Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy Filmy Forum grupy "Pan i władca: Na krańcu świata"
"Pan i władca: Na krańcu świata"
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 30 września 02:36 PM

Pan i władca: Na krańcu świata

Master and Commander: The Far Side of the World


Patrick O'Brian "Pan i władca na krańcu świata" i "HMS Surprise"

 

reżyseria: Peter Weir
scenariusz: Peter Weir, John Collee
premiera: 28 listopada 2003 (Polska) 14 listopada 2003 (Świat)
produkcja: USA
gatunek: Przygodowy, Dramat, Historyczny
muzyka: Christopher Gordon , Iva Davies (więcej...)
zdjęcia: Russell Boyd
nagrody:

 

Galeria zdjęć


...

Komandor marynarki królewskiej "Lucky" Jack Aubrey i jego najlepszy przyjaciel, lekarz okrętowy dr Stephen Maturin pełnią służbę na fregacie o nazwie Surprise. Pewnego dnia ich statek zostaje znienacka zaatakowany przez przeważające siły wroga. Mimo, iż w czasie potyczki jednostka zostaje poważnie uszkodzona, a wielu członków załogi odnosi rany, komandor Jack Aubrey decyduje się na morderczy pościg przez dwa oceany, starając się za wszelką cenę przechwycić wrogi okręt. Gra toczy się o niezwykle wysoką stawkę, jaką jest dobre imię komandora. Jeśli uda mu się pokonać nieprzyjacielską jednostkę, zdobędzie rozgłos i sławę, jeśli nie, pogrąży siebie i swoją załogę

 

Obsada: 


 

Klub Miłośników Filmu
Bazujący na powieściach historycznych Patricka O'Briana, w szczególności, jak wskazuje tytuł, na wydarzeniach opisanych w książkach Master and Commander i The Far Side of the World (w polskim wydaniu Dowódca "Sophie" i "Pan i Władca na krańcu świata").

Master and Commander to oficjalny stopień występujący w ówczesnej brytyjskiej marynarce, oznaczający oficera dowodzącego pełnomorską jednostką, który jeszcze nie osiągnął stopnia kapitana. Film przedstawia przygody brytyjskiej fregaty podczas wojen napoleońskich. Zadaniem fregaty jest zniszczenie okrętu francuskiego, który chce opłynąć przylądek Horn i polować na brytyjskie statki wielorybnicze na Oceanie Spokojnym.

Film w większości opiera się na książce "Pan i Władca na krańcu świata", z tą istotną różnicą, że w książce głównym przeciwnikiem okrętu brytyjskiego jest okręt amerykański, więc starcia są częścią wojny brytyjsko-amerykańskiej. Z obawy, że pokazanie Amerykanów jako wrogów źle wpłynie na popularność filmu w Stanach Zjednoczonych i nie zostanie zrozumiane przez tamtejszą publiczność, zdecydowano, że w filmie przeciwnikiem będzie okręt francuski. Przebieg ostatniego, kluczowego starcia między okrętami czerpie z książki Dowódca "Sophie", choć w książce przeciwnikiem jest okręt hiszpański, a starcie ma miejsce na Morzu Śródziemnym.

Info: zasoby Wikipedii

  

HMS Surprise

– brytyjska fregata żaglowa pozostająca w służbie w latach 1796-1802, zwodowana 16 stycznia 1794 roku w Hawrze jako 32-działowa korweta Francuskiej Marynarki Wojennej o nazwie "Unité".

20 kwietnia 1796 roku "Unité" została zdobyta przez brytyjską fregatę HMS "Inconstant" (36 dział) u wybrzeży Algierii. Po zmianie nazwy na HMS Surprise służyła w Royal Navy jako fregata szóstego stopnia do lutego 1802 roku, kiedy została sprzedana.

HMS "Surprise" w literaturze i filmie

HMS "Surprise" to okręt dowodzony przez kapitana Jacka "Szczęściarza" Aubreya, bohatera serii 21 powieści historycznych o Jacku Aubreyu i Stephenie Maturinie pisanych w latach 1970-2000 przez Patrick'a O'Briana. W 1973 roku wydana została trzecia część serii pod tytułem HMS Surprise.

Jako HMS "Surprise" wykorzystano zaadaptowaną replikę innego okrętu marynarki brytyjskiej – HMS "Rose" (20 dział) – zbudowaną w 1970 roku.

Info: zasoby Wikipedii

Odpowiedz
Karrex
Master and Commander: The Far Side of the Worldwtorek, 25 stycznia 2011 06:17
 
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.