Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Forum Forum modelarzy szkutniczych Stocznia - Modele kartonowe i fornirowe HMS VICTORY - Shipyard nr 41 - podróż sentymantalna

HMS VICTORY - Shipyard nr 41 - podróż sentymantalna

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne

Re: HMS VICTORY - Shipyard nr 41 - podróż sentymantalna

Postprzez Art-UR » 12 Lut 2017, 21:45

To już przesada :x , Jarek, miej chłopie nad nami litość.
    Wyciągasz z rękawa kolejne obrazki, ciekawe ile ich masz jeszcze w szafie ;)

Jarek bowiem naoglądał się nocnych "filmów dla dorosłych" i znalazł taką oto "stopklatkę":

dziob.jpg

Jarku, trzeci raz już przerabiał nie będę. Wstawiłem jednak owe "twoje" czerwone obramienia odrzwi:

1.JPG

Już wiem dlaczego nas tak wypuszczasz, abyś Ty miał "na talerzu", po naszych błędach :D

Tymczasem prace trwają przy koszu dziobowym (greting jest wycięty laserem):

3.JPG

DSC_0646.JPG

Tym razem wspólnie z Jarciem uradziliśmy, że w oryginale kołnierz grotsztagu jest zamocowany za wysoko (wina pewnie licznych przebudów):

s2.jpg
    s2.jpg (79.16 KiB) Obejrzany 2430 razy

Rysunki i plany wskazują na przelot (otwór) w stewie dziobowej ma być znacznie niżej (tak też sobie wywierciłem):

DSC_7534_jpeg.jpg

rys..jpg

Do następnego
    Awatar użytkownika
    Art-UR

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Art-UR » 16 Mar 2017, 23:04

Hej. Dzisiaj bez zdjęć z prac nad modelem, ale bardzo chciałbym utrwalić ten wpis w mojej relacji.

Tak już sobie mam, że angażując się w projekt modelarski, lubię sięgnąć nieco do atmosfery czasów, w których budowany przez mnie obiekt trwał.
    Ponieważ dłubię przy tym zacnym żaglowcu, pogrzebałem w bibliografiach kilku posiadanych przeze mnie książek marynistycznych i ułowiłem, dosłownie za grosze, bardzo fajne egzemplarze, którymi chciałbym się pochwalić/podzielić, a jednocześnie zachęcić innych do ich przeglądnięcia.

Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was jest już po ich lekturze, no ale dla mnie przynajmniej niektóre książki były (i są, jestem w trakcie z kilkoma) bardzo fajną przygodą. Zachęcam szczególnie tych, którzy pragną z praktycznego punktu widzenia poznać rzemiosło marynarzy i zwyczaje na dawnych, 19-wiecznych żaglowcach.

Niemal w każdym z egzemplarzy jest zamieszczony słowniczek terminów żeglarskich oraz rysunki z objaśnieniami nazw lin takielunku i żagli. Bardzo mi to pomogło w przyswojeniu sobie tych części okrętu/modelu, które tuż przede mną… To znakomite uzupełnienie np. do Encyklopedii Olinowania Viki autorstwa Jarcia.

Szczególnie pod tym względem polecam:

R. Dana „Dwa lata pod żaglami 1834-1836”
    dwa-lata-pod-zaglami-1834-1836.jpg
    dwa-lata-pod-zaglami-1834-1836.jpg (9.2 KiB) Obejrzany 1970 razy

Gavin Craig „Chłopiec na rei”
    Chłopiec na rei.jpg

H. Melville „Biały kubrak. Czyli świat okrętu wojennego”
    Biały kubrak.jpg

E. Koczorowski „Ludzi od masztów i żagli”
    Ludzie od masztów.jpg
    Ludzie od masztów.jpg (78.72 KiB) Obejrzany 1970 razy

Oraz pozycja obowiązkowa dla Victorowców:
    J. Dyskant „Trafalgar 1805”
    Trafalgar.jpg
    Trafalgar.jpg (44.77 KiB) Obejrzany 1970 razy
    Awatar użytkownika
    Art-UR

Postprzez lkemot » 17 Mar 2017, 09:08

Większość polaków nie przeczytało w ostatnim roku żadnej książki (drukowanej, nie mówimy o internecie), a tu popatrz.... :shock: , łamiesz zasady - szacun
    Pozdrawiam
    Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
    W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
    Awatar użytkownika
    lkemot

Postprzez ostry_gl » 17 Mar 2017, 21:39

Cześć,

Super pomysł z tymi książkami. Do tej pory wszystkie książki polecone na Kodze były świetne:
    Drewno szkutnicze, Wojna o wszystkie Oceany, Historia Wojen Morskich - przeczytałem i zdobyłem je dzięki forum i bardzo polecam.

Pozdrawiam,
    Łukasz
    Awatar użytkownika
    ostry_gl

Miejscowość: Gliwice

Poprzednia

Wróć do Stocznia - Modele kartonowe i fornirowe

Użytkownicy On-line