Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

SOLEIL ROYAL / MARSY
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 01 kwietnia 09:38 PM

MARSY / PLATFORMY MASZTÓW


Temat który poruszam (z dużym wyprzedzeniem, gdyż zaczną się pojawiać od 128 numeru) to platformy masztów czyli marsy.
Jak się można zorientować z zachodnich instrukcji, marsy są niestety bardzo, ale to bardzo uproszczone (sklejka - bez oklejania deskami, saling - podpora marsa i promieniście naklejone listewki).Jak na okręt królewski, bardzo zdobny, z drugiej połowy XVII w (przypomnę francuski barok w rozkwicie, z najsłynniejszą budowlą jaką był pałac w Wersalu) takie uproszczenie aż razi w oczy ;-)
Zakładam wątek, żeby zebrać wszelkie informacje dot. marsów z epoki, aby można było z czystym sumieniem dodać coś od siebie ;-) (jak będzie czas i ochota, a i wzorce będą odpowiadać ;-) ).

PLATFORMA - MARS


W literaturze znalazłem przykłady XVII w. platformJak widać na marsie z repliki Golden Hind "pokładzik" platformy jest z desek (czego brak w kolekcji).Modernizując mój GALEON zdecydowałem się również zmodyfikować platformy (mimo, że nie były tak ubogie jak w SR), które zrobiłem na wzór kolekcji - dodałem jeszcze jedną obręcz, ze wspornikami pod kątem, nieco zwiększając ich średnicęoraz zwiększyłem dwukrotnie (z 8 na 16) ilość wsporników pierwszej obręczy.Nie tylko mnie nie przypadły do gustu platformy z kolekcji. W relacjach SJB znalazłem rozwiązania modyfikowanych platform, które nie ukrywam zainspirowały mnie do zmiany:


mars fokmasztu
mars grota

Na marginesie dodam zdjęcie marsów z japońskiej repliki SJBgdybym wtedy miał to zdjęcie, wzorowałbym się na nim.

Dobrym przykładem są też marsy z ostatnich kolekcji jak Sovereign of the Seas czy Vasa.

W kolekcji SotS marsy wyglądały tak:


zdjęcie z relacji Marka

a w Vasie tak:


zdjęcie z relacji Marka


rekonstrukcja marsa w muzeum w Szokholmie

WALORYZACJA


Uproszczenie z kolekcji SR można zmodernizować choćby dodając "reling" z tralek:

https://modellbygge.ifokus.se/articles/55f145c1ce12c408b700023e-le-soleil-royale-del-15#43
Jak widać, kol. modelarz poszył sklejkę platformy listewkami, ścienił i zeskosował listwy "promieniste", dodał obręcz, i okleił krawędź okrągłej podstawy. Dodał też przewiąz sztagu z wieloramiennikiem/nawlekiem.Wklejajcie kolejne przykłady, może ktoś wykorzysta do waloryzacji.
_________________
Na przykładzie powyżej, ta "balustradka" - reling wygląda dużo lepiej niż na moim przykładzie - modelarz dał cieńsze tralki i odpowiednią ich ilość (po 14 na fok i grotmarsie), ponadto widzimy też większą liczbę listewek "promienistych".

Pierwszy post poszerzyłem o opis m.in. przewiąz sztagu.

Zobacz też temat:
» Takielunek » Elementy olinowania
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?p=17158#17158

_________________
Pozdrawiam
Karol

.
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.