Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

KAJUTA KAPITANA
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 17 maja 10:08 PM

KAJUTA KAPITANA


[Temat w przygotowaniu]

Kajuta znajduje się na górnym pokładzie rufowym z wejściem w opisywanej już "wnęce".Na planie widać, że oprócz kajuty kapitańskiej, są pomieszczenia na messę i ordynansów (francuska nazwa ordonance)Na Victory wyglądało to tak:

salon dzienny,
jadalnia /mesa kapitańska/,
kajuta nocna z koją,
kajuta, kabina nawigatora,
kajuta sekretarza.


Przygotowałem rysunek i poprosiłem p. Krzysztofa o opis.
Krzysztof Gerlach napisał:
  rysunek (C) przesuwając się od góry, czyli od rufy: ścianka rufowa, kabina kapitańska (największa) - chambre du capitaine. Na prawo pomieszczenia toaletowe, nie opisane (oznaczenia mówią o wymiarach). Dalej w kierunku dziobu mamy środkowy korytarz, od którego w kierunku sterburty leży najpierw garderoba (garderobe), a potem (tzn. przy samej sterburcie) sypialnia (chambre à coucher). Analogiczne pomieszczenia po bakburcie nie mają opisów, jest tylko uwaga że "podobnie jak na sterburcie". Wszystkie pozostałe napisy dotyczą jedynie wymiarów (głównie wysokości), nawet ten rozbudowany, umieszczony przed przednią grodzią.

  Zatem stosując Pana numerację pomieszczeń:
  1 - kabina kapitańska;
  2 - sypialnia (w kierunku śródokręcia nie wyróżniona przez Pana numerem garderoba;
  3, 5 - pomieszczenia opisane zbiorczo jako "podobne do tych na sterburcie";
  4, 6, 7, 8, 9 - opisy dotyczą tylko wymiarów, a nie wykorzystania.
Od strony pawęży to ten najmniejszy, trzeci balkon pod główną ozdobą.Na burcie to jest to miejsce z oknem w hełmie nad drugim balkonem.Znalazłem jedynie takie zdjęcie modelu.Moim zdaniem ozdobny parkiet (lub malowania) ograniczyłby się do samej kajuty (analogicznie jak na Victory), bez tych dodatkowych pomieszczeń, ale oczywiście plus za walor ozdobny.

Zobacz temat:

Kajuty / Wystrój, meblowanie kajut_________________
Pozdrawiam
Karol
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.