Karl und Marie by Konrad

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 32
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Karl und Marie by Konrad

Post autor: Konrad86 »

Witam wszystkich
Rozpocząłem budowe Karl und marie, z powodu braku miejsca plany zmniejszyłem o połowe (skala 1:60?), i teraz nie wiem czy nie strzeliłem sobie tym w stope. Jeśli nie wyjdzie to zacznę od początku w orginalnej skali.
Wrcając do modelu, poszycie kadłuba planuje zrobic 1.5mmx3mm listewek z drewna gruszy pokład z brzozy o ile uda mi sie ją kupić w Szkocji, jesli nie, to z białego klonu lub z jakiegoś innego jasnego drewna.


Szkielet zrobiłem ze sklejki 3mm
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szkielet złożyłem bez stoczni w imadle
Obrazek

Obrazek

Po złożeniu szkieletu
Obrazek

Obrazek

Krawędzie wręg pomalowałem flamastrem na czarno powinno to pomóc podczas szlifowania.
Obrazek

Kadłub wypełniam drewnem sosnowym
Obrazek

Budowę będę opierał na relacjach pozostałych użytkowników.
Mam też pierwsze pytanie w niektorych relacjach widziałem pokład z watherwayem czy są jakieś dodatkowe plany do pobrania czy każdy sobie sam przerabiał plany ?
Obrazek
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 154
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: ralfee3 »

Sprzęt widzę masz profesjonalny i profesjonalnie podchodzisz do tematu. Kibicuję. Waterway projektowałem samodzielnie, nie ma tego w planach. W skali 1:30 model nie jest aż tak wielki, aby zajmował dużo miejsca, więc rozważ budowę w oryginalnej skali według planów.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 400
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: TomekA »

Najlepszym chyba drewnem na poklad (w wersji ekonomicznej), jest buk (ang. beech). Ma malenkie cetki imitujace w skali drewno debowe.
Jesli masz dostep do gatunkow bardziej egzotycznych, to polecam na poklad holly - jasniutkie, koloru skorupki jajka, prawie bez slojow.
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 32
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: Konrad86 »

ralfee3 pisze: 05 maja 2024, 22:58 Sprzęt widzę masz profesjonalny i profesjonalnie podchodzisz do tematu. Kibicuję. Waterway projektowałem samodzielnie, nie ma tego w planach. W skali 1:30 model nie jest aż tak wielki, aby zajmował dużo miejsca, więc rozważ budowę w oryginalnej skali według planów.

Dziękuję za odpowiedź, jakiego programu używałeś do przerobienia planów?
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 32
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: Konrad86 »

TomekA pisze: 05 maja 2024, 23:15 Najlepszym chyba drewnem na poklad (w wersji ekonomicznej), jest buk (ang. beech). Ma malenkie cetki imitujace w skali drewno debowe.
Jesli masz dostep do gatunkow bardziej egzotycznych, to polecam na poklad holly - jasniutkie, koloru skorupki jajka, prawie bez slojow.
Z dostępem do drewna mam spory problem w marketach budowlanych jest tylko sosna i dąb.
Czy na forum jest jeszcze ktoś z UK, kto mógłby podzielić się gdzie kupuję drewno ?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 400
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: TomekA »

Byc moze sa inni koledzy z Twoich stron, nie wiem...
Ostatnio na Kodze cisza, wiekszosc starych wyzeraczy sie z forum wycofala, pozostali przewaznie siedza cicho, a mlodziaki nie zabieraja glosu - pewnie tylko ogladaja zdjecia nadeslane przez innych...

Nie wiem, jak u Ciebie w Szkocji. U mnie, tj. pld. Kalifornia, to ja nawet nie udaje sie do marketow budowlanych w poszukiwaniu odpowiedniego drewna, szkoda tracic czas, bo tam tylko podobnie jak u Ciebie, sosna, swierk, dab i topola - gatunki uzywane w budownictwie.
Tu sa tez i inne tartaki, sprzedajace gatunki drewna twardego (hardwoods), lisciaste i iglaste - dla glownie stolarzy meblowych, np. brzoza, buk, jablon, czeresnia, sliwa, orzech, jesion, inne owocowe, itp... Bywaja tez, jeszcze rzadsze outlety - spacjalistyczne sklepy/tartaki z gatunkami egzotycznymi dla np. lutnikow, - bukszpan, holly, heban, mahon, peroba...
Musisz sie szerzej rozejrzec w swym terenie.
A w ogole, to, skoro siedzisz w Szkocji, powinienes, przynajmniej teoretycznie, znac jez. angielski - przeto polecam znacznie wieksze miedzynarodowe forum modelarzy szkutniczych, Model Ship World - towarzystwo z calego swiata, bardziej aktywne niz Koga, suppliers of materials tez miedzynarodowi. Na pewno jest tam szereg kolegow i ze Szkocji.
Zapisz sie tam i zapytaj, - nie watpie, ze ktos Ci odpowie i doradzi. Na ich stronie istnieja i sie reklamuja dwa zrodla specjalistycznego drewna dla modelarzy - albo Ci stamtad dosla jakas deche gatunku ktory Cie interesuje, a z ktorej sobie potniesz odpowiednie kawalki czy listwy, albo tez podasz im dokladne wymiary i ilosc listewek, to Ci potna i przysla.
Albo tez, poszukaj sobie na internecie inne zrodla w UK.
To takie moje trzy grosze...
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 154
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: ralfee3 »

Dziękuję za odpowiedź, jakiego programu używałeś do przerobienia planów?
Używam darmowego programu Inkscape.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
gieber
Posty: 108
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: gieber »

Cześć

O drewno na modele warto zapytać w sklepach z fornirami dla stolarzy meblowych.
Sam kupuję w sklepie "Zagłoba Drewno Egzotyczne" oprócz forniru mają w ofercie obłóg i grubsze deski z przeróżnych gatunków drewna. U nas funkcjonuje przynajmniej kilka innych sklepów o takim profilu np. "CDO Centrum Drewna i Oklein".
Myślę, że analogiczne sklepy działają również w Szkocji.

Natomiast w kwestii wypełnienia szkieletu mam propozycję żebyś wypełnił go balsą. Dużo łatwiej ją zeszlifować a kupić ją można w każdym sklepie modelarskim czy z artykułami dla plastyków (przynajmniej w Polsce).
Pozdrawiam
Grzesiek
Bounty http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=31443
Łódź Oseberg https://www.koga.net.pl/forum/523/45549.html?p=59205#p59205
Allege d'Arles https://www.koga.net.pl/forum/7/47745.html?p=92327#p92327
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 32
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: Konrad86 »

Forum jednak wciąż żyje, dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 32
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Re: Karl und Marie by Konrad

Post autor: Konrad86 »

Szkielet wypełniony i wyszlifowany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wkleiłem też drewniane klocki uchroni to wręgi przed połamaniem podczas poszywania kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Mam też kolejne pytanie, jakiej długości desek używano do poszywania kadłuba ?
ODPOWIEDZ