Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

"Sztorm"
Temat rozpoczęty przez halny55, w dniu 16 marca 03:18 PM

SZTORM

White Squall


dramat/przygodowy; 1996; 129 min.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/17/Whitesquall.jpg

Reżyseria: Ridley Scott

Scenariusz: Charles Gieg Jr, Felix Sutton

Obsada: Jeff Bridges, Caroline Goodall and John SavageFilm oparty na faktach. Oryginalny tytuł to White Squall (Biały szkwał), akcja filmu rozgrywa się w latach 1960-1961. Jest to historia człowieka, który zabiera na ośmiomiesięczny rejs szkoleniowy kadetów ze szkoły morskiej. Podczas rejsu uderza ogromny sztorm (biały szkwał), który wywraca żaglowiec do góry dnem, ginie kilka osób. Sytuacja łączy członków wyprawy w walce o życie, a ocaleni tworzą trybunał mający osądzić kapitana.
Film często określany jako "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" na morzu.


Żaglowiec to szkoleniowa brygantyna ALBATROS

kadry z filmu:

Odpowiedz
Karrex
czwartek, 12 maja 2011 18:54
 
Karrex
ALBATROS -  zbudowany w 1920 roku w Amsterdamie jako dwumasztowy szkuner. Przez lata wiele razy zmieniał właścicieli i przeznaczenie. W 1954 roku został przebudowany na brygantynę, aż w 1959 roku trafił do amerykańskiej spółki Ocean Academy i pod dowództwem doktora Christophera Sheldona pływał po Karaibach i wschodnim Pacyfiku jako statek szkolny. W każdy rejs zabierał kilkunastu młodych załogantów, którzy łączyli zajęcia przygotowujące do nauki w college'u z wyrabiającym charakter szkoleniem żeglarskim.

2 maja 1961 roku w "Albatrosa" uderzył biały szkwał. Statek znajdował się wówczas 125 mil morskich na zachód od wysp Dry Tortugas, leżących w archipelagu Florida Keys. Zatonął tak szybko, że załoga nie zdążyła nadać żadnej prośby o ratunek. Zabrał ze sobą na dno Alice Sheldon (żonę doktora Sheldona, która pełniła na statku funkcję lekarza okrętowego), George'a Ptacnicka (kucharza okrętowego) i czterech uczniów.

Fabularyzowana wersja tamtych wydarzeń została sportretowana w  filmie Ridleya Scotta "Biały szkwał" z 1996 roku. Na potrzeby filmu Scott użył jakiegoś żaglowca, nie zwracając uwagi (albo olewając prawdę historyczną), że jest to bryg, a nie brygantyna. Na filmie widzimy więc bryg.
piątek, 16 marca 2012 15:28
 
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.