Forum Koga • Strona główna - Koga Portal - Modele - Żaglowce - Statki - Okręty - Forum modelarskie • Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200
Strona 1 z 1

Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 18:12
autor: Maxen
Witam wszystkich w mojej relacji :)

Jest to moja pierwsza relacja na forum kogi, będę wdzięczny za wszelkie pomoce, sugestie i porady. Przedewszystkim zachęcam do komentowania, pozytywnego jak i negatywnego. Każda krytyka z Waszej strony będzię dla mnie informacją "że coś należy poprawić i zrobić to lepiej".

Model powstaje na podstawie wycinanki wydawnictwa orlik.
okladka.jpg


Autor modelu daje możliwość wykonania dwóch wersji modelu: z odkrytymi ładowniami oraz zamkniętymi (ja będę wykonywał otwarte ładownie, gdyż napewno w większym stopniu uatrakcyjni to wygląd modelu). Wybierając opcję trzeba zastosować odpowiednią budowę szkieletu.
schematszkieletu.jpg


Cały szkielet został naklejony na sjklejkę 2mm klejem Pattex Express. Szkielet wycinałem na wyrzynarce stołowej. Przy jej zakupie od razu dokupiłem dodatko zestaw profesjonalnych piłek o drobnym uzębieniu firmy Proxxon.
wyrzynarka.jpg


Wycinając wręgi zauważyłem że ich szerokośc na długości ładowni wynosi równo 1cm. Postanowiłem wykorzystać ten fakt wstawiając w proste odcinki wodnic i podłużnicy listewki o wymiarze 1cmx0,5cm.
Przyspieszyło tempo pracy a przy tym wzmocniło cały szkielet.
miara.jpg
wregiluzem.jpg


Zdjęcia gotowego szkieletu:
szkielet1.jpg
szkieletcalosc.jpg
szkieletdziob.jpg
szkieletrufa.jpg


Model postanowiłem piankować na 2 sposoby. Na dziób i rufę poszła pianka z puszki. W środek kadłuba ze wzgledu na płaskie odcinki wstawiałem kawałki podkładu pod panele. Podkład można kupować w arkuszach na sztuki w castoramie (100cmx50cm gr 6cm rowkowany z jednej strony, arkusz - 3,45zł).
Podczas piankowania zdobyłem przykre doświadczenie: wybrałem najtańszą piankę z castoramy za niecałe 10zł. Efekt był tragiczny: pianka po obcięciu miała nieregularną strukturę, wiele pustych dziur, a co najgorsze po obróbce nożem zaczęła opadać !.
Piankowanie i gotowy, wypiankowany kadłub:
wypelnianie.jpg
wypelnianie2.jpg
pianka dziob.jpg
pianka dziob2.jpg
rzutywypiankowane3.jpg


W chwili obecnej będę zaczynał szpachlować kadłub szpachlą firmy Novol Fiber. Jest to szpachlówka z włóknem szklanym, idealna na pierwszą wartswę do wypełnienia wszystkich szczelin, dziur i ogółnie do wzmocnienia kadłuba.

To tyle narazie z moje strony. Pozdrawiam :)

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 20:16
autor: erykmodel
Witam kolegę. Muszę bardzo pochwalić za czystość i estetykę wykonania tego szkieletu. Bardzo mi się podoba choć nie widzę potrzeby stosowania sklejki i oklejania wszystkiego piankę. Zastanawiam się co budujesz to ma być kopyto do zrobienia formy czy od razu będziesz z tego budował model. Moja rada nie szpachluj pianki bo to zbyt miękka powierzchnia i podczas szlifowania będzie ci się odginac do środka kadłuba ,będzie to praca syzyfowa. To co zrobiłes pokryj laminatem i dopiero wtedy szpachluj. Tylko uwaga na tę piankę z podkładów. Może się rozpuszczać od zywicy tak jak styrodór. Ogólnie super napisz jaką to ma długość i życzę powodzenia . Będę dzielnie kibicował. :D :D :D

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 21:37
autor: Maxen
Witam, kopyto to nie jest, od razu będę budował z tego model. Laminaty w tej chwili to wyższa szkoła jazdy dla mnie :). NIedawno wróciłem z piwnicy. Fakt pianka z podkładów trochę kiepski pomysł. Szpachla trochę się powżerała w polietylen, ale kolejne doświadczenie. Chciałem pójść na skróty i nie pomyślałem... Długość modelu taka jak w wycinance, nic nie przeskalowywałem. Co do materiału na szkielet. Surowiec jaki wykorzystałem mam w ogromnych ilościach i to za darmo, szkoda było mi wydawać kasę na tekturę. Poza tym sklejka jest sztywniejsza i lubię pracować w drewnie :)
pozdrawiam

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 22:19
autor: Tomasz_D
Witaj Maxen, kawał fajnej roboty nam tutaj prezentujesz. Jako jeden z prekursorów stosowania pianki montażowej w budowie kadłubów powiem Ci że śmiało możesz ją szpachlować i bardzo dobrze że wybrałeś szpachlówkę z mikrowłóknami. Domyślam się że model będzie wystawowy a nie pływający więc nie ryzykuj z żadnymi żywicami - masa roboty i smrodu. Eryk dał nam się już poznać z radykalnych pomysłów w budowie modeli i jak wiemy nie zawsze wszystkie są dobre ;) . Widać że masz świadomość tego co robisz i wychodzi Ci to naprawdę bardzo dobrze. Będę częstym gościem w Twojej relacji.
Pozdrawiam.

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 22:50
autor: Maxen
Witam panie Tomaszu. Przyznam się że technika wypełniania pianką jest zaczerpinięta z pana relacji budowy Regulusa potem Daru Młodzieży ;) biernie kibicowałem wtedy ale się nie udzielałem :D

Na kadłub poszła dokładnie cała puszka (600g) szpachli Novol Fiber.
http://www.novol.pl/strony/1/i/58.php
Szpachlówka jest wymieszana z włóknianymi paskami, trochę trudniej się przez to ją miesza i nakłada ale po chwili robota szła :) Srmód szpachli niesamowity, odradzam bawić się w domu.

Powierzchnia piankowego podkładu pod parkiet trochę się nadtopiła i opadła ale tragedi nie ma, ważne że jest teraz twarda :) Po szlifie planuję pokryć powierzchnię szpachlówką Novol Finish.
http://www.novol.pl/strony/1/i/61.php

Co do techniki Eryka to uważam za plus że szybciej uporał się z poszyciem dzięki laminatowi. Ogólnie to dzięki Erykowi zawędrowałem na kogę poszukując materiałów na temat Ziemi ;)

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 06 lut 2011, 22:56
autor: Tomasz_D
Spoko, Do Eryka modelu nic nie mam jak i do jego technik poza tym że tak osobiście bym nie zrobił. Jeśli chodzi o podkład pod panele to nie mam pojęcia jak on się zachowuje przy stosowaniu różnych specyfików ale do pianki to akurat stosowałem już wiele i wiem że wiele może ona wytrzymać.
Na kodze jesteśmy kolegami więc bez tego -Pan- proszę.

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 07 lut 2011, 09:27
autor: erykmodel
Tak czytam i nie mogę się nadziwić jak Tomku wciskasz koledze takie rady by szpachlowac podkład pod panele. Przy odrobinie dociekliwości można na puszce z szpachlą doczytać iż podłoże powinno być stabilne suche i pozbawione zabrudzeń. Jak podłoże z podkładu czy pianki poliretanowej można zaliczyć do tego typu. Druga sprawa widoczna na zdjęciach to wręgi nie odjołeś z nich grubości przeznaczonej na poszycie a z doswiadczenia wiem że twoja warstwa poszycia ze szpachli wyniesie jakieś 4mm przy czym i tak nie gwarantuje odpowiedniej sztywności.Szpachla nie służy do wykonywania skorup tylko jak sama nazwa wskazuje do wyrównywania i uzupełniania ubytków. Skoro potrafisz szpachlowac nie widze problemu w laminowaniu. To zabieg bardzo prosty i wystarczy tylko pędzel i nożyczki. Jest jeszcze jeden sposób kiedyś go testowałem szmata i lakier poliretanowy strasznie smierdzi i to ze trzy warstwy lakieru i potem dopiero szpachla. Poszycie w strefie ładowni ma około 1 cm grubości pianki więc gdy będziesz to szpachlował ona będzie ci sie uginać do środka następnie powracając do swej naturalnej pozycji powstaną górki. Poprostu innymi słowy jestem przekonany ze idziesz złą drogą szkoda twojej pracy przy tym pięknym szkielecie jesli chcesz oklej to wszystko poszyciem z papieru blok techniczny i przysli to do mnie ja ci to zalaminuje i w tedy bedziesz sobie to szpachlował. Pozdrawiam . Ps szkoda ze tak pózno zaczołeś relację zastanawiałem się nad zrobieniem formy do tego kadłuba lecz myslałem ze jestem jedynym który jest zainteresowany tym modelem :D

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 07 lut 2011, 09:40
autor: Maxen
Ojoj lepiej się odezwę zanim narobi się bałagan. Drogi Eryku z Tomkiem nigdy nie rozmawiałem na temat tej techniki, nic mi nie wciska broń boże. Podkład pod panele był to mój indywidualny pomysł. Fakt był to kiepski pomysł, następnym razem już jej nie zastosuje. Pokusiłem się tylko tym, że jak bym zapiankował cały kadłub musiałbym dłubac nożykiem w środku kadłuba aby weszły znowu ładownie do środka, chciałem pójść na skróty. Co do techniki szpachlowania pianki budowlanej jest to technika sprawdzona nie wiem czy mogę podawać tutaj relacje z innych for internetowych ale wiele osób wykorzystuję tą technikę ze znakomitymi efektami. Technika ta jest wykorzystawana przez większość osób w kartonowych statkach i okrętach ;) Co do grubości poszycia, pianka budowlana była zapadnięta i dziurawa, szpachla weszła w dziury i w wklęsły miejsca wyrównując poszycie. Po zeszlifowaniu będzie równo z wręgami więc nie będzie nic wystawać. Po końcowej szpachli przewiduję jako 1mm naddatku a to nie za burzy za wiele sylwetki kadłuba ;)
pozdrawiam

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 07 lut 2011, 15:28
autor: grzegorz75
Cześć Maxen . Fajnie że budujesz .
Gdyby jednak wystąpił problem z "wypełnieniem panelowym" , zawsze można je usunąć , wkleić wcześniej przygotowane ładownie w postaci otwartych prostopadłościanów z tym użebrowaniem w środku ( najlepiej z polistyrenu- nie musisz wtedy szpachlować sklejki by pozbyć się z niej faktury drewna ) i wtedy znowu zasmarkać wszystko pianką montażową , tak jak zrobiłeś to na dziobie i rufie .

Re: Statek M/S Ziemia Szczecińska (Orlik) 1:200

: 07 lut 2011, 16:05
autor: Tomasz_D
erykmodel pisze:Tak czytam i nie mogę się nadziwić ......

Widzisz Eryk,Twoje obawy są czysto teoretyczne a moje jak najbardziej praktyczne. Poczytaj może te tematy:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=627
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2102
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=6983
a dodatkowo polecam artykuł mojego autorstwa zamieszczony w jednym z numerów Modelarstwa Okrętowego o piankowaniu i szpachlowaniu kadłubów.