Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy VASA, 1628
VASA, 1628

Ustawienia grupy

Galerie zdjęć

Filmy

Vasa of 1628 in 1:50 scale 07:10
Liczba wyświetleń: 1807
2011-10-13 22:46:21
Jacek Komuda - Galeony Wojny 01:20
Liczba wyświetleń: 1063
2011-10-13 22:43:29

Wydarzenia

Nie utworzono jeszcze żadnego wydarzenia.
VASA, 1628
Informacje o grupie
Kategoria:
Nazwa:
VASA, 1628
Założona:
piątek, 07 października 2011
Założyciel:

Opis

Dla sympatyków historii okresu wojen szwedzkich, okrętu królewskiego i modelu VASA

Komunikaty

czwartek, 05 stycznia 2017 przez Karrex

Wszystkie tematy zawarte w grupie pochodzą z portalu SHIPMAN

http://santisimatrinidad.jun.pl/portal.php

Kolega Marek prowadzący bloga z budowy na stronie DeA

http://blog.kolekcjavasa.pl/zeszyt-nr-1/

prowadzi również relację na portalu SHIPMAN pod nickiem Dziadek

http://santisimatrinidad.jun.pl/viewforum.php?f=330

Zapraszam do relacji na Kodze i równolegle na SHIPMANIE,
gdzie będzie można konsultować się z Markiem i liczyć na pomoc innych kolegów.

Powodzenia w budowie

poniedziałek, 02 stycznia 2017 przez Karrex

Forum grupy

Anemik napisał: Otóż wydaje mi się, że konstruktor z DeA popełnił spory błąd przy projektowaniu części dziobowej w znacznym stopniu odchodząc od oryginału. Podstawowy błąd dotyczy pokładu głównego, który powinien bez żadnych doklejek być dłuższy w tej skali o jakieś 5-10 mm i kończyć się linią prostą oraz nieco innym profilem bocznym. Teoretycznie łączenia doklejki z głównym pokładem nie będzie czym zasłonić bo dolna belka podtrzymująca balustradę jest zamontowana na wspornikach wind kotwicznych i nie przylega do pokładu. Również poszycie ścian w oryginale wygląda kompletnie inaczej. Przede wszystkim stanowi raczej rodzaj ścianki działowej wypełniającej przestrzeń pomiędzy burtami a dwoma wejściami oraz między nimi samymi. W pewnym sensie sugeruje to w miarę poprawny sposób wykonania tej części okrętu. Wydaje mi się, że jedno z najbardziej zbliżonych do oryginału rozwiązań zostało zaprezentowane w modelu firmy Billing Boats: . Największy problem stanowi fakt, że idąc zgodnie z kolejnością prac wymuszoną przez kolekcję, możliwości naprawy czy też waloryzacji części dziobowej praktycznie już nie ma. Widać to choćby po wspomnianych wyżej próbach z włoskiego forum (nota bene ewidentnie wzorowanych na Billing Boats). Tak więc każdy, kto chciałby pokusić się o poprawę wyglądu tej części modelu decyzję powinien podjąć na bardzo wczesnym etapie budowy. Wydłużenie pokładu i nadanie mu właściwego kształtu pociągnie za sobą jednocześnie konieczność wydłużenie poszycia burtowego i jego odpowiednie wyprofilowanie. Całość pokładu powinna być jednolicie deskowana by uniknąć mało estetycznego łączenia. Na koniec należało by od podstaw wykonać samodzielnie konstrukcję wejść i ścianek na wzór tego ze zdjęcia powyżej. Otwartą kwestią pozostaje jak taka ingerencja wpłynie na spasowanie nowej części dziobowej z kolejnymi elementami okrętu oraz zdobieniami (z kolekcji).
Ostatni post Karrex z dnia czwartek, 22 listopada 2018
Prawda, ale może obecnie okręt będzie solidniej wykonany... :)Z tego co widzę po pierwszym numerze i reklamie De Agostini postarało się jeśli chodzi o części modelu
Ostatni post krasik97 z dnia poniedziałek, 09 stycznia 2017

Komentarze

Karrex
W zeszycie 92 będą poprawne elementy zwieńczenia pawęży. Błąd wydawnictwa.

Marek napisał:

To niestety jest błąd odlewów. Otrzymaliśmy źle dopasowane części zwieńczenia pawęży modelu.

Po wykryciu tego błędu w kolekcji włoskiej DeAgostini Polska do Zeszytu nr 92 dołączyło jaszcze raz feralną ramę i dwa gryfy.


wtorek, 02 października 2018 15:13
 
Karrex
W tematach GRETINGI i KABESTANY uaktualnienia wiadomości.
czwartek, 08 marca 2018 13:14
 
jaros56
Witam.
Ja tez w dalszym ciągu buduję VASE. Staram się nadążyć za zeszytami i radami Marka.
Myślę, że powinienem wytrwać do wodowania.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w budowie.
czwartek, 21 września 2017 05:58
 
Caravan
Cześć chłopaki !
Ja buduje nadal, jestem na poziomie Marka, kończę poszycie
Pozdro!
środa, 20 września 2017 16:07
 
darczello5
Witam
Prace u mnie chwilowo stanęły w miejscu, gdyż każdą wolną chwilę jaką mam poświęcam XII. Dodatkowo przekonałem się z własnej głupoty jak słabe są wręgi w Vasie :(   ( cztery sztuki musiałem naprawiać ). Jak tylko coś popchnę to pojawią się zdjęcia.
Pozdrawiam
wtorek, 27 czerwca 2017 19:42
 
jaros56
Witam.
To co Marek pokazuje przynajmniej jest dla mnie pomocne w budowie mojego modelu VASY, i dzięki mu za to. Ja dalej kontynuuje budowę modelu i jak na razie myślę, że dobrnę do końca.
Pozdrawiam wszystkich budowniczych VASY
wtorek, 27 czerwca 2017 18:51
 
Karrex
Jestem pełen podziwu dla Marka, za trud udokumentowania każdego etapu budowy. Niewiadomo tylko, czy ktoś z tego korzysta, bo po etapie minimalnej euforii (w porównaniu Victory wzbudzał "kolosalne" zainteresowanie) - cisza. Dajcie jakiś znak, że budujecie.
wtorek, 27 czerwca 2017 10:10
 
Karrex
W wątku >> Wersje kolorystyczne rozpisałem kolory z oferty PREMIUM,
próbując przyporządkować wzornik kolorów RAL, który to ukazuje się w instrukcjach.
I tu mam prośbę do kolegów zbierających kolekcję o dopisanie jakie kolory (RAL) pojawiają się w kolejnych zeszytach w instrukcji.
środa, 22 lutego 2017 10:26
 
krasik97
Ja się jeszcze zastanawiam, ale przeglądam sobie fora takie tematyczne trochę i widzę że jest zainteresowanie ta kolekcja. Mam sasiada który kiedyś zbierał coś podobnego Dwunastu Apostolow czy costakigo i był zadowolony. Ja w sumie jeszcze nie zajmowałem się modelartstwem okretowym ale chyba to bedzie mój debiut :)
poniedziałek, 16 stycznia 2017 14:50
 
krasik97
I już wystartowała :) Pierwszy numer już ejst w kioskach, kolejny chyba za dwa tygodnie, ok 18 stycznia. Czy ktoś będzie zbierał?
jaros56jaros56 w czwartek, 05 stycznia 2017 20:39

Witam. Ja właśnie wczoraj kupiłem pierwszy numer, dzisiaj porozmawiałem z wydawcą VASY i myślę, że zdecyduje się na wykupienie prenumeraty. pozdrawiam.

czwartek, 05 stycznia 2017 10:14