Forum Koga • Strona główna - Koga Portal - Modele - Żaglowce - Statki - Okręty - Forum modelarskie • Szkuner - America
Strona 1 z 2

Szkuner - America

: 12 sty 2006, 20:20
autor: Evelion
Witam!!

Mogę nareszcie uchylić rąbka tajemnicy :) Zauważyłem u siebie pewną zależność. Buduje modele na zmiane raz starsze raz młodsze. Tak więc przyszła kolej na jakąś młodszą konstrukcję.

Oczywiście jak to zwykle bywa najpierw się zbiera plany a potem się wybiera co tutaj zbudować. Użekła mnie ta smukła sylwetka kadłuba i te ogromne żagle. :) Plany mam z zestawu Mamoli, jeśli ktoś z grona ma jakieś zdanie na ich temat chętnie posłucham.

Przy okazji tego projektu kupiłem sobie sklejke wydawała się jakąś taka tania to sobie kupiłem więcej.

Obrazek

Prawdziwa jednostka byłą czarna z tego co mi wiadomo, dlatego poszycie chcę zrobić z orzecha zastanawiam się tylko na miedziowaniem kadłuba. jełśi go zrobię to po co tracić orzecha i czas i nakład pracy na dopasowywanie listewek skoro i tak przykryje je potem miedzią. Zasłonięty obszar zrobię chyba z jakiegoś tańszego drewna albo przynajmniej z takiego jakiego mam w sporych ilościach.

Powycinałem już grodzie, potrzebuje jeszcze oszlifować ten zapas jaki zostawiałem sobie na wycinanie ręczną piłką. Martwię sie tylko czy oaby w środku nie jest za mało tych grodzi ?? Jeśli użyje listewek maksymalnie 1,5 mm to w srodkowej części może być za miękko i burty będą mi isę uginały, a nie wiem czy dam rade wykreślić sobei dodatkowe wręgi. Jeszcze nad tym popracuje.

tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

[img][img]http://www.starzaki.eu.org/~Evelion/domowa/america/america_003.jpg[/img]

A teraz wracamy do pracy, Szczęściem mam troche czasu. :)

Odp:Szkuner - America

: 13 sty 2006, 22:55
autor: vegelus
Myślę że listewki ni ebedą się uginały gdyż kleić je będziesz do wręg oraz do samych siebie. Stworzy sie dość zwarta skorupa która będzie odporna na zginanie. Ważne tylko abyś przyklejał listewki do siebie na cełej długości ich krawędzi.
Gratuluję projektu.
Mi osobiście ta jednostka się nie podoba ale będę obserwował.
Ja właśnie kończę wyrysowywać szkielet HMS Speedy w Corelu i w przyszłym tygodniu zchodzę do piwnicy robić małe deseczki ;)

Odp:Szkuner - America

: 14 sty 2006, 07:26
autor: mirek
Evelion napisał:
Powycinałem już grodzie, potrzebuje jeszcze oszlifować ten zapas jaki zostawiałem sobie na wycinanie ręczną piłką. Martwię sie tylko czy oaby w środku nie jest za mało tych grodzi ?? Jeśli użyje listewek maksymalnie 1,5 mm to w srodkowej części może być za miękko i burty będą mi isę uginały, a nie wiem czy dam rade wykreślić sobei dodatkowe wręgi. Jeszcze nad tym popracuje.

:)


Dokładnie przeanalizuj sobie plany jakie posiadasz , Z tego co wiem to w zestawie Mamoli zastosowano pokrycie dwuwarstwowe . Pierwsze pokrycie wykonane jest z listewek Abahi o gr. 2 mm a drugie z forniru orzechowego o gr.0,6 mm więc razem wychodzi ok. 2,6 mm . Przy zastosowaniu pokrycia jednowarstwowego ja raczej zastosowałbym listewki o gr. minimum 2 mm . Pokrycie listwami o gr. 1,5 mm jest stanowczo moim zdaniem za cienkie i po przeszlifowaniu może okazać się zbyt delikatne
Listewki z orzecha jak planujesz dałbym tylko do linii gdzie zaczyna się pokrycie blachą miedzianą bo istotnie szkoda tego materiału .

Odp:Szkuner - America

: 21 sty 2006, 16:21
autor: Evelion
Witam.

Ha!! nareszcie koniec tygodnia, Czas kiedy można wreszcie przysiąść do swojego hobby. Obklejam właśnie szkielet listewkami. Robie poszycie jednowarstwowe, górna widoczna cześć z orzecha 1,5 mm. staram się robić zgodnie z zasadą poszywania. Dolna natomist, która będzie ukryta pod miedzią zrobie z buku.

I w tym momencie nasuneło mi się pewne pytanie. Chciałby zrobić imitację jakiegoś kołkowania. Jednak to raczej taka "współczena" jednostka. Chyba raczej już nie stosowano drewnianych kołków a przynajmniej żelazne gwoździe. Tak przynajmniej mi się wydaje. pół nocy przeszukiwałęm czeluści internetu i nie znalazłem żadnych danych na ten temat. Przynajmniej odnoście tej jednostki. Mógłbym zrobić gwoździe z mosiężnego drutu ale boje się że będzie to za bardzo się wyróżniało na tle ciemnego orzecha. Na pokładzie też chciałbym zrobić gwoździe jednak tam bęidze drewno jasne, chyba olcha. więc powinno to współgrać. Co myślicie na temat tych gwoździ ?? Nie ukrywam że liczę na jakąś podpowiedź. :)

Zrobiłem mała próbe, po kolorach jest miedź, mosiądz, stal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Odp:Szkuner - America

: 21 sty 2006, 19:04
autor: RomekS
W moim odczuciu, jak najbardzie subiektywnym,

wybralbym miedz.

We wspolczesnych drewnianych jachtach stosuje sie gwozdzie miedziane...
i druga sprawa, miedziane wygladaja "tak jakos powaznie"
nie swieca sie za bardzo i sa .... no nie wiem ... po prostu pasuja.

Niepodobaja mi sie natomiast zupelnie stalowe, pomijam fakt ich obrobki..

Jakie stosowano w rzeczywistosci to nie mam zupelnie pojecia.

Oczywiscie sa to moje pozbawione jakiegokolwiek poparcia wywody estetyczne....

:) :)

Odp:Szkuner - America

: 24 sty 2006, 00:09
autor: Evelion
Witam

pod koniec tygodnia model wygląda tak. poszycie czeka jeszcze szlifowanie, wygładzanie i mała korekta gdzieniegdzie. Brakuje jeszcze falszburty jeśi tak można to nazwać. Tak jak pisałem wcześniej spodnią część żrobiłem bardzo niebale i szerokich na 10 mm listewek :) ale to dlatego że i tak będzie to przykryte miedzią więc nie chciałem tracić czasu na zbędne dopracowywanie poszycia, którego i tak nie bęidze widać. tak samo zrobiłem ze stewami. ładnie wpasowałem rufową i dziobową nie robiąc całej stępki. Ty razem wyszło to o wiele lepiej niż w NINIE. Z tymi gwożdziami to w końcu nie iwem ale chyba zrobie miedizane jak mówił Romek. spytałem się też kilku laików które im się lepiej podobaja i też wskazywali na miedziane. Ale chciałbym zrobić jak najbliżej orginału, mozę jeszcze ktoś mi podpowie zanim się za to wezmę. Narazie mam jedno zdjęcie jak będę miał lepsze światło postaram się zrobić lepsze.

Obrazek

Odp:Szkuner - America

: 28 sty 2006, 12:50
autor: Evelion
Witam.

Prace nad kadłubem trwają nadal. Zaczyna już nabierać krztałtów. Czeka mnie teraz wyginanie listewek w takie łądne U ciekawe ile z nich się połamie ?? :) spodnią część kadłuba pomaluje lakierem żeby folia lepiej się trzymała. Model wygląda tak:

[img]%20[img]http://www.starzaki.eu.org/~Evelion/domowa/america/america_006.jpg[/img]erica_

[img]%20[img]http://www.starzaki.eu.org/~Evelion/domowa/america/america_009.jpg[/img]

Odp:Szkuner - America

: 01 lut 2006, 23:26
autor: Evelion
Witam.

Pracuje teraz nad imitacją gwożdzi, jednak zrobie miedziane. Narazie widać je w zalezności od kąta padania światła, czasami ich praiw enie widać czasami świecąjak na zdjęciach. Powiem że są na całej długości falszburty, mimo że tego nie widać. jednak malowanie powinno zmienić ten widok. tak przynajmnie wyszło na mojej próbnej deseczce.

[img]%20[img]http://www.starzaki.eu.org/~Evelion/domowa/america/america_011.jpg[/img]

Odp:Szkuner - America

: 02 lut 2006, 10:03
autor: marekk
Myślę, że może przyda Ci się ta strona: http://www.americanhistoricsail.com/yacht.htm
i oczywiście powodzenia przy budowie.

Odp:Szkuner - America

: 27 maja 2006, 01:06
autor: Evelion
Witam.

Po dośc długiej przerwie wracam do pracy nad moim modelem. od spodu zostało mi miedziowanie ale nei mam jeszcze folii więc zabieram się za pokład. Farba która miała imitować smołowanie desek często zbyt bardzo pownikałą w drewno na końcach listewek przez co teraz są czarne plamy, widac farba była za rzadka czy jak, następnym razem muszę wziąśc to pod uwagę, niestety już za późno. narazie na pokładze zamontowana tylko przednia zejściówka.

[img]%20[img]http://www.starzaki.eu.org/~Evelion/domowa/america/america_013.jpg[/img]