Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Szanty

Witam i zapraszam do skromnego zakątka tego serwisu, poświęconego szantom i piosence żeglarskiej. Na pewno padnie pytanie dlaczego szanty na tej stronie? Odpowiedź jest prosta, gdyż były to pieśni pracy śpiewane podczas wykonywania jednostajnych ciężkich zajęć. A przyznacie, że często spędza się kilka godzin na wyszlifowaniu drobnego elementu dla naszego ukochanego modelu. Dlaczego podczas takiej pracy nie słuchać lub śpiewać szant? Nie wspomnę już o czasie spędzonym na wodzie.
Na wstępie trochę historii i opisu co to są szanty i czemu służyły. Szanty były XVIII i XIX wiecznymi pieśniami pracy śpiewanymi na żaglowcach. Ich narodziny datuje się na XV i XVI wiek – okres rozkwitu morskiej żeglugi. Wykonywane były podczas pracy marynarzy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez nich. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba to ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Nazwa szanta pochodzi od angielskie słowa „chant” określającego monotonny sposób śpiewania. W zależności od wykonywanych czynności szanty posiadały swoje konkretne prędkości, podziały rytmiczne i akcenty. Inne były używane podczas rwania kotwicy, inne podczas załadunku towarów, inne podczas wyciągania żagli lub pracy przy pompach. Stąd można wyróżnić ich podział na fałowe, kabestanowi, kotwiczne, pompowe i wiele innych. Cecha charakterystyczną tekstów szant była ich sprośność, a imiona kobiet najczęściej tych z portu nadawano szczególnie ciężkim przedmiotom które trzeba było przesunąć, ruszyć lub wciągnąć. Oprócz szant można także wyróżnić wśród piosenek żeglarskich także pieśni kubryku – ballady śpiewane w wolnych chwilach, pieśni z mesy – śpiewane przez oficerów. Obecnie terminem szanty określa się wszystkie piosenki związane z tematyką żaglarską. Opis czym były prawdziwe szanty, można znaleźć w książce Marka Siurawskiego „Szanty i szantymeni – ludzie i pieśni dawnego pokładu”. Zawarte są w niej dokładne opisy sposobów ich wykonania oraz ich historia. Poniżej dla zainteresowanych biblioteczka piosenki żeglarskiej, która w miarę czasu mam nadzieję będzie się powiekszać.


Filtr tytułów 

Wyświetl: 
# Tytuł artykułu Autor Odsłony
1 Drake - Wicher nasz statek gna! Paulina 14717
2 Drake - Gdzie się kończy świat Paulina 14294
3 Cumy August 14581
4 Chłopcy z Botany Bay (Mietek Folk) August 13912
5 Nassau (Mietak Folk) August 3484
6 Latający Holender (Mietek Folk) August 3892
7 Drake - Szum Oceanu Paulina 3643
8 Drake - Navigare necesse est Paulina 3785
9 Drake - Dalej Chłopcy! Paulina 3467
10 Drake - Latarnik Paulina 3728
11 Drake - Talizman Paulina 3574
12 Ballada o brygu Piotr Sarnecki 6540
13 Ostatni żagiel Piotr Sarnecki 5772
14 Oliwska Szanta Piotr Sarnecki 5270
15 Oczekiwanie Piotr Sarnecki 5893
16 Płyńmy w dół do Starej Maui Piotr Sarnecki 6452
17 Zakupy Piotr Sarnecki 5376
18 Whisky Johny Piotr Sarnecki 5672
19 W górę szkło Piotr Sarnecki 5967
20 Wesoły wiatr Piotr Sarnecki 5527

Strona 1 z 3

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»