DESKOWANIE POKŁADÓW


Nie mam pewności, ale w zeszycie 10 będą prawdopodobnie pokłady wydrukowane na papierze.
Kto chce przyklei sobie "pokład" z kolekcji, a ambitniejszym myślę, że mogę zasugerować wykonanie deskowania z forniru 0,6 mm (miękkie jasne - brzoza, lipa, olcha, można podbarwiać bejcą lub szare - orzech afrykański, orzech amerykański. Patrz FORNIRY).
W relacji (linki w » Czarna Perła / Linkownia) jak widać modelarze stosują na pokłady również ciemne gatunki fornirów np. palisander i dodatkowo dobarwiają bejcą.

http://modelshipworld.com/userupload/10884/37.jpg

http://modelshipworld.com/userupload/10884/40.jpg
czy

http://modelshipworld.com..._2867_2_112.jpg

https://modelshipworld.com/index.php?/forum/10-build-logs-for-ship-model-kits/&page=6

Mellpapa również pokazuje wykonanie pokładów z drewna, od rozrysowania deskowania do trenails czyli gwoździowania (kołkowania).


Przypomnę, że w pierwszym modelu BP pozostawił jasne pokłady.

Od HBP-008
http://mellpapa.lolipop.jp/hachetteBP-008.html
do HBP-009-01
http://mellpapa.lolipop.jp/hachetteBP-009-01.html

Przykłady deskowania mamy opisane na naszym forum w tematach o
deskowaniu
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?t=16

o treenails
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?t=19

o imitacji uszczelnień
http://santisimatrinidad....topic.php?t=122

_________________

Jeżeli ktoś zdecydował się na wykonanie własnego pokładu z listewek fornirowych, ale "wymięka" ;-) przy wykonaniu kołkowania, to mogę przedstawić metody zastępcze :lol:

W instrukcjach kolekcji (Santisima Trinidad, HMS Victory) przeczytamy, że taką imitację gwoździowania możemy wykonać ołówkiem (dodam od siebie, że również dobrze zaostrzoną kredką brązową czy sepią). Nie polecam pisaków czy cienkopisów, gdyż się "rozpływają" na drewnie. Ponadto przy lakierowaniu mogą się bardziej "rozpływać" lub rozmazywać, brudząc pokład. Być może w modelu Czarnej Perły, która to została wydobyta z otchłani, nie ma to znaczenia i nie wszystko musi być na niej piękne i czyste ;-)

Kolejną metodą może być wykonanie imitacji kołkowania przy pomocy igły lekarskiej o odpowiedniej średnicy (dobranej do skali modelu). Jednak igłę trzeba odpowiednio przysposobić, zeszlifowując ostrze na płasko (np. taką igłę mam po pustym pojemniku po tuszu do uzupełnienia kartridża drukarki calidad solo) i dodatkowo trzeba naostrzyć igłę wewnątrz (frez czy wiertło musi wejść w środek igły):



I tak przygotowaną igłą odciskamy imitację kołków, bardzo delikatnie bo przy źle przygotowanej igle środek kołka potrafi wylecieć, zostawiając dziurkę. Po lakierowaniu czy olejeniu to nacięcie bardziej się uwidacznia.


przykład kołkowania igłą z modelu kolegi Romka


____________________________

Jak już wiemy z czego będziemy robić pokłady, to jeszcze powinniśmy określić wymiary desek i układ deskowania.

Co do pokładów (tych z kolekcji, wydrukowanych na papierze), mam obiekcję co do szerokości desek, przy tej skali* wydają mi się zbyt wąskie. W najszerszym miejscu mamy 54 deski i jeszcze kawałek. Moim zdaniem ta szerokość bardziej pasuje do skali HMS Victory (1:84) niż do Czarnej Perły.

Ci koledzy, którzy obserwują relację Japończyka, wiedzą, że mellpapa rozrysował 25 desek plus dwa waterway'e plus 2 razy po niecałej desce, co dało 5 mm szerokości na deskę. Długość ok. 138 mm.
Układ deskowania i gwoździowania zaczerpnięty z "The anatomy of Nelson's ships" C. Nepean Longridge,



czyli deska podzielona na 5 części a układ powtarza się co 4 deski
(z modyfikacją dwóch kołków na łączeniu desek).



Mellpapa zrobił lustrzane odbicie układu, z deską na osi pokładu. Można tak, ale też można zrobić układ ciągły**.

W książkach opisujących deskowanie z epoki (również na HMS Victory) spotkamy się z innym układem. Mianowicie McGowan w "HMS Victory, Her Construction, Career and Restoration" przedstawił taki układ:


czyli deska dzielona na 4 części i 3 deski pomiędzy powtarzającym się układem.

_________
**) Wyjaśnię układ ciągły. Ja zaczynam plankowanie od desek na środku (osi) pokładu (jeżeli wymaga King Plank to wtedy te deski są szersze) i kolejne pasy układam wg wybranego układu raz z jednej strony raz z drugiej zbliżając się do burt (waterway'ów).


Gwoździowanie uzależnione było od szerokości desek np.
(cyt. za Ryszardw)
wg Mondfelda dla szer. do 9 cm bodaj stosowano 1 gwóźdź.
Dla szer do 12 cm 2 gwoździe na skos,
a dla 16 cm 2 gwoździe równolegle.
Nie pamiętam dokładnie granic szerokości.
Chodziło o to by deski nie pękały.

---------

Cofnijmy się do epoki. Wg danych (z epoki i z Victory), deski na pokłady miały ok. 15 - 17 cm nawet 20 cm (planka królewska przekraczała nawet 30 cm).

Na Bounty i Sztandarcie, replikach na których byłem, deski miały ok. 13,5 cm.

Czyli szerokość listwy na pokłady mają odpowiednio ok. 3 mm, 4 mm. Długość 127 mm.

Jak widać nie ma jednoznacznych wymiarów, układów deskowania czy gwoździowania. Każdy może sobie wybrać własne rozwiązanie.

*) skala modelu nie została podana, po porównaniu wymiarów modeli made in China przyjąłem, że Czarna Perła z kolekcji jest w skali 1:50.
_____________________________________________________________

Co do wymiarów desek pokładowych to szerokość 4 czy 5 mm jest wg mnie bardziej wiarygodna (i łatwiejsza do wykonania ;-) , niż 3 mm), długość ok. 120 mm (ew. najbliższy temu wymiar między wręgami), 3 mm szerokości i 83 mm długości (jak wyszło kol. bartexowi01) bardziej pasuje do modelu HMS Victory w skali 1:84, ale tu się chyba powtarzam ;-) .

Cytat:
...
Mellpapa zrobił lustrzane odbicie układu, z deską na osi pokładu. Można i tak, ale też można zrobić układ ciągły**.
(...)
_________
**) Wyjaśnię układ ciągły. Ja zaczynam plankowanie od desek na środku (osi) pokładu (jeżeli wymaga King Plank to wtedy te deski są szersze) i kolejne pasy układam wg wybranego układu raz z jednej strony raz z drugiej zbliżając się do burt (waterway'ów).
...


Jeszcze małe sprostowanie dot. pokładów mellpapy, a dokładnie układu deskowania. Na jego stronie można pobrać plan deskowania, który jest lustrzanym odbiciem na osi kadłuba.
Jak wynika z planu zamieszczonego na naszym forum przez Emila


Cytat:
...
wzmocnienie pokładu jakim jest King plank nie było stosowane na pokładach działowych, czyli w tym wypadku, schemat pokazany w planach dotyczyć mógł w zasadzie jedynie Quarter decku, czy półpokładów.
...


na pokładach po drugiej stronie od osi jest taki sam układ (kontynuacja), a nie lustrzane odbicie.

Zrobiłem orientacyjny rysunek z deską królewską i ciągłym układem.



Poszycie bez king plank - wystarczy z rysunku usunąć king plank i rząd nr 1 nad... lub pod :-) .

_________________