Aqarius napisał:
Witam.
Mam więc okazję zapytać się w jaki sposób rozpoznajecie czyj był grób czy osada. Chyba nie sugerujecie się tylko datowaniem? Może "kolorem paciorków", ale jak by ktoś popełnił pierwszy błąd to niechybnie by się powtarzał. Naprawdę ciekawy temat.
Aqa
hmmm. to znow temat na akademicki wykład.. i to tym razem bez słowa o łodziach czy statkach. Więc kto nieciekawy tego, niech sobie od razu daruje lekture...:)
Tak to w tych naszych pradziejach jest, ze de facto do czasów średniowiecza, czyli do pojawienia się pewnych żródeł pisanych trudno nam nasze znaleziska łączyć z jakims konkretnym ludem.
Dlatego stosuje się takie pojęcie - wytrych "kultura archeologiczna" Kultura taka jest najczęściej nazywana od miejsca pierwszych odkryc, tak więc np. "kultura łużycka" dlatego, ze pierwsze odkrycia nastąpiły na Łużycach... i nie ma to nic kompletnie wspólnego z ludem Łużyczan. Co to jest ta "kultura"? Jest to zbiór wszelkich materialnych przejawów działalnośći ludzkiej o zbliżonym charakterze. Zaznaczyc należy, ze pojęcie "kultura" może, ale nie musi sie równać z pojęciem lud, plemie czy tp.. Co wiecej, niekiedy jesteśmy pewni, ze w skład danej kultury wchodziły różne ludy, poprostu "moda" rozchodziła się po okolicy i byla przejmowana przez innych, ale zachowywali oni też cos swego, starego..
I my nasze odkrycia przypisujemy właśnie do określonej kultury, do jakiejs jej fazy. I trudno tu się pomylić. Głównymi wyznacznikami takiej kultury są naczynia, narzędzia, ozdoby, broń i obrządek pogrzebowy. Każda kultura miała w tych dziedzinach coś swojego, odrębnego.
Najwcześniejsze dywagacje etniczne można czynić do okresu wpływów rzymskich. czyli początków naszej ery. wtedy to mamy pierwsze szczątkowe informacje pisane, np Tacyta i innych o tym co działo się za Limesem. Zaznaczyc jednak trzeba, ze te informacje są nieścisłe. Dla Rzymian wszyscy za limesem to byli Germanie, i wymieniali co najwyzej nazwy plemion, ale wg nich germanskich, bo wszystko wrzucali do jednego worka.
Wtedy to możemy mówic, ze na naszych ziemiach byli Goci (bylo wyzej, przeszli przez pln wschodnia czesc Polski, ale swoją kulturą promieniowali na ludność miejscową, która wiele przejęła od nich.
Byli tez wtedy u nas Celtowie.. zapewne jakies kolonie celtyckie, na Dolnym Śląsku, Małopolsce i Kujawach. Wiemy tez o ludach miejscowych: Wenetach i Lugiach, ale czort wie, jaka była ich przynależność etniczna, niektórzy twierdza, ze to już Słowianie...
Byli też Germanie. Gdzies ok VI-V wieku BC na terenach połnocnych Niemiec, Danii zaczeła się rozwijać kultura jastorfska, określana jako proto germańska. Znaleziska tej kultury występują i w Polsce, na Pomorzu az do Regi, w okolicach Gubina..ale pojedyncze ślady także dalej w głąb. Sam znalazłem jastorfski grób z II-I w BC w moim rodzinnym Nowym Mieście nad Wartą, (pomiedzy Środą a Jarocinem).
Potem był okres wędrówek ludów spowodowany najazdem Hunów na Europe, zmiany eniczne zachodzące wtedy są udokumentowane tam, gdzie blisko było do Cesarstwa, co u nas sie działo? fakt, ze po tym exodusie europejskim u nas są juz napewno Słowianie.
Sorry za to przynudzanie, ale poczułem się wywołany do tablicy...