną figurkę mierniczego z ...muszkietera (musketeer1).

DSD_0211.jpg

Musiałem tylko rączkę spod boczku umieścić na tyczce ;) (tu wykorzystałem rękę z innej figurki).

DSD_0233.jpg
DSD_0223.jpg

Może wnikliwe oko obserwatora relacji wypatrzyło mojego mierniczego miesiąc temu,
gdy prezentowałem gwoździowanie :)

viewtopic.php?p=67083#p67083

DSC_0837.jpg

a tak wygląda z figurką na galerii

DSD_0299.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Zdobnictwo cd.

Post autor: Karrex »

Każda dziedzina ma swoje specyficzne nazewnictwo. Ma je ogólnie pojęte żeglarstwo, szkutnictwo, ma też niestety zdobnictwo (np. elementy zdobnicze i architektoniczne, z których zaczerpnę nazwy dla moich detali - czy prawidłowe to już inna inszość - znawca zweryfikuje ;) ).

Zdobiąc kasztel dziobowy, brakuje mi jeszcze jednego detalu na łączeniu grodzi z burtą. Zrobiłem akant zakończony ślimacznicą (coś w rodzaju esownicy), który jest dwustronny o grubości parapetu.

DSD_0139.jpg
DSD_0151.jpg

DSD_0102.jpg

Prawie to, ale jeszcze nie do końca :roll: - detal się nie zmarnuje, gdyż wykorzystam go na podstawę (konsolę) figur, tymczasem powracam do prac przy galerii rufowej.
Tu jeszcze jedna poprawka.
Usunąłem listwę (wcześniej musiałem odkleić ornamenty) i wkleiłem nową profilowaną.

DSD_0264.jpg
DSD_0301.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ