Zeszyt 57 / Montaż pomostów / Sprostowanie i waloryzacja

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 4 miesięcy temu

SPROSTOWANIE

W instrukcji zeszytu 57 przeczytamy o montażu parapetów (elementy z sapeli z poprzedniego zeszytu).
Na mój gust są to raczej pomosty łącznikowe, łączące pokład dziobowy z ćwierćpokładem.
Sprawdziłem w kolekcji zachodniej i rzeczywiście będą tam schodnie (zeszyty 108 I, J i 120 D, E).W zestawie Mantua też widać te pomosty.


Dalej instrukcja mówi o przygotowaniu sześciu belek 5 x 5 mm (po trzy na burtę) na których oprą się pomosty.
zilustrowałem zdjęciami Marka z blogu

DLA WALORYZUJĄCYCH


Dla zwiększenia realizmu można dać na te pomosty deski pokładu (3 x 5 mm lub taką szerokość jaką przyjęliśmy do deskowania pokładów),
na przykładach powyżej widać deskowanie pomostów

a do montażu zwiększyć wsporniki do pięciu belek (między otworami ambrazur),
dodatkowo na wspornikach można dorobić podpory pomostów (jak podpory balkonowe lub węzłówki)


plan Mantua

lub same podpory jak to widzimy u ś.p. Andrzeja i na Hermione i innych.


Hydronik, Victory


Hermione, podpory na burcie z prawej strony zdjęcia

Najlepiej to widać na tym zdjęciu


Le Fleuron

Na krawędzi pomostu można dać listwę maskującą, gładką (jak na licach pokładów) lub profilowaną - to zależy od konwencji jaką przyjmiemy.W temacie Marek napisał:

Pomosty SR nad pokładem głównym


Oprócz aspektów waloryzacji wymienionych przez Karrexa jest jeszcze jeden bardzo istotny powód do ewentualnej innowacji - utrzymanie kąta pomostu względem pokładu.

Pomost jest wykonany ze stosunkowo sztywnego drewna gruby 2 mm i szeroki 15 mm. W miejscu montażu występuje ugięcie w dół pomiędzy 3-4 mm. W większości modeli dodatkowo obserwować będziemy łukowe ugięcie burt w płaszczyźnie pionowej do wewnątrz. Aby je zlikwidować trzeba użyć solidnej siły podczas montażu pomostów. Dodatkowo burty w miejscu styku z pomostem mają połączenie skośne. To w skutkach przy trzech podporach klejonych pod katem do burty może i będzie powodować trudność równoległego do pokładu ustawienia pomostu.

W egzemplarzu "jasnym", aby sprostać instrukcji, "wycisnąłem soki" z burt i dechy pomostowej. Udało się, ale to bardzo trudne.

Aby wyeliminować element siły, potu i złości, a uzyskać pożądaną równoległość płaszczyzn w wariancie "ciemnym" zastosowałem (jak również radzi Karol) pięć dodatkowych podpór pomostu po każdej stronie z zastosowaniem wbrew sztuce szkutniczej góralskich zastrzałów dla ozdoby.


_________________Dobrze, że Marek zwrócił uwagę na problemy przy wklejaniu pomostów. Dla waloryzujących to dość istotna informacja.

Co do autorskich "góralskich zastrzałów" podpór faktycznie nie są szkutnicze (ale można powiedzieć oryginalne i niepowtarzalne ;-) ), szukałem jakiś wzorów potwierdzających Marka rozwiązanie, ale jak widać nawet w kodze stosowano węzłówki.


Kamper Kogge

Co prawda takie podpory są możliwe, ale zbyt archaiczne - poniżej XV-wieczna karaka.


Peter von Danzig, Mirek77

Dopasowanie pomostów


Jeżeli modelarz zdecyduje się na węzłówki/podpory, to siłowanie się z pomostem w trakcie klejenia, może spowodować wyłamanie podpór, dlatego polecam przed wklejeniem dopasowanie pomostów do istniejących łuków (ugięcie pokładów i wypukłość burt).
Aby uzyskać ugięcie pokładu głównego i górnej krawędzi burty wystarczy namoczyć spód pomostu (nanieść ciepłą wodę kilkakrotnie pędzelkiem lub mokrą gąbką). Po kilku minutach listewka sama się wygnie - sprawdzamy czy to ugięcie pokrywa się z pokładem. Jeśli się pokrywa podkładamy pod listwę jakiś dystans z czegokolwiek, unieruchamiamy końce listwy i suszarką utrwalamy kształt (jeżeli brak suszarki, to pozostawiamy do wyschnięcia). Można namaczać Denaturatem - szybciej odparowuje.


przykład podkładki z "czegokolwiek" i unieruchomienia końców listwy

Ugięcie można też uzyskać na parze (pamiętać należy żeby zachować ostrożność i się nie poparzyć - polecam trzymać końce klamerkami)Wygiętą listwę przykładamy od wewnątrz do burty (powinna w środku być szczelina), zeszlifowujemy przy końcach po łuku, aż do zniwelowania szczeliny i uzyskania łuku burty. Dla zwiększenia realizmu możemy podszlifować listwę pomostu na drugiej (długiej) krawędzi w środkowej części, aby szła po łuku na całej długości i miała jednakową szerokość. Doklejka listwy maskującej na krawędzi zniweluje te "zeszlifowania".Podobne prace dopasowywania do burt (z tą różnicą, że na zewnątrz burt) będziemy robić przy ławach tarlepowych.

_________________
_________________
Pozdrawiam
Karol