Galeon pocz.XVII w.

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Przymiarka ostatnich zrefowanych żagli, bezanmasztu i bonawentury.Jeszcze kilka linek,działka relingowe czyli falkonety oraz proporce bojowe i koniec relacji.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

To już ostatnie linki na modelu.Jeszcze czekają prace bosmańskie.Klar na pokładzie oraz parę detali i...wodowanie.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Dzięki za gratulacje.Jakkolwiek ostateczna bryła galleonu nie ulegnie zmianie to czeka mnie jeszcze parę szczegółów do wykonania.Proporce,zamocowanie falkonetów.Myślę też nad pertami,(sugestia Bratka)chociaż w uproszczeniu.Jakby je podwiesić żeby nic nie uszkodzić.Górne reje mogły być zwijane z bocianich gniazd bo były dosyć krótkie ale fok i grotreja musiały mieć perty.Majtki chyba okrakiem na nich nie siedziały podczas zwijania.;) Tak sobie tylko dywaguję.Ostatecznie model nie jest robiony do konkursów ale jako domowa ozdoba do gabloty i pewne niedoskonałości ujdą w tłoku.Definitywne zakończenie prac będzie udokumentowane jeszcze paroma zdjęciami i to już będzie koniec tej relacji.Ewentualne następne prace nastąpią póżną jesienią ale jeszcze będę się zastanawiał co to będzie.

Adam,też masz końcówkę przy swoim E.Budowanie Twoje o wiele dłuższe ale jakże doskonałe.No i będziemy także niedługo świadkami nowych narodzin.Ciekawe co to będzie?

Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
firdajan
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Humenne Slowacja","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: firdajan »

Dobrý deň, dúfam že slovenčina nevadí.
Prekrásne, nádherné dielo. Sledujem od začiatku.
Myslím, že ho môžete pomenovať, je to anglická galeóna WHITE BEAR po jednej z prestavieb v r. 1599.

Jano
Obrazek
Ora Et Labora
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Piękne dzięki Nino i Jano.
Jak dobrze,że bez tłumacza można rozumieć bratni język.
Prawdopodobnie model galeonu który był znaleziony jako wotum dziękczynne w jednym z kościołów w Sztokholmie był wzorowany na angielskim galeonie White Bear.Ale nie mamy miarodajnych żródeł.To są tylko przypuszczenia.Faktem jest,że w tym okresie w Anglii budowano podobne jednostki.Ale czy tak właśnie wyglądał hipotetyczny Biały Niedżwiedż?Tego nie możemy być pewni.W każdym bądż razie plany które opracował Peter Kirsch w swojej książce nawiązywały do okresu pocz.XVII wieku.Przy budowie mojego modelu nawiązałem do tej epoki bez określenia nazwy galeonu.Dało mi to możliwość swobodnej budowy, kształtując model według własnego upodobania ale bez zbytniej fantazji.I jeśli nazwa okrętu jest pochodną galionu.Mój model mógłby nazywać się Mały Lew.W tym okresie jeśli obowiązywała jakaś standaryzacja w budowie małych galeonów,to ona dotyczyła, tak myślę, budowy kadłuba.Wszystko inne podlegało indywidualnym zapotrzebowaniom i gustom.
Jako model historyczny nie spełnia kryteriów ale jako obraz tej historii ,myślę,że powinien.I to by było na tyle z mojego wywodu.
Cieszę się,że model się spodobał.I to jest najważniejsze.

Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Zmodyfikowałem podstawkę.Delfinki wyskakujące na fali trochę ją ożywią.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Mała sesja zdjęciowa przed zakończeniem relacji.Czekam teraz na gablotę.Konkretnie dodatkowy mebel do przedpokoju z oszkloną gablotką.Żona trochę nosem kręci,że będzie nieco ciasno ale stanowczo nie protestuje.Chyba się już oswoiła z tą myślą.:)

Dorobiłem proporce ,,furkocące" na wietrze i działka relingowe.Trochę bałaganu na pokładzie zostawiłem aby nie było za sztucznie.Bosman chłop wyrozumiały,udawał,że nie widzi.

Pozdrawiam.Kazimierz.

P/s.Sytuacja sprawiła,że w tym roku nie wezmę udziału na spotkaniu w Tczewie.Życzę więc wszystkim uczestnikom miłego pobytu,wymiany doświadczeń.A także ogromnego stada Żubrów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Oto efekt kompromisu z drugą połówką.Zamiast typowej gabloty,gabloto-szafka.Dodatkowe szuflady załagodziły nieco obawy"zagracenia".Wilk syty i owca cała.;)
Takim oto sposobem postawiłem kropkę nad "i"tej relacji.Dziękuję wszystkim wiernym kibicom którzy przez prawie dwa lata towarzyszyli mi dzielnie służąc radami i nie szczędząc pochlebnych opinii.Cieszę się,że mogłem być przydatny kolegom stosując niektóre rozwiązania ułatwiające nasze prace.Myślę,że odezwę się jeszcze,chociaż termin nieokreślony.

Pozdrawiam wszystkich.Kazimierz.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Dziękuję Wam koleżanki i koledzy za ten festiwal gratulacji.Czuję się zobowiązany do kontynuowania następnej budowy i prowadzenia relacji nie bacząc na metraż mieszkania.Z małżonką zawsze mogę iść na kompromis:)Pozdrawiam serdecznie wszystkich.Kazimierz.

KONIEC!!!
Awatar użytkownika
Kestas
Posty: 17
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: Kestas »

Witam, piszę z tłumaczem, może to będzie trudne do zrozumienia.Chcę zapytać co szerokość i długość,:S Dzięki
Obrazek
Obrazek
Zablokowany