Strona 1 z 2
Info o cieciu listewek
: 16 wrz 2005, 20:04
autor: RomekS
Moze sie przyda.
Pilarka jest przerobiona ze zwyklej Dedry do glazury.
Listewki byly ciete z deseczek lipowych o grubosci 3 cm na paski 6 mm.
Potem 3 cm paski pociete zostaly na na 2 mm
i ... wyszly listewki do K&M na pierwsze poszycie.
To te w gornej czesci
Te dolne to swierk...

Re:Info o cieciu listewek
: 17 wrz 2005, 19:35
autor: KID
RomekS napisał:
Potem 3 cm paski pociete zostaly na na 2 mm
Rzeczywiście świetny wynik. Może i ja pomyślę o takiej pile.
Re:Info o cieciu listewek
: 18 wrz 2005, 10:02
autor: RomekS
Zwykla Dedra ma niestabilna konstrukcje.
Przerobki polegaly na zmianie mocowania stolika ze sklejki 10 mm, solidnym wielopunktowym zamocowaniu go do konstrukcji pily, usztywnieniu zamocowania silnika i zamontowaniu pily 80 zebnej. Lepsza bylaby 100 zebna.
Bardzo wazna jest listwa prowadzaca. Musi byc ona bardzo sztywna. Moja to plaskownik duralowy 10 x 25 mm zamocowany srubami z nakretkami motylkowymi. Jest mozliwosc przesuwania listwy na ok 6 cm. (wyciecie niewidoczne na zdjeciu)
I ostatnia wazna i konieczna rzecz:
w czasie pilowania tak cienkich listewek konieczne jest odpowiednie dociskanie materialu do listwy prowadzacej. Nie moze byc zadnych szczelin . Do tego wlasnie sluzy dodatkowy klocek dociskajacy z wycieciem 6 mm.
Zalaczam "szybki rysunek pogladowy" zeby zbednie nie opisywac.
Ogolnie to pila po przerobkach stala sie bardzo uniwersalnym i tanim urzadzeniem, a biorac pod uwage ceny listewek :rolleyes: :blink: :x

:rolleyes: :)
Re:Info o cieciu listewek
: 18 wrz 2005, 12:04
autor: KID
Rzeczywiście taka piła świetnie uzupełnia wyposażenie warsztatu szkutniczego. Piłki, które są oferowane jako modelarskie tną góra 10 - 20 mm drewna średniej twardości. Ich ceny najłagodniej można określić jako złodziejstwo (myślę głownie o Proxxonach), a rozwiązanie tak istotnego prowadzenia materiału przywodzi na myśl epokę żaren. Zaczyna się trochę pojawiać szlachetnego drewna, ale w postaci tarcicy, którą ciężko ugryźć w domowych warunkach. Tzw. "fachowcy" zmarnowali mi sporo dobrego matriału, bo mają piły uzbrojone głownie do formatowania płyt i szczątkowe już pojęcie o drewnie. Czyli znowu: chcesz, żeby było dobrze - zrób to sam!!!
Specjalne oklaski za ten klocek dociskowy.
Re:Info o cieciu listewek
: 18 wrz 2005, 19:08
autor: RomekS
Dzieki wielkie KID za oklaski.
Zalacze jeszcze 2 zdjecia, odnosnie szczegolow konstrukcyjnych listwy, oraz pociete ( 2mm ) deski dla K&M. Niestety co druga deska zamienia sie w trociny......
:rolleyes:

:rolleyes:
Re:Info o cieciu listewek
: 18 wrz 2005, 21:13
autor: mirek
Poruszyleś Romku bardzo wazny temat tyczacy obróbki drewna . Niestety nasi handlowcy zapomnieli o tym , że modelarz to też czlowiek ;) KID ma rację ceny Proxxonow są nie do przyjęcia dla zwykłego hobbysty do jakich nas zaliczam . Twoje rozwiazanie tej piły jest tylko połowiczne :( bo my powinniśmy robić modele a nie maszyny jakie są mam potrzebne . Może znajdzie się kolega który by podjął się wykonać dla nas dobrą piłe na mairę naszych potrzeb i za sensowne pieniądze . Cyba nie jesteśmy skazani na Proxxona FKS/E :mad: :mad: :mad: Odpad tak cennego materialu jakim jest dla nas drewno czasem kupione za ciężkie pieniądze jest spowodowany wlasnie brakiem odpowiednich tarcz do pił i wcale się nie dziwię, ze ceny listewek w naszych sklepach osiągaja takie ceny . Prawdziwi Fachowcy od drewna KID to już dawno poumierali lub są bankrutami sam ostatnio miałem wątpliwą przyjemnośc rozmawiać tak zwanym " Mistrzem Stolarskim " i aż mialem ochotę go palnąć za głupoty jakie opowiadał o drewnie :blink: :blink: O takich rzeczach jak zapach , dżwięk , ciężar drewna to nawet nie słyszał . Mnie moj dziadek mógł trzymając klocek drewna w reku powiedzieć prawie wszystko o tym drewnie , a dziś :mad: :mad: to brzozy od topoli nie potrafią odróżnić nasi wyśmienici fachowcy
Re:Info o cieciu listewek
: 19 wrz 2005, 09:32
autor: Zbyszek
No niestety pozostaje nam tylko zamienić się jeszcze w stolarzy. U teściwowej pod bokiem mam tartak, z którego za darmo biorę ścinki desek. Jak dla mnie to wystarcza. Na szczęście dla mnie, tną nie tylko iglaste ale i liściaste gatunki jak brzoza, topola, lipa, buk i dąb. Też jak Romek tnę sobie listewki sam bo nie ma innego wyjścia. Pomijając ceny :mad: nawet w sklepach internetowych to dochodzi jeszcze problem gdzie to kupić. Ja najbliżej mam sklep w Jeleniej Górze (75 km) i też tam nie dostanę liściastych tylko z reguły iglaste. Żal tylko że koledzy rosjanie już nie przyworzą w takijch iloścachi jak kiedyś tanich urządzeń które dla nas byłyby w sam raz.
Re:Info o cieciu listewek
: 25 paź 2005, 14:54
autor: maciejza
Nie ma jak to wyciagnac wątek z czeluści :)
Romku jakich rozmiarów jest tarcza w tej dedrze .. i jak jest mocowana/srednica?
Re:Info o cieciu listewek
: 25 paź 2005, 17:50
autor: RomekS
Oryginalny blasazany blat gedry jest za wiotki dlatego zrobilem blat ze sklejki 10 mm.
Najwazniejsze to zamocowanie silnika wzgledem blatu. Nie ma prawa sie ruszac wzgledem blatu.. Zwroc uwage na dodatkowe sruby na blacie...
Co do tarczy to masz na fotce. Najlepsza jest z jak najwieksza iloscia zebow ze wzgledu na male obroty pily. :)
Zamiast opisu masz fotki :rolleyes:
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Re:Info o cieciu listewek
: 25 paź 2005, 18:29
autor: krzysztof
czy dobrze widzę, że tarcza ma zęby widiowe? Oglądałem wczoraj dedrę w castoramie. Oreyginalan tarcza jest średnicy 22mm ( ta która jest zamontowana oryginalnie do cięcia glazury ) Z kolei tarcze do dtrewna bvyły o średnicy 20mm ( otwór ) Cz coś w tym kierunku przerabiałeś?
Krzysztof