Forum Koga • Strona główna - Koga Portal - Modele - Żaglowce - Statki - Okręty - Forum modelarskie • TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87
Strona 1 z 35

TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 02 sie 2015, 22:28
autor: acdd
Cześć Wszystkim!

Mam na imię Łukasz

Postanowiłem zrelacjonować budowę tankowca TMS Seatrout. Ponieważ jestem jestem początkujący proszę o wyrozumiałość :)

Dla czego tankowiec? Wystarczy obejrzeć na Discovery jak powstaje Emma Maersk by zapragnąć zbudować własnego giganta :) A tak poważnie zawsze fascynowały mnie rzeczy związane z przemysłem... stocznie, huty czy rafinerie... tankowiec jest czymś pośrednim... Dla czego skala 1:87? Myślę że H0 wyjaśnia wszystko... nie mniej od dawna interesuję się modelarstwem kolejowym dla tego fajnie by było móc postawić kiedyś model na makiecie kolejowej :)

Kilka słów o modelu jak i moich zamiarach względem niego :)
Jest to model kartonowy wydawnictwa HMV... Chcę wykonać go w drewnie...
Zeskanowałem model do formatu PDF a następnie przy użyciu aplikacji Corel i Autocad przeprojektowywałem wręgi do potrzeb modelu RC...

Wręgi zostały wycięte techniką laserową w sklejce pachnącej sosną o grubości 4mm
Poszycie zostało wykonane przy użyciu sklejki brzozowej lotniczej 1mm...

Model ma długość 218cm szerokość 37cm wysokość do pokładu głównego 20cm...

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 02 sie 2015, 22:50
autor: acdd
Mały podgląd na to jak będzie prezentować się całość...

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 02 sie 2015, 23:08
autor: acdd
Załączam kilka zdjęć kadłuba...

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 02 sie 2015, 23:33
autor: acdd
Jeszcze kilka zdjęć kadłuba...
Sam kadłub muszę jeszcze mocno doszlifować wygłaskać i dopieścić... Mam jednak pytanie... Domyślam się że wodoodporność statku uzyskuje się poprzez pomalowanie jego zewnętrznej strony żywicą... używam żywicy poliestrowej... Pytanie czy sama żywica wystarczy czy trzeba też dać włókno szklane? i czy szpachlować model należy przed czy po nałożeniu żywicy?

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 15:55
autor: rychenko
Witam
Zapowiada się „kawał” modelu będę kibicował i zaglądał do relacji śledząc postępy, wspomniałem na początku relacji ze Model ma być RC czyli pływający , z racji wybory drewna „sklejki” do budowy kadłuba nie muszę Tobie chyba pisać ze jest to materiał który nie za bardzo naddaje się na kadłuby modeli pływających z racji właściwości drewna do kurczenia się i „puchnięcia” pod wpływem zmiennej wilgotności ale pomijając to jeśli już masz co masz to bezwzględnie połóż tkanine30/50g szklaną i to nie jedna warstwę mate kładź bezpośrednio na kadłub bez wcześniejszego szpachlowania , szpachlować będzie można dopiero po zgrubnym przeszlifowaniu nierówności z żywicy, położenie tkaniny szklanej i tak w 100% nie daje gwarancji ze kadłub z czasem nie spęka tu i ówdzie ale na pewno jest to już jakieś zabezpieczenie, jeszcze jedna uwaga ta spaleniznę po laserze trzeba zeszlifować przed przyklejaniem bo inaczej łącze nie jest pewne .

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 20:53
autor: ryka1
Jeśli grubość sklejki rzeczywiście wynosi 1 mm to moim zdaniem za mało przynajmniej o 2 mm przy tej wielkości modelu o wyborze materiału zgadzam się - nie był najlepszy. Dużo lepsze byłyby listewki sosnowe 3x8-10mm.Jeśli chcesz zbudować model pływający, a do tego zanurzony do linii wodnej to takie poszycie jest za wiotkie, będzie się uginać. Jeśli masz taką możliwość to połóż jeszcze dwie warstwy takiej sklejki ( najlepiej pod skosem do poprzedniej warstwy- diagonalnie) i dopiero połóż 1 warstwę tkaniny w granicach 40-50g/m2. Oczywiście jeśli uwzględniłeś taką grubość poszycia skalując wręgi. Jeśli nie to, tak jak radzi rychenko połóż co najmniej dwie warstwy tkaniny . Wtedy można zanurzyć model do minimalnego zanurzenia.

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 23:01
autor: acdd
Panowie Dzięki za uwagi... faktycznie model na pełnych zbiornikach będzie miał masę ok 80kg... (14 zbiorników po 4 litry + masa modelu)

Nie mniej jednak kadłub ma dwie strony... co myślicie aby z zewnętrznej strony nadać dwie warstwy włókna i w wewnątrz jeszcze 3 warstwy? Czy takie coś będzie miało rację bytu? Zawsze mogę wzmocnić szkielet dodatkowymi wręgami? która opcja była by najkorzystniejsza? Obecnie zrobiłem pierwszą warstwę po wewnętrznej stronie i jest zdumiewająco twardy...

Czy warstwy należy nakładać od razu dwie na raz czy kolejną jedną poczekać aż wyschnie i drugą?

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 23:14
autor: acdd
Jeszcze jedna sprawa... gramatura włókna...

Posiadam dwa typy włókien załączam zdjęcia... które włókno nada się lepiej na stronę wewnętrzną i na stronę zewnętrzną?

Jedno z włókien ze zdjęć (to w kształcie ładnej siateczki ma gramaturę 150g/m2) Wiecie może jaką konsekwencje dla modelu ma włókno o większej gramaturze?

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 23:21
autor: oksal
Pytanie: a co to za ciekawy "szkielet"? A tak poza pytaniem: "duże dzieło":) Powiedz żonce, że jeszcze takich pięć machniesz;)

oil.jpg

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

: 03 sie 2015, 23:47
autor: acdd
oksal pisze:Pytanie: a co to za ciekawy "szkielet"? A tak poza pytaniem: "duże dzieło":) Powiedz żonce, że jeszcze takich pięć machniesz;)

oil.jpg


To się nazywa mistrzostwo drugiego planu... :) Jest to tyłek dwunastu apostołów deagostini...

Co do dużego dzieła marzy mi się wykonanie pływającej przetwórni ropy... 430m w skali 1:87 :) ten obecny jest tak naprawdę bardzo małym tankowcem bo liczy coś ok 188m :)