Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Langskip
Temat rozpoczęty przez jaxa, w dniu 06 stycznia 09:36 PM

Langskip

nazwa średniowiecznego okrętu Normanów (Wikingów). Pochodzi od określenia "długi okręt". Langskipy miały stosunek długości do szerokości sięgający 7:1 (a nawet 11:1, jak podaje pod hasłem Skeide (b?t) norweska Wikipedia), co jak na średniowieczne warunki oznaczało jednostki bardzo smukłe. Langskipy posiadały jeden maszt, na którym podnoszono duży, czworokątny, wełniany rejowy żagiel (żagiel taki pojawił się na jednostkach normańskich na przełomie VI i VII w.). Okręty budowano na szkielecie składającym się ze stępki i wręgów z drewnianych klepek łączonych na zakładkę (poszycie klinkierowe) łączonych przy użyciu kołków. Drewno do budowy jednostek było rozszczepiane a nie piłowane co czyniło je bardzo elastycznym i wytrzymałym. Stępkę wykonywano z jednego dębowego pnia. Maszt z jednej specjalnie dobranej sosny. Były to najważniejsze elementy drewniane jednostki.

Langskipy były pełnomorskimi jednostkami mogącymi sprostać nawet ciężkim warunkom żeglugi oceanicznej, w przeciwieństwie do małych, przybrzeżnych karfi. Osiągały nawet 16 węzłów, co pozwalało na szybkie przemieszczanie. Z racji kształtu kadłuba dziób jednostki, przy dużej prędkości unosił się nad wodę. Deski kadłuba grube na 2,5 cm. były jak na ówczesne warunki bardzo wąskie, czyniąc kadłub lekkim. Specjalna metoda łączenia desek na zakładkę, powodowała przepływ powietrza pod kadłubem. Znacznie zmniejszało to opór wody, pozwalając na osiąganie dużych prędkości rzędu 16-14 węzłów.



Na przełomie IX i X wieku n.e. wyróżniano kilka klas normańskich okrętów, przy czym czynnikiem klasyfikującym była liczba miejsc dla wioślarzy. Langskipy dzielono na najmniejsze sneki (snekkary) - 30-40 wioseł, średnie - skeidy (50-60) i drakkary - powyżej 60 wioseł.

Artykuł zaczerpnięty z zasobów z Wikipedii.

Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.