"SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

"SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Model który trafił do mojej stoczni to "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta. Budowę tego okrętu rozpoczęto w 1570r i niestety nie ukończono. (mam nadzieję, że chociaż mnie uda się zbudować model ;) ) Podstawą do wykonania będzie wycinanka z Małego Modelarza powiększona do skali 1:72 na podstawie próby rekonstrukcji tegoż okrętu przez M. Boczara. Tak naprawdę dokładny wygląd tego okrętu nie jest znany. Wycinanka jest bardzo ogólna, w szczególności olinowanie dlatego zamierzam opierać się dodatkowo na informacjach z ksiażki Boczara oraz wzorować na podobnych modelach z tej epoki - czyli pracach Kolegów :)
Mając na względzie skromne zasoby warsztatowe a w szczególności umiejętności nie będzie to rasowy drewniak a raczej próby sklecenia z forniru, kartonu i drewienek czegoś do modelu podobnego.
A że zima przed nami to w szczególności sposób na długie wieczory :)
Na początek szkielet wykonany ze sklejki 4mm, większe przestrzenie między wręgami wypełnione kawałkami drewna.
Załączniki
IMG_5324.JPG
IMG_5323.JPG
IMG_5322.JPG
IMG_5360.JPG
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: ralfee3 »

No to ruszyłeś z kopyta, super, będę śledził podobnie jak flotę Kolumba.
Pozdrawiam
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: lkemot »

@Witek, zbytnia skromność, a widać, że początek bardzo fachowy i jestem pewien, że skończysz ten model jeszcze w tym sezonie zimowym.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Tomku - musiałaby to być dłuuuga zima, żeby skończyć ;)
Okleiłem brzozą dolny pokład; imitację uszczelnienia spróbowałem zrobić inaczej niż zwykle a mianowicie do dość gęstego patexu dolałem czarny tusz i takim mazidłem przemalowałem krawędzie forniru (oczysiście w pakietach po kilkanaście szt) i wyszło ok. Planki kładłem przez całą długość i dopiero później nacinałem poprzecznie. Kołkowanie igłą 0,6. Pokłady maluję półmatem akrylowym z dwóch powodów - nie ma problemu z przyklejeniem innych elementów i po olejowniu 3v3, mazak lub tusz minimalnie się rozlewa. Scianki z machoniu i tu olejowanie.
Załączniki
IMG_5351.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Zastanawiałem się czy pozostałe przestrzenie pomiędzy wręgami zapiankować i od razu kleić fornir, czy najpierw przykleić poszycie z wycinanki i zdecydowałem to drugie. Uznałem, że będę już miał odniesienie gdzie później poprzyklejać listwy wzmocnień poziomych oraz gdzie wypadną otwory pod armaty. Plan planem, a doszedłem do poziomu pierwszego pokładu i okazało się, że jeżeli wytnę otwory w oznaczonych miejscach to armaty nijak się będą do tego miały. Jedne za wysoko, drugie za nisko. Nie wiem czy popełniłem gdzieś błąd w oklejaniu, chociaż wszystko wycięte pod wymiar, czy tak powinno to wypadać (w wycinance i tak ten pokład jest prawie niewidoczny - ledwo co przez górny greting). Postanowiłem wstrzymać się na tym etapie i zająć zrobieniem armat, żeby dokładniej określić miejsca wycięć luków armatnich. Pierwsze problemy i znaki zapytania ale powoli do przodu. Zobaczymy jak to dalej będzie się ze sobą składać.
Załączniki
IMG_5351a.JPG
IMG_5351b.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Znalazłem odpowiedź w książce na to w jaki sposób były ułożone pokłady. Oznacza to, że jednak coś rozjechało się podczas oklejania. I tak to czasem bywa - najpierw się skręca meble a później czyta instrukcję :shock:
Załączniki
Untitled.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: oksal »

Witek... pisze:Znalazłem odpowiedź w książce na to w jaki sposób były ułożone pokłady,


Ja bym temu nie ufał. Zbyt dużo "schodków" na pokładach. Zerknij na przykład na wrak Mary Rose. Była przebudowywana w pierwszej połowie XVI w. Nieco starsza niż Smok, ale nie mieli takich schodków na pokładach. Jak tu lawety z działami przeciągać, same kłopoty. Poprzeglądałbym inne dostępne ryciny z tego okresu
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: ataman »

Np: Ilustracja nr 11 w książce Boczara: okręt wenecki - pokłady biegną na jednym poziomie. W Susan Constant (1605) pokłady są "schodkowo"
Załączniki
Pict0052.JPG
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Póki co nie dysponuję tokarką i w odlewaniu też jestem zielony więc trochę czasu zajęły próby i znalezienie sposobu na wykonanie powtarzalnych luf. Kołek bukowy obracając we wkrętarce zeszlifowałem po stożku i nałożyłem pierścienie z termokurczliwej rurki - dzięki podpowiedzi Sławka :).
Pomalowane pędzelkiem czarnym matem z domieszką złotego (farba wypsiknięta ze sprayu). Podsychającą farbę przetarłem złotolem (też ze sprayu) - niemal suchym pędzelkiem z twardszym włosiem dla uzyskania metalicznego efektu. W sumie 10 szt trafi na lawety dlatego są kompletne natomiast 18 szt będzie wklejone w luki i są zrobione tylko pierścienie które będą widoczne.
Załączniki
IMG_5371.JPG
IMG_5362.JPG
IMG_5361.JPG
IMG_5359.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "SMOK" Galeona Zygmunta Augusta

Post autor: Witek... »

Zmagania z armatami zakończone. Na górnym pokładzie będą widoczne 4 szt i te wykończone trochę bardziej, natomiast pozostałe na dolnym nie będą prawie widoczne. Kolejne zdjęcia pokazują sposób wykonania. Kółka z kołeczka bukowego stopniwo nawiercane żeby zachować centryczne wiercenie i obcinanie na wymiar.
Załączniki
IMG_5376.JPG
IMG_5375.JPG
IMG_5373.JPG
IMG_5372.JPG
IMG_5355.JPG
IMG_5354.JPG
IMG_5353.JPG
ODPOWIEDZ