SOLEIL ROYAL / OZDOBY DZIOBU / FIGURA GALIONU

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 3 miesięcy temu

DZIÓB

Wersja kolorystyczna projektu Beraina

Wyodrębniony detal dziobuW relacjach francuskich znalazłem rysunki dopasowujące elementy z ryciny powyżej do modelu (i tu nie pamiętam czy zestawu Sergal czy OcCre z kolekcji).Figura galionowa


Ewidentnie wg projektu Beraina

 
Michel Saunier

Hmm... tylko co jest po drugiej stronie dziobu?
 
W najnowszej kolekcji Soleil Royal DeAgostini po drugiej stronie jest taka sama postać.
 
88 wm
 
31 wm
 


FIGURA GALIONU w KOLEKCJI


W kolekcji (starszej DeA) dostaniemy figurę galionową (trochę dziwna postać ze "złamanym karkiem") - odlew z metalu - do pomalowania.I tu każdy może wykazać się własną inwencją np. złoto jak powyżej (mniej lub bardziej złote, z patynowaniem lub bez) ochra jak było w zwyczaju lub malowanie na kolor czarny ;-)


zwróćcie uwagę, że tu modelarz poprawił postać na hippokampie (pół koń, pół ryba)

Jednak temat nie o tym.
Na wspomnianym już francuskim forum kolega luckybrunel zwrócił uwagę na inne, błędne usytuowanie figury galionowej,

https://5500.forumactif.org/t2470-soleil-royal-1669-collection-altaya

a jak widać na wzorach powyżej figura znajduje się na przedłużeniu ornamentów w szczelinie między listwami nosa, a nie w tym miejscu jak w kolekcji (na zdjęciach).

MODYFIKACJA

Pierwsze próby modyfikacjii dalsze

z poszerzeniem szczelinyBudowa jest jeszcze w trakcie, więc nie ma końcowego efektu.

Będąc przy stewie z nosem i kolanem, przedstawię waloryzację tego detalu (wg rysunków) - uproszczonego w kolekcji do trzech elementów.Ozdoba w szczelinie

https://modelshipworld.com/topic/16870-le-soleil-royal-by-nek0-marc-yeu-172/?tab=comments#comment-522396


____________________________
 
Poszukuję informacji na temat: co przedstawia figura galionowa Soleil Royal?

We wszystkich przedstawieniach SR widzimy hippokampa (hippocampus) - półkoń, półryba (spotkałem się z opinią, że to powinien być raczej hippogryf).Pomijając morskiego konia, kim jest postać na jego grzbiecie.

W przedstawieniach nawiązujących do mitologii znalazłem kilka postaci powiązanych z hippokampami, jak np. Amphitryta w scenie „Porwania Amphitryty przez Posejdona”.Amphitryta – w mitologii greckiej jedna z najbardziej znanych nereid (lub okeanid); bogini morza (królowa Morza).
Uchodziła za córkę Nereusa i Doris lub Okeanosa i Tetydy. Ze swoim mężem, bogiem Posejdonem, miała syna Trytona oraz córki: Rode (Rodos) i Bentesikyme.
Posejdon, aby pojąć ją za żonę poprosił o jej rękę ojca Amfitryty Okeanosa.
Wraz z Posejdonem sprawowała władzę nad morzami, a zarazem była uosobieniem piękna morza. Posiadała umiejętność przemieniania ludzi.

Jej atrybutami były: delfin, diadem, berło, muszla w kształcie rogu.

W sztuce Amifitryta ukazywana jest zazwyczaj razem z mężem na rydwanie zaprzężonym w hippokampy, jako poważna niewiasta, z welonem lub siatką na włosach, często także w otoczeniu delfinów i ryb. Znane jest przedstawienie m.in. na rzymskiej mozaice z Konstantyny w Algierii, IV w. n.e. (obecnie w muzeum w Luwrze).


Na hippokampie przedstawiany był też sam Posejdon,również "...córka Posejdona ???, bardzo piękna i muzykalna dziewczyna...".Ostatnie jakie znalazłem to Thetis - Tetyda (tytanida) na hippokampie, niosąca tarczę Achillesa.Tetyda - w mitologii greckiej bogini i uosobienie „żeńskiej” siły rozrodczej morza; jedna z tytanid.
 
 
Pozdrawiam
Karol